REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renault Megane I: wymiana łożyska piasty przedniej

Robert Kuśpiel
Wymiana łożyska pozwala pozbyć się charakterystycznego
Wymiana łożyska pozwala pozbyć się charakterystycznego "wycia" dochodzącego z okolic koła. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Uszkodzone łożysko obniża komfort jazdy i może doprowadzić do poważnego uszkodzenia. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić łożysko koła piasty przedniej w Renault Megane I.

Hałasujące łożysko potrafi być bardzo uciążliwe podczas pokonywania długich dystansów. Z wymianą nie należy czekać, ponieważ hałas będzie co raz bardziej się nasilać. Pierwszy krok to zakup odpowiedniego łożyska o wymiarach 37x72x37. Zalecamy wybrać zamiennik renomowanej firmy. Tanie łożyska zazwyczaj nie wytrzymują zbyt dużego przebiegu. Zdarza się, że wymagają wymiany już po kilku tygodniach.

REKLAMA

REKLAMA

Przystępujemy do wymiany. Zdejmujemy środkowy kapsel (jeśli mamy alufelgi) lub zdejmujemy kołpak i odkręcamy nakrętkę z końcówki przegubu. Będzie nam do tego potrzebny klucz 30. Pamiętajmy o wcześniejszym zaciągnięciu hamulca ręcznego i wrzuceniu biegu – auto nie będzie się poruszać podczas odkręcania nakrętki. Jeżeli uda nam się ją poluzować, to nie wykręcajmy jej do końca.

Luzujemy śruby mocujące koło i unosimy samochód za pomocą lewarka. Podstawiamy kobyłki lub drewniany klocek i opuszczamy powoli samochód. Pamiętajmy o podłożeniu klinów zabezpieczających pod tylne koła.

Kolejny krok to odkręcenie nakrętki mocującej końcówkę drążka kierowniczego do zwrotnicy. W przypadku problemów z jej odkręcenie, warto polać łączenie odrdzewiaczem w sprayu.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Następnie za pomocą klucza 18 wykręcamy dwie śruby mocujące jarzmo zacisku hamulcowego do zwrotnicy. W tym momencie możemy odsunąć cały zacisk z tarczy hamulcowej i odkładamy go na bok. Wykręcamy dwie śruby typu Torx mocujące tarczę hamulcową do piasty. Teraz odkręcamy za pomocą klucza 21 dwie śruby mocujące amortyzator do zwrotnicy. Jeśli będzie problem z wyjęciem to należy je wybić za pomocą młotka.

REKLAMA

Odpinamy wtyczkę czujnika ABS i wysuwamy zwrotnicę z półosi. Po zdjęciu zwrotnicy z piastą, rozkręcamy je całkowicie. Do wykonania dalszych czynności będzie nam potrzebna prasa. Na początku wyciskamy na prasie piastę, po zdjęciu pierścienia zabezpieczającego możemy wycisnąć stare łożysko.

Nowe łożysko również wciskamy za pomocą prasy. Zabezpieczamy je pierścieniem i wciskamy piastę. Całość montujemy w samochodzie i dokładnie skręcamy wszystkie mocowania. Do wkręcenia nakrętki półosi będzie potrzebny klucz dynamometryczny. Moment dokręcenia wynosi 290Nm.

Zobacz też: Mercedes A klasa W168: wymiana tylnego dolnego wahacza wzdłużnego

Po wykonaniu naprawy udajemy się na jazdę próbną, w trakcie której nie powinniśmy słyszeć wcześniejszego hałasu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kierowca autobusu był pod wpływem amfetaminy, został zatrzymany dzięki nastolatkom

Gdyby nie dwaj trzynastolatkowie, nie wiadomo, jak zakończyłaby się podróż autobusem dla pasażerów. Chłopcy zwrócili uwagę na dziwne zachowanie kierowcy i zadzwonili po pomoc. Wstępne badanie wykazało, że kierowca był pod wpływem amfetaminy. 

KGP: 74 740 interwencji, 333 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 74 740 interwencji. Podsumowanie nie zawiera danych z dwóch dni.

Bez dofinansowania zakupu w programie Mój elektryk sprzedaż samochodów elektrycznych w Polsce całkowicie wyhamuje

W rok niemal podwoiła się liczba samochodów elektrycznych zarejestrowanych w Polsce. Teraz jednak nastąpiło gwałtowne hamowanie tego trendu. Eksperci prognozują: polska droga do elektromobilności wyglądała na długą, teraz zaś zniknęła nawet perspektywa mety.

Senne koszmary polskich kierowców: kradzież samochodu lub awaria auta w drodze. A jaka jest rzeczywistość

Awaria na drodze i związane z nią holowanie, kradzież samochodu oraz zderzenie ze zwierzyną  – to największe obawy polskich kierowców. Są na tyle silne, że wielu zamieniają się w koszmary senne. Na szczęście na co dzień przykre zdarzenia związane z autem są zgoła inne.

REKLAMA

Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

REKLAMA

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

REKLAMA