Okres próbny dla młodych kierowców – 2018 r.
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w ustawie o kierujących pojazdami wejdą w życie od 4 czerwca 2018 roku, więc jeśli ktoś chce się załapać na dotychczasowe przepisy, to powinien jak najszybciej zaliczyć kurs nauki jazdy oraz egzaminy państwowe i odebrać wymarzone „prawko”. Znając polskie realia od wiosny ośrodki szkolenia kierowców prawdopodobnie będą przeżywały oblężenie. Jakie zmiany czekają początkujących kierowców?
REKLAMA
Dwuletni okres próbny
REKLAMA
To najważniejsza ze zmian, które wejdą w życie w czerwcu przyszłego roku. Dwuletni okres próbny będzie obowiązywał początkujących kierowców od dnia wydania prawa jazdy. Co ważne, nowe przepisy będą obejmować zarówno osoby, które po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B, jak i tych kierowców, którzy utracą uprawnienia na skutek ponownego przekroczenia liczby 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego w okresie 5 lat od dnia wydania skierowania na kurs reedukacyjny.
W trakcie okresu próbnego początkujący kierowca będzie pod szczególnym nadzorem. Będą go obowiązywać inne ograniczenia prędkości niż bardziej doświadczonych użytkowników dróg. Przez pierwsze 8 miesięcy od dnia wydania prawa jazdy „świeżak” nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h w terenie niezabudowanym i 100 km/h na autostradzie oraz drodze ekspresowej dwujezdniowej. Ponadto w tym okresie pojazd, którym będzie się poruszał początkujący kierowca, będzie musiał być odpowiednio oznakowany. Na przedniej i tylnej szybie auta konieczne będzie umieszczenie zielonego symbolu liścia klonowego na białym tle. Uwaga - obowiązek ten ma charakter bezwzględny, więc nawet pożyczając auto, świeżo upieczony kierowca będzie miał obowiązek odpowiedniego oznaczenia auta.
Przedłużenie okresu próbnego
REKLAMA
Nie dość, że początkujący kierowcy będą musieli przestrzegać niższych ograniczeń prędkości, to ponadto będą surowiej traktowani. W przypadku gdy osoba będąca w trakcie okresu próbnego popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, starosta będzie mógł wydłużyć ten okres o kolejne dwa lata, a także skierować początkującego kierowcę na badania psychologiczne lub kurs reedukacyjny.
Za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji uznaje się m.in.: przekroczenie dopuszczalnego limitu prędkości o co najmniej 30 km/h, wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych, przed szczytem wzniesienia lub przed oznakowanym skrzyżowaniem, wyprzedzanie od lewej pojazdu skręcającego w lewo, jazdę wzdłuż ulicy po chodniku, nieprzestrzeganie zasad regulujących pierwszeństwo przejazdu na skrzyżowaniach równorzędnych oraz z sygnalizacją świetlną oraz nieustąpienie pierwszeństwa rowerzyście w trakcie przejeżdżania przez ścieżkę rowerową.
Obowiązkowe dodatkowe szkolenia
Pomiędzy 4 a 8 miesiącem okresu próbnego początkujący kierowca będzie zobowiązany do odbycie obowiązkowych kursów: 2-godzinnego z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz godzinnego praktycznego szkolenia z zagrożeń w ruchu drogowym. Za zajęcia zapłaci kursant – za część teoretyczną, realizowaną w WORD-ach, będzie trzeba zapłacić do 100 zł, a część praktyczna, realizowana przez ośrodki doskonalenia techniki jazdy, będzie kosztować do 200 zł.
Po uzyskaniu obu zaświadczeń z ukończonych kursów kierowca zobowiązany będzie do ich przedstawienia staroście, przed upływem 8 miesięcy od dnia otrzymania prawa jazdy. W przeciwnym wypadku starosta będzie mógł cofnąć zatrzymać uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
Brak możliwości podjęcia pracy jako kierowca
Kolejne zmiany, które wejdą w życie od 4 czerwca 2018 roku, to zakaz pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu kat. B oraz zakaz osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdem określonym dla prawa jazdy kategorii B. To ograniczenie będzie obowiązywać początkujących kierowców przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.