REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Opel Astra F: wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Kuśpiel
Opel Astra F wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów Fot. Fotolia
Opel Astra F wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów to kolejna czynność, którą możemy przeprowadzić we własnym zakresie. W poradniku tym zaprezentujemy jak wygląda wymiana przednich sprężyn i amortyzatorów w Oplu Astra I.

W celu wymiany amortyzatora lub sprężyny należy zdemontować całą kolumnę zawieszenia. Zanim podejmiemy się demontażu, należy zakupić odpowiednie sprężyny i amortyzatory. Pomimo, że Astra F nie jest nowym autem, warto zadbać, żeby zakupić dobrej jakości amortyzatory i sprężyny. Należy uważać na tanie zamienniki sprężyn. Po ich zamontowaniu może się okazać, że nasz samochód zdecydowanie się obniży. Jeśli wybraliśmy odpowiednie materiały eksploatacyjne to przystępujemy do wymiany.

REKLAMA

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana chłodnicy

REKLAMA

Na początku wrzucamy dowolny bieg i zaciągamy hamulec ręczny. Wyjmujemy zawleczkę ochronną na nakrętce koronowej piasty koła i luzujemy ją. Operację to wykonujemy tylko i wyłącznie jak samochód stoi na kołach. Nakrętka jest tak mocno dokręcona, że mogłoby dojść do upadku samochodu z podstawek. Luzujemy śruby koła i podnosimy samochód za pomocą lewarka. Ustawiamy go na podstawkach i zdejmujemy koła. Całą operację można wykonać z wykorzystaniem tradycyjnego podnośnika. Zalecamy dokonać wymiany najpierw po jednej stronie. Jednak pamiętajmy, ze wymiany dokonujemy zawsze parami.

Teraz odkręcamy czujnik prędkości obrotowej koła razem ze wspornikiem. Czynność ta dotyczy samochodów wyposażonych w system ABS. Następnie odkręcamy zacisk hamulcowy i podwieszamy go do nadwozia za pomocą drutu. Ewentualnie podstawiamy drewniany klocek i opieramy go na nim. Nie należy odłączać elastycznego przewodu hamulcowego. W takim wypadku będzie konieczność odpowietrzenia hamulców.

Zobacz też: Opel Astra F: demontaż rozdzielacza zapłonu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Odkręcamy nakrętkę mocującą przegub kulowy drążka kierowniczego do ramienia zwrotnicy. Odłączamy końcówkę drążka kierowniczego od ramienia zwrotnicy za pomocą ściągacza, lub delikatnie wybijamy ją młotkiem. Ostatni sposób nie jest zalecany, jednak w wielu przypadkach to ostateczne rozwiązanie. Teraz odkręcamy do końca nakrętkę koronową i odłączamy przegub wahacza od zwrotnicy. Można spróbować oddzielić te dwa elementy ręcznie. W przypadku problemów, zaleca się skorzystanie z uniwersalnego ściągacza.

Kolejny krok to wyjęcie półosi z piasty koła. Tutaj również warto podjąć kilka prób rozdzielenia tych elementów ręcznie. Jeśli będą problemy to należy wycisnąć półoś za pomocą zwykłego ściągacza piast. Zdemontowaną półoś podwieszamy za pomocą drutu. Następnie podpieramy od dołu kolumnę zawieszenia za pomocą podnośnika. Można również poprosić drugą osobę o pomoc, żeby przytrzymała kolumnę podczas odkręcania górnego mocowania. Pozostaje nam odkręcić dwie nakrętki mocujące kolumnę do nadwozia i wyjmujemy kolumnę do dołu.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana termostatu

Przystępujemy do rozłożenia kolumny. Do tego będzie nam potrzebny ściągacz do sprężyn. Takie narzędzie możemy kupić za około 30 złotych w sklepach motoryzacyjnych lub na serwisach aukcyjnych. Pod żadnym pozorem nie należy zastępować ściągacza zwykłym drutem, grozi to poważnym wypadkiem. Umieszczamy ściągacz w imadle i osadzamy na nim kolumnę zawieszenia. Musi być precyzyjnie zamocowana. Skręcamy powoli ściągacz do momentu, aż amortyzator będzie miał odpowiedni luz.

Zdejmujemy kapturek ochronny i odkręcamy nakrętkę tłoczyska wygiętym kluczem oczkowym. Jednocześnie należy przytrzymywać tłoczysko za pomocą klucza płaskiego. Teraz zdejmujemy z tłoczyska górną podporę, łożysko wzdłużne, zderzak gumowy oraz osłonę przeciwpyłową. W tym momencie powoli rozkręcamy napinacz i zdejmujemy sprężynę z tłoczyska. Demontujemy dolny pierścień gumowy i odkręcamy nakrętkę blaszaną, za pomocą specjalnych szczypiec. W samochodach z układem ABS odkręcamy wspornik przewodów czujnika.

Zobacz też: Opel Astra F: demontaż miski olejowej

Jeśli kolumna ma być wymieniona w komplecie to musimy wyjąć kolumnę ze ściągacza sprężyny i wymontować piastę koła. W tym celu należy odkręcić śrubę ustalającą tarczę hamulca, po czym zdjąć tarczę. Do wyciśnięcia łożyska jest potrzebnych kilka specjalistycznych narzędzi, jednak można je zastąpić kilkoma krótkimi rurami o odpowiedniej średnicy.

Teraz wyciskamy piastę z łożyska za pomocą prasy. Pamiętajmy, że podczas wyciskania następuje zniszczenie łożyska. Odkręcamy od zwrotnicy tarczę osłaniającą hamulce i usuwamy ze zwrotnicy obydwa pierścienie osadcze. W tym momencie wyciskamy pod prasą łożysko ze zwrotnicy. Na końcu mocujemy piastę w imadle i wyjmujemy z niej pozostałą część pierścienie łożyska. Największy problem może być z dostępem do prasy oraz doborem odpowiednich trzpieni do wyciskania

Montaż przebiega w odwrotnej kolejności. Wkładamy w zwrotnicę zewnętrzny pierścień osadczy zwracając uwagę, żeby pierścień prawidłowo osiadł w rowku (rozcięcie musi być na dole). Za pomocą prasy wciskamy nowe łożysko do momentu, aż oprze się o pierścień osadczy w zwrotnicy. Dokręcamy tarczę osłaniającą hamulec i wkładamy w zwrotnicę wewnętrzny pierścień osadczy tak, żeby był prawidłowo osadzony w rowku.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana i kontrola pasków klinowych

Wciskamy za pomocą prasy piastę w łożysko, podpierając jednocześnie pierścień wewnętrzny łożyska. Dokręcamy tarczę hamulcową do piasty i przechodzimy do składania kolumny zawieszenia.

Na początku dla pewności należy sprawdzić amortyzator. W samochodach z ABS przykręcamy wspornik przewodów czujnika. Następnie wkładamy nowy amortyzator i przykręcamy nowym pierścieniem momentem 200 Nm. Należy zwrócić uwagę, że nowy pierścień gwintowany ma na sobie wosk. Jest to zabezpieczenie antykorozyjne. Nie należy usuwać wosku ręcznie.

Zakładamy dolny pierścień gumowy i ustawiamy na dolnej miseczce sprężynę zawieszenia i zakładamy na nią ściągacz do sprężyn. Teraz zaczynamy ją skręcać do momentu, aż będziemy mogli zamontować pozostałe elementy. Nasuwamy na tłoczysko amortyzatora zderzak gumowy, pamiętając, żeby był skierowany płaską stroną do sprężyny. Montujemy łożysko wzdłużne, które musi być skierowane mniejszą średnicą do sprężyny.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana czujnika poziomu paliwa

Wsuwamy na tłoczysko górną podporę i wkręcamy na tłoczysko nową nakrętkę samozabezpieczającą za pomocą klucza oczkowego. Podczas wykonywania tej czynności należy przytrzymać tłoczysko za pomocą klucza płaskiego. W tym momencie możemy powoli rozkręcać ściągacz sprężyny. Pozostaje nam zamontowanie kolumny zawieszenia.

Na początku wkładamy kolumnę zawieszenia od dołu i przykręcamy górne mocowania. W samochodzie wyposażonym w ABS należy przykręcić czujnik razem ze wspornikiem. Następnie nakładamy cienką warstwę oleju przekładniowego na wielowypust czopa półosi. Wkładamy czop półosi w piastę i wkręcamy wstępnie nakrętkę koronową. Wkładamy sworzeń przegubu wahacza w zwrotnicę i przykręcamy nakrętkę koronową momentem 70Nm.

Zobacz też: Opel Astra F: wymiana pompy paliwa

Jeżeli nie możemy wsadzić zawleczki to dokręcamy nakrętkę do następnego otworu. Nigdy nie luzujemy. Wsadzamy nową zawleczkę i zaginamy. Teraz mocujemy końcówkę drążka kierowniczego w ramieniu zwrotnicy i wkręcamy nową nakrętkę zabezpieczającą momentem 60Nm. Dokręcamy zacisk hamulcowy do kolumny i zakładamy przednie koło. Dokręcamy nakrętkę półosi momentem 100NM oraz przynęcamy solidnie śruby kół.

Zużyte części eksploatacyjne oddajemy do punktu utylizacji. Z drugą kolumną postępujemy w taki sam sposób.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

Ceny benzyny 95 spadną poniżej 6 zł za litr [Prognozy]

Gwałtowna obniżka cen ropy najprawdopodobniej przełoży się w przyszłym tygodniu na spadek cen benzyny 95 poniżej 6 zł za litr i diesla z ceną w okolicach 6 zł.

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

REKLAMA

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

REKLAMA