REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak działają sprężyny progresywne? Czy warto je kupić?

Max Trela
Sprężyny to element odpowiadający zarówno za pewność prowadzenia, jak i komfort jazdy, fot. Lamborghini
Sprężyny to element odpowiadający zarówno za pewność prowadzenia, jak i komfort jazdy, fot. Lamborghini

REKLAMA

REKLAMA

Sprężyny progresywne to takie, które w zależności od stopnia ugięcia mają inną charakterystykę pracy. W praktyce stosuje się je głównie po to, żeby pogodzić wyższy poziom komfortu z bezpiecznym prowadzeniem w sytuacjach ekstremalnych. Czy warto zamontować takie sprężyny jako cześć zamienną?

Sprężyna to element zawieszenia, który odpowiada w równym stopniu za pewność prowadzenia, co za komfort jazdy. Zasada jest bardzo prosta - im będzie ona krótsza i im gęstsze zwoje, tym mniejsze będzie ugięcie, ale i niższy komfort. Półśrodków niestety nie ma...

REKLAMA

Zobacz też: Jak wstępnie rozpoznać nadmierne zużycie elementów zawieszenia?

Tak właśnie było, ale producenci aut w końcu znaleźli sposób, żeby pogodzić komfort i sportowe prowadzenia. Właśnie tak mają działać sprężyny progresywne, które łączą kilka rodzajów sprężyn w jednej.

Różnicę widać już na pierwszy rzut oka. Sprężyna progresywna jest zazwyczaj nierówna. Zwęża się na końcach a ilość zwojów na centymetr długości jest różny na jej dole, w centrum, jak i na górze. To waśnie dzięki temu zróżnicowaniu może ona w zakresie ruchów do kilku centymetrów delikatnie wybierać nierówności, a po przekroczeniu pewnej granicy nagle się utwardzić.

Czy to działa?

REKLAMA

W teorii wszystko brzmi wspaniale, ale czy tak samo jest w praktyce? Sprężyna progresywna faktycznie zmienia charakterystykę na tyle, że jej działanie dla kogoś kto pierwszy raz spotyka się z takim „wynalazkiem” może być zaskoczeniem. Otóż zmiana ta następuje stosunkowo płynnie i nie zawsze w tym samym momencie w różnych sytuacjach.

Samochód może odrobinę inaczej zachowywać się przy skręcie w lewo niż w prawo, podobnie jest z hamowaniem na biegu i na luzie. To powoduje, że moment przejścia granicy między łagodnym, a bardziej brutalnym resorowaniem jest bardzo trudny do wyczucia i kontrolowania.

Zobacz też: Jak dbać o amortyzację samochodu?

Jeśli ktoś liczy na charakterystykę w pełni paraboliczną, a zatem i pełną przewidywalność nawet w skrajnych sytuacjach, wtedy same sprężyny nie wystarczą. Jedynym rozwiązaniem staje się wówczas profesjonalny zestaw zawieszenia gwintowanego. Ale to już inna półka cenowa – pamiętajmy, że dedykowane do konkretnego modelu sprężyny progresywne są droższe od tych seryjnych o mniej więcej 10%.

Klamka zapadła - zmieniamy sprężyny

Przy okazji dodajmy też kilka słów na temat wymiany sprężyn w naszym aucie. Te progresywne wymagają od mechanika, który podejmie się zadania, więcej uwagi, ale niekoniecznie umiejętności.

REKLAMA

W przypadku sprężyny progresywnej trzeba koniecznie pamiętać, że można ją zamontować tylko w jeden określony sposób. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, sprężyna progresywna ma górę i dół i będzie odpowiednio pracować tylko w przewidzianej pozycji.

Co do reszty zasad, to są takie same jak w przypadku najbardziej zwykłych sprężyn: Zmieniamy je zawsze parami, a na jednej osi muszą być zamontowane identyczne części. To zasada wymuszona przez przepisy ruchu drogowego. W sporcie motorowym na osi napędowej często stosuje się dwie różne sprężyny o różnym stopniu napięcia wstępnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA