REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Auto nie jedzie prosto? Powodów może być kilka!

Auto nie jedzie prosto
Auto nie jedzie prosto

REKLAMA

REKLAMA

Auto nie jedzie prosto? Objaw jest niepokojący, ale nie zawsze świadczy o poważnej usterce pojazdu. Zobaczcie jakie awarie może oznaczać.

Samochód nie jedzie prosto, czyli na początek... opony!

Co zrobić, gdy po puszczeniu kierownicy podczas jazdy, samochód jest ściągany w jedną ze stron? W pierwszej kolejności należy przyjrzeć się stanowi opon. Konkretnie warto skontrolować:

REKLAMA

  • poziom zużycia opon,
  • równomierność zużycia opon,
  • ciśnienie powietrza w oponach,
  • fakt czy opony kierunkowe pracują we właściwą stronę.

Auto nie jedzie prosto? Może zatem hamulce?

Jeżeli opony nie będą wykazywać cech zużycia, kolejnym krokiem powinna się stać kontrola podwozia i kół. Winne mogą być bowiem zapieczone łożyska na piastach, zapieczone hamulce lub np. wykrzywione tarcze hamulcowe. W przypadku tego typu kontroli, nie każdy kierowca może dysponować właściwą wiedzą. Czasami zatem warto zlecić wykonanie zadania mechanikowi.

Zbieżność kół: objawem błędów jest właśnie ściąganie!

Odpowiedzi na pytanie czemu auto nie jedzie prosto poszukiwać można również w zawieszeniu. O ściąganiu decyduje zużycie takich elementów jak końcówki drążków kierowniczych oraz sworznie czy tuleje wahaczy. Brak uszkodzeń w obrębie zawieszenia pozostawia już tak naprawdę jeden możliwy powód uszkodzenia - chodzi o nieprawidłowo ustawioną zbieżność kół.

Zbieżność kół a geometria pracy kół

Ustawienie zbieżności kół decyduje o tym, pod jakim kątem opony stykają się z nawierzchnią. Złe geometria oznacza nie tylko ściąganie podczas jazdy, ale też decyduje np. o nieprawidłowym ścieraniu bieżnika. W skrajnym scenariuszu prowadzi np. do ząbkowania - czyli trwałego uszkodzenia bieżnika, które wymaga wymiany ogumienia na nowe.

Zbieżność kół: cena usługi umiarkowana

Jeżeli problem ze ściąganiem samochodu podczas jazdy leży po stronie zbieżności kół, geometrię należy jak najszybciej poprawić. Ile to kosztuje? Ustawienie przedniej osi kosztuje na ogół w granicy 100 złotych. Pełna regulacja zbieżności nie powinna okazać się droższa niż 250 - 300 złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA