REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wspomaganie a ściąganie samochodu
Wspomaganie a ściąganie samochodu
Łukasz Kuźmiuk

REKLAMA

REKLAMA

Wspomaganie a ściąganie samochodu. Czy te dwie rzeczy może łączyć jakaś zbieżność? Jak najbardziej. Dlatego konieczna jest wnikliwa diagnostyka.

Samochód ściąga na boki w czasie jazdy? Musisz to sprawdzić!

W sytuacji, w której auto jest w pełni sprawne i porusza się po dobrze wypoziomowanej jezdni, po puszczeniu koła kierownicy przez kierowcę na kilka sekund nadal powinno poruszać się prosto. Jeżeli tak się nie dzieje, kierujący z powodzeniem może zacząć poszukiwać problemów. I zanim dotrze do wspomagania kierownicy, powinien skontrolować kilka innych układów, które dużo łatwiej sprawdzić.

REKLAMA

Ściąganie samochodu w czasie jazdy to często problem opon

W razie pojawienia się efektu ściągania samochodu w czasie jazdy w pierwszej kolejności na warsztat warto wziąć... opony i koła. Kierowca powinien sprawdzić ciśnienie powietrza w kołach i porównać je z prawidłowym. Warto też sprawdzić stopień zużycia bieżnika na poszczególnych osiach – na obydwu oponach powinien być podobny. Poza tym koła można też ponownie wyważyć – bo jeden z odważników mógł odpaść, ewentualnie sprawdzić ich geometrię – bo mogła zostać zmieniona po najechaniu na przeszkodę.

Ściąganie samochodu? Sprawdź zawieszenie

Wykluczenie problemów z oponami prowadzi do kolejnego punktu – tym razem zawieszenia. Kierowca powinien sprawdzić jego geometrię oraz stan podstawowych elementów podwozia. Zużycie tulei, amortyzatorów czy sprężyn lub przestawienie geometrii mogą prowadzić do powstania efektu ściągania samochodu w czasie jazdy.

Wspomaganie a ściąganie samochodu

Gdy wszystkie powyższe elementy zostaną wykluczone, mechanik powinien uważniej przyjrzeć się maglownicy w aucie. Zużyta przekładnia będzie powodować problemy z utrzymaniem prostego toru jazdy, ale też serię dodatkowych objawów. Wśród najważniejszych warto wspomnieć np. hałasowanie w czasie kręcenia kierownicą, niski poziom płynu w układzie wspomagania czy widoczne wycieki w okolicy przekładni.

Wspomaganie a ściąganie samochodu. Ile kosztuje naprawa?

W sytuacji, w której to wspomaganie powoduje ściąganie samochodu, kierowca powinien przygotować się na spore koszty naprawy. Regeneracja maglownicy stanowi wydatek wynoszący jakieś 800 do 1000 zł. Nowa przekładnia jest jeszcze droższa. Ceny mechanizmów dedykowanych starszym modelom zaczynają się od jakiś 1200 – 1300 zł. A do kwot doliczyć jeszcze trzeba robociznę mechanika (jakieś 250 – 300 zł) oraz ceny materiałów i dodatkowych procedur (np. wymiany płynu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA