REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Skoda Octavia I: przegląd układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

Robert Kuśpiel
Przegląd układu kierowniczego i zawieszenia przedniego w Skodzie Octavii I.
Przegląd układu kierowniczego i zawieszenia przedniego w Skodzie Octavii I.

REKLAMA

REKLAMA

Układ kierowniczy i elementy zawieszenia wymagają szczególnej kontroli. W poradniku tym pokażemy jak samemu skontrolować układ kierowniczy i zawieszenie przednie w Skodzie Octavii I.

Nie ma potrzeby udawania się na przegląd do stacji diagnostycznej w celu kontroli sprawności tych podzespołów. Podstawowy przegląd możemy wykonać samodzielnie. Najlepiej, żeby był przeprowadzany regularnie, co roku o tej samej porze.

REKLAMA

Zobacz też: Skoda Octavia I: obsługa sprzęgła Haldex

Przede wszystkim sprawdzimy przeguby drążków kierowniczych i przeguby wahaczy, kontrolując jednocześnie wszelkie luzy. Sprawdzimy osłony przeciwpyłowe oraz poziom płynu w układzie wspomagania.

REKLAMA

Zaczynamy od sprawdzenia przegubów drążków kierowniczych i przegubów wahaczy. Na początku należy ustawić samochód na równej powierzchni. Teraz unosimy przód auta za pomocą tradycyjnego lewarka i podstawiamy „kobyłki”, koła nie mogą dotykać podłoża. Przy wykonywaniu wszystkich czynności należy zachować szczególną ostrożność.

Za pomocą lampy oświetlamy dokładnie osłony przeciwpyłowe dolnych przegubów wahaczy po lewej i prawej stronie. Sprawdzamy dokładnie czy nie ma żadnych uszkodzeń mechanicznych. Tak samo postępujemy z osłonami przeciwpyłowymi drążków kierowniczych. Następnie sprawdzamy czy nakrętka zabezpieczająca drążka kierowniczego jest dobrze przykręcona. W razie potrzeby dokręcamy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Skoda Octavia I: przegląd automatycznej skrzyni biegów

Jeżeli osłona będzie uszkodzona należy ją bezwzględnie wymienić. Zanieczyszczenia, które przedostają się do środka zdecydowanie przyspieszają zużycie. Kolejny krok to sprawdzenie luzów na drążku kierowniczym. Łapiemy za niego i zaczynamy poruszać w obie strony, przeguby kulowe nie powinny mieć jakiegokolwiek luzu. Na końcu kontrolujemy osłony przekładni kierowniczej. Jeśli są uszkodzone należy je wymienić.

REKLAMA

Przechodzimy do sprawdzenia poziomu oleju w układzie wspomagania. Kontrolę i ewentualne dolewki najlepiej wykonać przy zimnym silniku. Koła powinny być ustawione do jazdy na wprost. Odkręcamy pokrywę zbiorniczka za pomocą śrubokręta i wycieramy wskaźnik czystą szmatką niepozostawiającą włókien. Dokręcamy korek i ponownie odkręcamy. Poziom powinien być na wysokości znaku MIN lub 2 mm ponad.

Jeżeli poziom płynu jest zbyt duży to należy usunąć nadmiar. W przypadku zbyt niskiego stanu należy wykonywać dolewki używając tylko i wyłącznie świeżego płynu. Nawet najmniejsze zanieczyszczenia mogą wpłynąć na niepoprawną pracę przekładni.

Zobacz też: Skoda Octavia I: wymiana filtra paliwa w silniku Diesla

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

Uciekał przed kontrolą drogową, spowodował kolizję. Ale to dopiero początek kłopotów

Kierujący renaultem 46-latek nie zatrzymał się do kontroli drogowej przy jednej ze stołecznych ulic. Uciekając przed patrolem, spowodował kolizję. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków i miał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Zima zaskoczyła? Czyli śniegowy chaos obnażył urzędnicze zaniedbania

Intensywne opady śniegu w sobotę 11 i niedzielę 12 stycznia, które sparaliżowały wiele regionów naszego kraju, obnażyły braki w przygotowaniu do zimy. Choć meteorolodzy ostrzegali przed trudnymi warunkami, które nadchodzą, rzeczywistość okazała się jeszcze bardziej dotkliwa. Zamiast cieszyć się zimowymi krajobrazami, kierowcy zmagali się z nieodśnieżonymi drogami.

REKLAMA

Rekordowa sprzedaż samochodów w grudniu. Toyota i Renault wciąż obiektami największego pożądania

Specjalne oferty na koniec roku oraz widmo wyższych cen od nowego roku spowodowały historyczny miesiąc w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zarejestrowano najwięcej samochodów od początku notowań, a wszystkie marki samochodów osobowych z TOP 20 odnotowały wzrost rejestracji.

Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

REKLAMA

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

REKLAMA