REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zmiany przepisów

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Autostrady: system poboru opłat będzie inwigilował kierowców?

Zmiany w ustawie o autostradach płatnych to przede wszystkim furtka do… inwigilacji obywateli, a nie wydajna metoda poboru opłat – uważają Pracodawcy RP.

Kolejne znaki drogowe. Ministerstwo rozpoczęło prace.

Wśród nowych pomysłów rządzących pojawiają się takie oznaczenia, jak automatyczna kontrola prędkości, automatyczna kontrola średniej prędkości, śródmiejska strefa płatnego parkowania, zbiorcza tablica informacyjna czy tablice wskaźnikowe na drodze ekspresowej umieszczane przed pasem wyłączania.

Jazda na suwak 2020 - przepisy wchodzą w życie

Polskie miasta i drogi stają się coraz bardziej zakorkowane. Jednym ze sposobów na usprawnienie ruchu jest nowy obowiązek kierowców. Mowa o jeździe na suwak!

Okres próbny dla młodych kierowców – 2018 r.

W połowie 2018 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące początkujących kierowców. Mowa o okresie próbnym, ale to nie jedyne zmiany czekające osoby starające się o prawo jazdy.

REKLAMA

Ustawa o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi została podpisana przez Prezydenta

Kancelaria prezydenta RP poinformowała, że Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi. Nowy akt prawny ma zapewnić przejrzyste i konkurencyjne zasady i procedury udzielania zamówień.

Zmiana prawa pozwoliła Lotosowi osiągnąć duże wzrosty sprzedaży paliw

Regulacje tzw. pakietu paliwowego pozwoliły polskim koncernom paliwowym na wyraźne zwiększenie sprzedaży hurtowej. Dla przykładu Lotos osiągnął aż 20 wzrost sprzedaży swoich paliw.

Komisja Europejska pozwała Polskę za złe wdrożenie zmian w prawach jazdy

Nieprawidłowe wdrożenie unijnych przepisów w sprawie praw jazdy w tym m.in. nie wydawanie praw jazdy na wymagany okres czasu to główne zarzuty Komisji Europejskiej skierowane pod adresem Polski. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa poinformowało jednak, że prace nad projektem nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami już trwają.

Rejestracja aut z kierownicą po prawej stronie będzie możliwa

Samochody z kierownicą po prawej stronie będzie można zarejestrować w Polsce. Decyzja ta budzi spore kontrowersje, głównie dotyczących bezpieczeństwa jazdy. Nie wiadomo też, jak będą traktowane tego typu auta przez ubezpieczycieli.

REKLAMA

Przewóz osób - w jakich przypadkach jest legalny?

Od 2014 roku zmieniły się zasady dotyczące odpłatnego przewozu osób. Na jakich zasadach można wykonywać tę usługę legalnie?

Nowe rozporządzenie dotyczące trzeciej tablicy rejetracyjnej

Problem z zasłaniem tylnych tablic rejestracyjnych przez bagażniki rowerowe ma być rozwiązany. Niedługo wejdzie w życie zapis pozwalający na wydanie 3 tablicy rejestracyjne dla jednego pojazdu.

Odtajniona baza pytań na prawo jazdy jeszcze w tym tygodniu!

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zadeklarowało, że odtajni bazę pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. Kiedy to zrobi? Co jest przyczyną takiej decyzji?

Zmiany przepisów dotyczących prędkości - jak nie stracić prawa jazdy?

18 maja wejdzie w życie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, w myśl której, zaostrzone zostaną kary za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Co grozi za chwilę nieuwagi na drodze? Czy można

Nowy taryfikator mandatów 2015 wszedł w życie

Od poniedziałku obowiązuje uaktualniony taryfikator mandatów. Zmiany dotyczą m.in. parkowania na miejscach dla niepełnosprawnych, pijanych rowerzystów czy kierowców ciężarówek.

Dziecko w foteliku zależne od jego wysokości: nowelizacja u prezydenta

Na podpis prezydenta czeka nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym dotycząca uzależnienia konieczności przewożenia dziecka w foteliku od jego wzrostu a nie wieku.

Bezpośrednia likwidacja szkód w transporcie samochodowym - zmiany w OC

Od pierwszego kwietnia 2015 r. zacznie obowiązywać zasada bezpośredniej likwidacji szkód w przypadku ubezpieczenia OC. Oznacza to, że naprawę strat poszkodowanemu w przypadku kolizji lub wypadku będzie wypłacał zakład ubezpieczeń, w którym poszkodowany a nie sprawca ma wykupione ubezpieczenie OC. Co to zmieni?

Nowe przepisy UE odnośnie wymiarów i mas ciężarówek

Parlament Europejski przyjął przepisy w wyniku, których na europejskich drogach pojawią się aerodynamiczne cieżarówki (z dłuższymi "nosami"). Co się konkretnie zmieni?

PSL chce 3000 zł kary dla kierowcy bez prawa jazdy!

Jazda bez prawa jazdy (bez uprawnień) ma być zagrożona mandatem w wysokości 3000 zł. Taki projekt zmian przedstawił klub parlamentarny PSL. Czy to faktycznie dobry pomysł?

MSW chce zaostrzyć kary za parkowanie na "kopercie"

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych chce zaostrzyć m.in. kary za parkowanie nieuprawnionych osób na miejscach dla niepełnosprawnych. Poza tym wyższe kary mają dotknąć osoby, które poruszają się zbyt

Zmiany przepisów dotyczące jazdy po alkoholu i przekroczenia prędkości

Sejm uchwalił zmiany w przepisach dotyczące zaostrzenia kar za jazdę po alkoholu i zbyt szybką jazdę. Nowe przepisy będą znacznie surowsze i dotkliwsze dla kierowców.

Na czym polega bezpośrednia likwidacja szkód?

Zgłaszanie szkody komunikacyjnej do swojego ubezpieczyciela zamiast do ubezpieczyciela sprawcy wypadku lub kolizji drogowej - oto założenia bezpośredniej likwidacji szkód. Nowa usługa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród klientów i niedługo powinna być rozszerzona jej dostępność na rynku.

Zmiana ustawy o czasie pracy kierowców 2015

Kierowcy mogą się domagać wypłat ryczałtu za nocleg w kabinach pojazdów z tytułu niezapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu. Wyrok Sądu Najwyższego rozpoczął proces zmiany ustawy o czasie pracy kierowcy.

Nowe zezwolenia na międzynarodowy przewóz rzeczy oraz przewóz kabotażowy

Od 1 stycznia 2012 r.obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie zezwoleń na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy oraz drogowy przewóz kabotażowy.

Komunikat Ministerstwa Transportu: Uwaga przewoźnicy - wszystkie licencje ważne także po 4 grudnia!

Wszystkie licencje uprawniające do wykonywania krajowego i międzynarodowego transportu drogowego osób i rzeczy oraz wypisy z tych licencji zachowują ważność w terminach na jaki zostały wydane - podało Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w specjalnym komunikacie.

Opinia TELS: Nowe parametry wagowe pojazdów w Rosji

Od kilku miesięcy w Rosji obowiązują nowe przepisy dotyczące maksymalnej ładowności ciężarówek. Sprawdź, na co muszą zwrócić uwagę przewoźnicy drogowi.

Polska nie wdrożyła dyrektywy dot. wypadków morskich

Komisja Europejska zażądała od Polski informacji na temat wdrożenia dyrektywy o prowadzeniu dochodzeń ws. wypadków morskich. A u nas prace jeszcze trwają.

Po 4 grudnia przewoźnik musi posiadać licencję krajową

Po 4 grudnia każdy przewoźnik będzie musiał uzyskać licencję krajową, która będzie uprawniała do wykonywania zawodu przewoźnika, a więc i uzyskania licencji wspólnotowej.

Od 4 grudnia nowe wymgania dla transportu drogowego

Już 4 grudnia zacznie w Polsce obowiązywać pakiet trzech unijnych rozporządzeń regulujących zasady prowadzenia firm transportowych. Eksperci Deloitte ostrzegają, że wciąż nie ma zmian w polskich przepisach, które dostosowałyby polskie prawo do nowych wymagań.

Jak rozliczyć dostawę, w której podatnikiem jest nabywca

Coraz więcej firm dokonuje transakcji towarowych z kontrahentami zagranicznymi. Jakie obowiązki ciążą wówczas na polskim podatniku ?

GALERIA ZDJĘĆ: Konferencja "Co czeka Twoją firmę transportową po 4 grudnia 2011 r."

Branżę transportową czekają poważne zmiany. 4 grudnia zaczną obowiązywać nowe rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, które zmieniają zasady wydawania licencji. Zobacz galerię zdjęć z konferencji.

Rynek transportowy po 4 grudnia: ROZPORZĄDZENIA UE i PROJEKT ZMIAN USTAWY

Już 4 grudnia 2011 roku zaczną obowiązywać Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady WE regulujący unijny rynek transportu drogowego. Nakładają szereg nowych wymagań na polskich przewoźników. Publikujemy treść rozporządzeń i projekt zmian ustawy o transporcie drogowym.

Więcej kar dla kierowców – nowela ustawy o transporcie drogowym

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Zmienione przepisy mają wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności firm transportowych oraz ograniczać nieuczciwą konkurencję.

„Pojazd nienormatywny” „pilot” i „ładunek niepodzielny” teraz w prawie o ruchu drogowym

Prezydent podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym dotyczącą m.in. przewozów tzw. ładunków nienormatywnych, czyli np. wyjątkowo ciężkich.

Nowe certyfikaty dla ciężarówek i przyczep

W dniu 27 września 2011 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie certyfikatów potwierdzających spełnienie przez pojazd odpowiednich wymogów bezpieczeństwa lub warunków dopuszczenia do ruchu.

Portowcy zadowoleni z zerowej stawki VAT na usługi portowe

25 lutego 2011.  Zerowa stawka VAT na usługi portowe to dobra decyzja dla całej gospodarki morskiej - powiedział Rafał Zahorski z Rady Interesantów Portu Szczecin, skupiającej największe portowe spółki.

Zmiana przepisów VAT. Miejsce świadczenia usług transportu towarów

Od 1 stycznia 2011 r. przepisami ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, określone zostało odmiennie, niż w art. 28b ustawy, miejsce świadczenia usług transportu towarów.

REKLAMA