REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zawieszenie hydropneumatyczne - budowa, sposób działania, koszty

Zawieszenie hydropneumatyczne Hydracive III pozwala na wybór charakterystyki tłumienia czy prześwitu pojazdu.
Zawieszenie hydropneumatyczne Hydracive III pozwala na wybór charakterystyki tłumienia czy prześwitu pojazdu.
Citroen

REKLAMA

REKLAMA

Zawieszenie hydropneumatyczne zapewnia wysoki komfort resorowania. Jak jest zbudowane? Co z jego trwałością?

Pierwsze zawieszenie hydropneumatyczne

Prace na poprawą komfortu podróżowania autem trwają praktycznie od chwili narodzin pierwszego samochodu. Pierwszym zabiegiem było zaprojektowanie gumowej opony, a z czasem zaczęto próby nad systemami resorującymi drgania przekazywane z kół na kabinę pojazdu. W 1955 roku Citroen zaskoczył wszystkich prezentując w modelu DS zawieszenie hydropneumatyczne. Obecnie na rynku dostępna jest czwarta odmiana tej koncepcji a mianowicie Hydractive III+.

REKLAMA

Zobacz też: Amortyzatory samochodowe – zasada działania eksploatacja

Budowa zawieszenia hydropneumatycznego

Budowa zawieszenia hydropneumatycznego nie jest skomplikowana (bardzo zaawansowana jest natomiast elektronika sterująca jego pracą). Jego podstawę stanowią specjalne sfery (kule) znajdujące się przy każdym kole oraz kilka dodatkowych regulujących dodatkowo pracę podstawowej czwórki. Sfery wypełnione są w połowie gazem (dawniej azotem, dziś stosuje się jego zamienniki) oraz olejem. Obie substancje oddzielone są od siebie specjalną, elastyczną przeponą. Objętość gazu wypełniającego wszystkie sfery jest stała i stanowi on środek sprężysty (redukuje drgania). O jego prawidłowe ciśnienie dba kompresor napędzany silnikiem.

Zobacz też: Jakie są różnice między amortyzatorami gazowymi a olejowymi?

Budowa zawieszenia hydropneumatycznego: sfery

Sfery pracujące przy kole współpracują z kolumnami (teleskopami), które wypełnione są olejem. Gdy koło najeżdża na przeszkodę, teleskopy wypychają olej do góry, przepychając tym samym gaz w sferze kulistej. Rozwiązanie to w sposób istotny ogranicza drgania przenoszone na karoserię. Choć kolumny te nie są amortyzatorami to ich działania jest podobne. Ich tłoki zatopione w oleju posiadają zawory zwrotne. Ciśnienie gazu w sferach także regulują specjalne zawory. Dzięki nim można regulować wysokość prześwitu pojazdu (za pomocą przycisku umieszczonego w kabinie pojazdu) oraz twardość zawieszenia.

Zawieszenie hydropneumatyczne: trwałość i koszty eksploatacji

Pod względem trwałości zawieszenie hydropneumatyczne jest zaskakująco trwałe. Nawet w Polskich warunkach wytrzymuje przeciętnie ok. 300 000 km. Ważne jest, aby wszelkie początkowe oznaki jego niedomagania były błyskawicznie usuwane (zwłaszcza wycieki oleju). Jazda z uszkodzonych jednym elementem potrafi w krótkim czasie spowodować degradację pozostałych elementów zawieszenia. W praktyce wymiany wymagają najczęściej sfery lub przewody, które je zasilają. Teleskopy współpracujące ze sferami są bardzo trwałe. Poważny problem stanowi kompresor zasilający sfery. Koszt nowego to 3600 zł. Koszty eksploatacji zawieszenia hydropneumatycznego nie są duże o ile auto jest zadbane.

Zobacz też: Zawieszenie pneumatyczne i hydropneumatyczne - koszt naprawy

Osoby, które użytkowały auta z hydropneumatycznym zawieszeniem rzadko decydują się wrócić do klasycznych rozwiązań. Wysoki komfort podróżowania i zwiększone możliwości do poruszania się w kopnym śniegu czy piachu są głównymi cechami, za którymi tęsknią ich dawni użytkownicy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przełomowy projekt Polaka ma szansę pojawić się na ścieżkach rowerowych na całym świecie!

    Uczestnicy ruchu drogowego cieszą się z innowacji, która ma potencjał zmienić ich codzienne podróże i uczynić je bardziej bezpiecznymi. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby jest BikeWatch. Urządzenie to jest skierowane głównie do włodarzy gmin, którzy przekształcają przestrzeń publiczną w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu korzystających z niej mieszkańców. Oficjalna premiera BikeWatch odbyła się 21 września 2023 r. 

    Ile kosztuje kurs redukujący 6 punktów karnych?

    Kurs redukujący 6 punktów karnych powrócił. Kierowcy rzucili się do ośrodków ruchu drogowego w całym kraju, ale zszokowała ich jedna rzecz. Cena szkolenia wzrosła 3-krotnie. WORD-y chyba postanowiły odbić sobie chude lata.

    Konfiskata samochodu za przekraczanie prędkości - czy to możliwe?

    Zbliża się termin wejścia w życie przepisów umożliwiających konfiskatę pojazdów za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Podczas gdy władze mają czas na przyjrzenie się ewentualnym konsekwencjom tej nowelizacji, ustawa przegłosowana przez Sejm wciąż wzbudza wiele emocji. Niektórzy właściciele pojazdów obawiają się, że z czasem ten rodzaj kary będzie miał znacznie szersze zastosowanie. Czy w przyszłości może dojść do wprowadzenia w Polsce konfiskaty aut za przekroczenie prędkości, skoro takie przepisy obowiązują od lat w innych krajach Europy?

    Za co zabierają prawo jazdy na 3 miesiące?

    W Polsce są przepisy pozwalające na odbieranie kierowcom prawa jazdy na 3 miesiące. Te działają jednak w ściśle określonych przypadkach. Scenariusze są tak naprawdę trzy. Dziś każdy z nich dokładnie omówię w tym poradniku.

    REKLAMA

    Naklejka w strefie czystego transportu. Zniknie, zanim się pojawi?

    Naklejka w strefie czystego transportu miała się stać must have. Teraz rządzący wycofują się z tego pomysłu. I choć idą w dobrym kierunku, ten nadal jest problematyczny, ale dla gmin. Bo choć pojawiła się furtka kasująca nalepkę w SCT, ta okazuje się kosztowna.

    Unijne rozporządzenie AFIR. Wyższe wymogi dla infrastruktury ładowania elektryków!

    Rozporządzenie AFIR, przyjęte w lipcu tego roku przez Radę Unii Europejskiej, nakazuje rozbudowanie infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych. Czy Polska jest na to gotowa?

    Akcja „Prędkość” w środę 20 września. Drogówka zapowiada wzmożone kontrole

    Policjanci ruchu drogowego będą w środę 20 września prowadzić działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość” – poinformował podkom. Marcin Sulik z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Dodał, że działania będą prowadzone w ramach corocznej europejskiej kampanii „Roadpol Safety Day 2023”.

    Odbieranie prawa jazdy seniorom. Przepisy pozwalają na to od lat!

    Wiek i ewentualne choroby robią swoje. Senior może nie nadawać się do prowadzenia pojazdu i to pomimo wielu lat spędzonych za kółkiem. Czy jest zatem możliwość, aby stracił prawo jazdy? Trochę nie, a trochę tak. Są przepisy, które stanowią furtkę. I obowiązują od lat.

    REKLAMA

    Zakaz wjazdu do Polski i UE dla samochodów zarejestrowanych w Rosji

    Samochody zarejestrowane w Rosji dostały właśnie zakaz wjazdu na teren UE. 17 września 2023 r. stosowne przepisy zaczęły obowiązywać w Polsce. Co oznaczają? Czy przewidują jakieś wyjątki? O tym w naszym poradniku.

    Darmowe OC dla kupujących auta (nowe i używane) przed wyborami. Warto złapać okazję, bo niedługo będzie drożej!

    Duża obniżka stóp procentowych dokonana na początku września przez Radę Polityki Pieniężnej, wskutrek czego stopa WIBOR „zjechała” poniżej 6%, spowodowało zauważalny spadek raty za samochód nowy i używany – wynika z symulacji Carsmile i Otomoto Klik. Obniżka raty jest już na tyle znacząca, że pozwala pokryć koszt ubezpieczenia OC. Korzyść ta może jednak okazać się krótkotrwała, bo za chwilę auta znów zaczną drożeć – ostrzegają eksperci. 

    REKLAMA