REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renault Megane I: wymiana łożyska piasty przedniej

Robert Kuśpiel
Wymiana łożyska pozwala pozbyć się charakterystycznego
Wymiana łożyska pozwala pozbyć się charakterystycznego "wycia" dochodzącego z okolic koła. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzone łożysko obniża komfort jazdy i może doprowadzić do poważnego uszkodzenia. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić łożysko koła piasty przedniej w Renault Megane I.

Hałasujące łożysko potrafi być bardzo uciążliwe podczas pokonywania długich dystansów. Z wymianą nie należy czekać, ponieważ hałas będzie co raz bardziej się nasilać. Pierwszy krok to zakup odpowiedniego łożyska o wymiarach 37x72x37. Zalecamy wybrać zamiennik renomowanej firmy. Tanie łożyska zazwyczaj nie wytrzymują zbyt dużego przebiegu. Zdarza się, że wymagają wymiany już po kilku tygodniach.

REKLAMA

REKLAMA

Przystępujemy do wymiany. Zdejmujemy środkowy kapsel (jeśli mamy alufelgi) lub zdejmujemy kołpak i odkręcamy nakrętkę z końcówki przegubu. Będzie nam do tego potrzebny klucz 30. Pamiętajmy o wcześniejszym zaciągnięciu hamulca ręcznego i wrzuceniu biegu – auto nie będzie się poruszać podczas odkręcania nakrętki. Jeżeli uda nam się ją poluzować, to nie wykręcajmy jej do końca.

Luzujemy śruby mocujące koło i unosimy samochód za pomocą lewarka. Podstawiamy kobyłki lub drewniany klocek i opuszczamy powoli samochód. Pamiętajmy o podłożeniu klinów zabezpieczających pod tylne koła.

Kolejny krok to odkręcenie nakrętki mocującej końcówkę drążka kierowniczego do zwrotnicy. W przypadku problemów z jej odkręcenie, warto polać łączenie odrdzewiaczem w sprayu.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów

Następnie za pomocą klucza 18 wykręcamy dwie śruby mocujące jarzmo zacisku hamulcowego do zwrotnicy. W tym momencie możemy odsunąć cały zacisk z tarczy hamulcowej i odkładamy go na bok. Wykręcamy dwie śruby typu Torx mocujące tarczę hamulcową do piasty. Teraz odkręcamy za pomocą klucza 21 dwie śruby mocujące amortyzator do zwrotnicy. Jeśli będzie problem z wyjęciem to należy je wybić za pomocą młotka.

REKLAMA

Odpinamy wtyczkę czujnika ABS i wysuwamy zwrotnicę z półosi. Po zdjęciu zwrotnicy z piastą, rozkręcamy je całkowicie. Do wykonania dalszych czynności będzie nam potrzebna prasa. Na początku wyciskamy na prasie piastę, po zdjęciu pierścienia zabezpieczającego możemy wycisnąć stare łożysko.

Nowe łożysko również wciskamy za pomocą prasy. Zabezpieczamy je pierścieniem i wciskamy piastę. Całość montujemy w samochodzie i dokładnie skręcamy wszystkie mocowania. Do wkręcenia nakrętki półosi będzie potrzebny klucz dynamometryczny. Moment dokręcenia wynosi 290Nm.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana tylnego dolnego wahacza wzdłużnego

Po wykonaniu naprawy udajemy się na jazdę próbną, w trakcie której nie powinniśmy słyszeć wcześniejszego hałasu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Gołoledź na drogach. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

    Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    REKLAMA

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    REKLAMA