REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy sprężyny mogą się wybić? Jak rozpoznać, że trzeba je wymienić?

Max Trela
Geometria auta ma duży wpływ na poziom zużycia sprężyn
Geometria auta ma duży wpływ na poziom zużycia sprężyn

REKLAMA

REKLAMA

Kierowcy bardzo często zapominają, że sprężyny nie są elementem wiecznym. One też ulegają zużyciu i to szybciej, niż większość z nas się spodziewa. Jak ocenić stopień zużycia sprężyn i kiedy należy się im wymiana?

Jedna z pierwszych rzeczy, jakie należy wiedzieć, to fakt, że sprężyny w samochodzie pracują niezależnie od tego, czy jest on w ruchu, czy stoi. Dlatego zużycie zależy w mniejszym stopniu od przebiegu, bardziej zaś od masy auta i sposobu eksploatacji. Auta ciężkie, wożące ładunki, ciągnące przyczepy, a także terenówki  szybciej „zniszczą” sprężyny niż lekkie kompaktowe auto, nawet ze znacznym przebiegiem.

REKLAMA

Zobacz też: Mercedes W210: wymiana przednich sprężyn - krok po kroku

REKLAMA

Druga ważna rzecz: generalnie z wiekiem auto cały czas powolnie opada i nie ma sposobu żeby z tym walczyć. Trudno jasno i precyzyjnie stwierdzić, jak szybko postępuje zużycie sprężyn, można natomiast beż najmniejszego problemu wyznaczyć moment, kiedy trzeba je wymienić.

Otóż decyduje geometria. Jeśli na stanowisku pomiarowym pojawią się wyraźnie odchyły od normy, mimo braku widocznych uszkodzeń i zużycia zawieszenia, wtedy najczęściej chodzi o jego nieprawidłową wysokość. To szczególnie widoczne w przypadku aut francuskich z wahaczami trójkątnymi w tylnej belce.

Wymieniamy sprężyny...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wymiana sprężyn zawieszenia jest czynnością stosunkowo prostą i niewymagającą wielkiego doświadczenia warsztatowego. Niezbędne będą natomiast dość specjalistyczne narzędzia – ściągacze sprężyn. I dużo ostrożności.

Jeśli mamy dojście do warsztatu, gdzie jest taki sprzęt i mamy smykałkę do grzebania pod maską, wtedy warto spróbować zabrać się do wymiany sprężyn własnoręcznie. Jeśli nie dysponujemy tak wyposażonym garażem i nie zajmujemy się zawodowo naprawą aut, wówczas nie opłaca się inwestować w zakup ściągaczy. Często cena narzędzia będzie wyższa od kosztu usługi wymiany sprężyn w warsztacie szybkiej obsługi..

Zobacz też: Jak przy zakupie auta sprawdzić stan amortyzatorów? Ekspert radzi

Co jeszcze trzeba wiedzieć? Po pierwsze sprężyny wymieniamy zawsze dwie na tej samej osi. To oznacza, że nie należy wymieniać sprężyn tylko po jednej stronie pojazdu, a tym bardziej tylko jednej (np. po jej uszkodzeniu). Przy okazji wymiany zawsze trzeba sprawdzić też stan amortyzatorów, a także górnych mocowań, odbojów i łożysk skrętnych kolumny. Mechanik i tak będzie musiał całość zdemontować - natychmiastowe usunięcie ewentualnych uszkodzeń oszczędzi nam co najmniej jednej dodatkowej wizyty w warsztacie.

Warto poszukać zamienników

Na koniec jeszcze jedna porada praktyczna. Jeśli zdecydujemy się na wymianę sprężyn, opłaca się poszukać zamienników w wyspecjalizowanych firmach produkujących elementy zawieszenia.

Markowe sprężyny progresywne (Eibach, Koni, K&W, Ohlins ) mogą być tańsze od części kupionych w ASO nawet o kilkanaście procent – mimo renomy marki! Będą miały przy tym większą trwałość, a na dokładkę dostaniemy możliwość dopasowania ich charakterystyki do naszego stylu jazdy i oczekiwań.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA

10 września 2024 r. wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o prawo jazdy

10 września 2024 r. wejdą w życie wielkie zmiany dla kierowców. Chodzi o zatrzymanie prawa jazdy. Czego konkretnie będą dotyczyły zmiany? Jakie rozwiązania wejdą w życie w pierwszej połowie września? Sprawdź szczegóły.

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

REKLAMA