REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Badanie geometrii kół – co to jest i czy warto je przeprowadzić?

Tomasz Korniejew
Badanie geometrii kół – co to jest i czy warto je przeprowadzić?
Badanie geometrii kół – co to jest i czy warto je przeprowadzić?

REKLAMA

REKLAMA

Czy przed zakupem samochodu używanego warto wykupić badanie geometrii zawieszenia? Co możemy sprawdzić podczas tzw. badania zbieżności?

Rynek samochodów używanych w Polsce wciąż sprzyja działalności wszelkiego rodzaju oszustów. Wiele ofert sprzedaży pojazdów wzbudza wątpliwości odnośnie rzetelności informacji zawartych w ogłoszeniu. O typowych trikach handlarzy samochodów napisaliśmy w artykule, do którego kieruje ten link.

REKLAMA

A przecież zakup samochodu, także używanego, to spory wydatek, sięgający nierzadko kilkudziesięciu tysięcy złotych. Łatwo te pieniądze wydać na auto, którego użytkowanie może być nie tylko kosztowne ale wręcz niebezpieczne.

Prawdziwą plagą w ogłoszeniach sprzedaży na polskim rynku są oferty samochodów naprawianych po różnego rodzaju poważnych kolizjach. Często oferowane na sprzedaż auta zostały zespawane z dwóch lub więcej pojazdów. Taki sposób naprawy nie gwarantuje, że pojazd spełnia wszelkie normy dot. bezpieczeństwa. Czy można w jakiś sposób wykryć to, że auto ma za sobą poważną naprawę blacharską? Można, choć nie będzie to łatwe.

Zobacz też: Geometria zawieszenia - lepiej o nią dbać!

Badanie geometrii zawieszenia – co to jest?

Jeżeli nie jesteśmy w stanie organoleptycznie stwierdzić wypadkowej przeszłości pojazdu, warto udać się do warsztatu (niezrzeszonego, bądź ASO) na badanie geometrii zawieszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takie badanie, z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń pozwoli sprawdzić, czy np. koła samochodu nie zostawiają tzw. czterech śladów. To istotna informacja, bo o ile zbieżność kół podlega regulacji, to przekrzywiona konstrukcja całego nadwozia wyregulować na poczekaniu się nie da. Poza tym świadczy o tym, że auto zostało niewłaściwie naprawione po znacznym uszkodzeniu. Czym to skutkuje? Przede wszystkim wadliwą trakcją samochodu, niebezpiecznym prowadzeniem i nieprzewidywalnością w zachowaniu samochodu na drodze.

Zobacz też: Zawieszenie pneumatyczne i hydropneumatyczne - koszt naprawy

Badanie geometrii zawieszenia – czy warto?

Badanie geometrii kół z pewnością nie jest sposobem na całkowite wyeliminowanie z rynku nieuczciwych sprzedawców, ale znacznie ogranicza ryzyko zakupu samochodu, który był poważnie uszkodzony i niewłaściwie naprawiony. Ponadto – żeby prawidłowo przeprowadzić badanie geometrii zawieszenia nie może być jakichkolwiek luzów. Jest to zatem kolejny argument za skorzystaniem z badania. Tym bardziej, że koszt badania nie przekroczy 500 zł. Biorąc pod uwagę ile można stracić kupując wadliwe auto, cena nie jest wygórowana.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA