REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Lewandowski
Business Development Manager w CARFAX
samochód, kupno, sprzedaż
Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Rynek sprzedaży samochodów używanych cyfryzuje i zmienia się dynamicznie, a sprzedający muszą nie tylko znać się na motoryzacji, ale też umieć rozpoznawać potencjalne zagrożenia. Coraz częściej niestety można spotkać się z próbami oszustw, wyłudzeń i manipulacji ze strony osób udających zainteresowanie kupnem. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie CARFAX 30 proc. osób, które w ciągu poprzedniego roku sprzedawały używany samochód, miało kontakt z oszustwami czy budzącymi podejrzenia zachowaniami.

REKLAMA

Na co zwracać uwagę przy sprzedaży samochodu?

Jednym z częstszych problemów jest wywieranie presji cenowej przez osoby, które udają poważnie zainteresowanych nabywców. Jednak ich rzeczywistym celem nie jest zakup auta, ale doprowadzenie do sytuacji, w której sprzedający – pod wpływem emocji lub teoretycznie racjonalnych argumentów – obniży cenę poniżej rynkowej wartości pojazdu. Techniki stosowane w takich przypadkach obejmują między innymi przywoływanie przykładów rzekomo lepszych ofert, bezpodstawne kwestionowanie stanu technicznego pojazdu, a także granie na emocjach sprzedającego za pomocą historii o trudnej sytuacji życiowej potencjalnego klienta. W takiej sytuacji warto pamiętać, że sprzedający powinien zawsze opierać swoje decyzje na rzetelnych danych, analizie rynku i faktycznej historii pojazdu, nie ulegając presji emocjonalnej ani chwytom socjotechnicznym.

Jak ochronić się przed wyłudzeniem danych?

REKLAMA

Kolejnym potencjalnym obszarem ryzyka jest udostępnianie zbyt szczegółowych danych lub dokumentów pojazdu obcym osobom. Przestępcy coraz częściej próbują wyłudzić np. skany dowodu rejestracyjnego, zdjęcia książki serwisowej czy innych dokumentów, które mogą posłużyć do tzw. klonowania pojazdu, czyli przygotowania legalnie wyglądającej wersji kradzionego auta, które pod względem formalnym łudząco przypomina sprzedawany pojazd. Potencjalne konsekwencje mogą być bardzo poważne, od oskarżenia o współudział w oszustwie po problemy prawne związane z paserstwem. Należy więc być bardzo ostrożnym, kiedy w grę wchodzi przekazanie danych, które potencjalnie mogą zostać wykorzystane w celach przestępczych.

Inną metodą oszustwa i wyłudzenia danych jest próba nakłonienia sprzedającego do wykonania płatności za dokument, którego żąda rzekomy kupujący. Tego typu sytuacje mają zazwyczaj podobny przebieg – osoba rzekomo zainteresowana zakupem przesyła link do konkretnej strony, twierdząc, że tylko tam można wygenerować np. wymagany przez nią raport historii pojazdu. Link prowadzi jednak do fałszywej witryny, która tylko imituje renomowanego dostawcę informacji. Sprzedawca auta otrzymuje dokument z fałszywymi lub bardzo szczątkowymi danymi, a kontakt z rzekomym nabywcą urywa się. Takie sytuacje grożą nie tylko stratą pieniędzy, ale także kradzieżą danych karty płatniczej lub innych poufnych informacji.

Według informacji CARFAX ten rodzaj oszustwa na razie jest popularny głównie za granicą, szczególnie we Włoszech i w Niemczech, a także w Ameryce Północnej i Australii. Oszuści nieustannie tworzą nowe strony internetowe, które wyglądają wiarygodnie. Zazwyczaj są one zamykane po 3-4 tygodniach i ponownie uruchamiane pod nową domeną. Dzięki zautomatyzowanym narzędziom można bez większego wysiłku skontaktować się z milionami użytkowników, co szybko przynosi bardzo duże zyski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tego typu prośby lepiej więc ignorować. Warto natomiast samodzielnie oferować wiarygodne raporty z autoryzowanych źródeł, które sprzedawca zna i do których ma zaufanie. Jeśli do oferty od początku będzie dołączony rzetelny raport historii pojazdu, podniesie to jej wiarygodność.

Polecamy: Samochód w firmie

Ryzyko kradzieży auta lub jego części

REKLAMA

W dobie integracji ogłoszeń z mapami i systemami lokalizacyjnymi pojawiło się również dodatkowe zagrożenie – możliwość ustalenia miejsca parkowania sprzedawanego pojazdu w celu jego kradzieży. Przestępcy analizują ogłoszenia i na podstawie zdjęć, lokalizacji czy numerów tablic rejestracyjnych ustalają dokładne miejsce, w którym samochód jest parkowany. Mogą też umówić się na jego obejrzenie. Następnie obserwują okolicę i w dogodnym momencie dokonują kradzieży. Dotyczy to nie tylko drogich samochodów, ale także popularnych modeli, które łatwo sprzedać na części. Zresztą łupem złodziei mogą od razu paść same części i podzespoły, jak koła, lusterka, czujniki parkowania, radary, reflektory czy katalizatory. Często są to bardzo drogie elementy.

Problem ten dotyczy zwłaszcza pojazdów parkowanych w miejscach ogólnodostępnych lub słabo zabezpieczonych, a także tych, których właściciel nie kontroluje regularnie. Dlatego należy nie ujawniać publicznie dokładnej lokalizacji pojazdu, a spotkania z potencjalnymi klientami warto umawiać w bezpiecznym miejscu, innym niż zwyczajowe miejsce parkowania.

Niektórzy oszuści podszywają się pod firmy leasingowe, skupy flotowe lub pośredników działających w imieniu instytucji. Mogą deklarować chęć natychmiastowego zakupu, szybkie rozliczenie lub uproszczone procedury, po czym próbują wyłudzić dane, dokumenty lub nawet same pojazdy, oferując fikcyjne potwierdzenia płatności czy sfałszowane umowy. Szczególnie trudne do zweryfikowania są dowody płatności z zagranicznych systemów bankowych. Sprzedający może być przekonany, że środki są już w drodze, w rzeczywistości jednak transakcja nie została w ogóle zainicjowana, a oszust znika z pojazdem. Tutaj jedynym skutecznym zabezpieczeniem jest ścisłe trzymanie się zasady wydania pojazdu dopiero po zaksięgowaniu środków na koncie bankowym.

Nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka kontaktu z oszustami. We wspomnianym badaniu CARFAX co trzeci spośród respondentów, którzy mieli styczność z oszustwami przy sprzedaży używanego samochodu, spotkał się z budzącym podejrzenia skanowaniem czy fotografowaniem dokumentów pojazdu. Aż 29 proc. padło ofiarą kradzieży auta będącego przedmiotem sprzedaży.

Można jednak zminimalizować prawdopodobieństwo strat, stosując odpowiednie środki ostrożności i zachowując zdrowy dystans w relacjach z potencjalnymi klientami. Warto zadbać o zachowanie krytycznych zasad dotyczących udostępniania danych, przechowywania pojazdu, oraz czujności przy identyfikowaniu podejrzanych sytuacji już na etapie pierwszego kontaktu.

Źródło: Badanie wykonane za pośrednictwem YouGov Consumer Panel Research na zlecenie CARFAX zostało przeprowadzone w styczniu 2025 r. na próbie 4000 osób, które sprzedały używany samochód w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie (po 1000 osób z każdego z badanych krajów: Hiszpanii, Włoch, Polski i Niemiec).

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prawie ⅓ osób sprzedających używane samochody spotkała się z próbą oszustwa. Na co zwracać uwagę i jak się chronić przed nieuczciwymi praktykami?

Rynek sprzedaży samochodów używanych coraz częściej staje się polem działania oszustów, którzy wykorzystują zaufanie czy determinację sprzedających. Z raportu CARFAX wynika, że w Polsce aż 30 proc. sprzedawców zetknęło się z podejrzanymi zachowaniami, jak próba skopiowania dokumentów pojazdu, czy z kradzieżą samochodu. By zminimalizować prawdopodobieństwo strat, warto stosować odpowiednie środki ostrożności i zasadę ograniczonego zaufania wobec potencjalnych klientów.

Nowy egzamin na prawo jazdy 2025. Za te błędy oblejesz od razu – zobacz pełną listę

Od lipca 2025 roku jeden błąd wystarczy, by zakończyć egzamin na prawo jazdy wynikiem negatywnym – bez możliwości dokończenia jazdy. Zobacz, co się zmieniło, które błędy kończą egzamin natychmiast i jak się do niego przygotować.

Od kiedy nowy tachograf 2025? Błędy lokalizacji, problemy z czasem pracy [OBSŁUGA]

Od kiedy w przewozach międzynarodowych Unii Europejskiej obowiązuje wyłącznie nowy tachograf (G2V2)? Jak go obsługiwać? Są błędy lokalizacji i problemy z czasem pracy. Na co uważać, by uniknąć kar?

5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

REKLAMA

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

REKLAMA

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

REKLAMA