REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć dostawę, w której podatnikiem jest nabywca

Paweł Łabno
Ewa Sokołowska-Strug
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej firm dokonuje transakcji towarowych z kontrahentami zagranicznymi. Jakie obowiązki ciążą wówczas na polskim podatniku ?

Sposób rozliczenia dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca

W związku z ostatnimi nowelizacjami ustawy o VAT, w obrocie gospodarczym zaobserwować można zwiększenie liczby transakcji towarowych dokonywanych przez polskich podatników z kontrahentami zagranicznymi, w ramach których obowiązek rozliczenia podatku VAT ciąży na nabywcy (tj. polskim podatniku).

REKLAMA

Poniższej przedstawiono regulacje prawne wskazujące na sposób rozliczenia tego typu transakcji określanej mianem „dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca”.

Podmiot obowiązany do rozliczenia podatku VAT

REKLAMA

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), podatnikiem jest osoba prawna, osoba fizyczna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, nabywająca towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

Z kolei, zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy o VAT – w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2011 r. – w powyższym przypadku dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego. Powyższe oznacza, iż tego rodzaju obowiązek obciąża nabywcę (polskiego podatnika VAT).

W świetle powyższych przepisów, począwszy od 1 kwietnia 2011 r. nabywając w Polsce towary od podmiotu, który nie posiada w naszym kraju siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności (poprzez które realizowana byłaby transakcja), podatnik (polski nabywca) jest bezwzględnie obowiązany do rozliczenia podatku VAT z tytułu tej transakcji.

Ewentualna okoliczność, iż sprzedawca zagraniczny posługuje się numerem VAT PL pozostaje obecnie bez znaczenia.

Obowiązek podatkowy

Obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca powstaje z chwilą wystawienia faktury (przez sprzedawcę), nie później jednak niż siódmego dnia od dnia wydania towarów.

Jeżeli przed wydaniem towaru Spółka zapłaci część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej zapłaty w tej części (art. 19 ust. 20 w zw. z ust. 4 i ust. 11 ustawy o VAT).

Podstawę opodatkowania z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, stanowi kwota, którą nabywca obowiązany jest zapłacić (art. 29 ust. 18 ustawy o VAT).

Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla nabywanego towaru.

Faktura VAT

Dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca podlega udokumentowaniu poprzez wystawienie faktury wewnętrznej (art. 106 ust. 7 ustawy o VAT). Faktura ta może zostać wystawiona:

 • na koniec okresu rozliczeniowego jako tzw. faktura wewnętrzna zbiorcza (dokumentująca transakcje dokonane w danym miesiącu z tym samym kontrahentem), albo
 • w terminie siedmiu dni od dnia dokonania dostawy (wydania towaru), ewentualnie uiszczenia zaliczki na poczet transakcji (vide: § 23 ust. 1 w zw. z § 9 ust. 1 i § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur).

Wybór jednego z przedstawionych tutaj sposobów pozostaje wyłącznie w gestii podatnika.


Podatek należny, podatek naliczony

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie w jakim nabywane towary zostaną wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Kwota podatku należnego z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, stanowi zarazem kwotę podatku naliczonego.

REKLAMA

Prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym, przy czym może ono zostać zrealizowane w ww. okresie, albo w deklaracji VAT składanej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 2 pkt 4 lit.b), art. 86 ust. 10 pkt 2 w zw. z ust. 11 ustawy o VAT).

Co istotne, gdyby – w stanie prawnym obowiązującym od 1 kwietnia 2011 r. - sprzedawca zagraniczny, o którym mowa w stanie faktycznym, wystawił fakturę, w której (niezasadnie) wykazałby kwotę podatku VAT, nabywcy nie przysługuje wówczas prawo do odliczenia tego podatku (vide: art. 88 ust. 3a pkt 7 ustawy o VAT).

Deklaracja VAT

Dostawę towarów, dla której podatnikiem jest Spółka (jako nabywca) podlega wykazaniu:

a) po stronie podatku należnego – w pozycji 12 (pola 41-42) „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca” ;

b) po stronie podatku naliczonego – w pozycji „Nabycie towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków” (pola 49-50), albo, jeżeli nabywane towary nie stanowią dla Spółki środków trwałych, w pozycji „Nabycie towarów i usług pozostałych” (pola 51-52).

Dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca nie wykazuje się w ogóle w informacji podsumowującej VAT-UE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowa benzyna E10 od 1 stycznia 2024 r. na stacjach. Co gdy silnik nie jest dostosowany do nowego PB 95?

  1 stycznia 2024 r. na polskich stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Zastąpi oferowane dotychczas PB 95 E5. A to oznacza jedno. Właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić, czy ich samochód jest dostosowany do nowego paliwa.

  Czy można przerobić samochód spalinowy na elektryczny?

  Przerobienie samochodu na napęd elektryczny staje się nośnym hasłem. Nośnym, ale czy realnym? Istnieje taka możliwość. Konwersje pojazdów spalinowych na elektryczne są jak najbardziej wykonalne. Takimi właśnie przeróbkami zajmuje się nawet polska firma.

  Zmiany w Park & Ride Warszawa. Ładowanie elektryków będzie płatne. Zniknie Karta Eko

  Podczas parkowania w ramach Park & Ride Warszawa kierowcy samochodów elektrycznych stracą możliwość bezpłatnego ładowania pojazdu i zniknie wydawana im Karta Eko. A to nie koniec zmian. Kiedy zaczną obowiązywać?

  Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

  Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

  REKLAMA

  Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydajną flotę

  Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

  Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

  Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

  Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

  1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

  Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

  Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

  REKLAMA

  Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

  W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

  Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

  Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

  REKLAMA