REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Podatki w logistyce

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Koszty związane z transportem w podstawie opodatkowania importu towarów

Czy w podstawie opodatkowania należy uwzględnić koszty dodatkowe, wynikające z faktur otrzymanych od spedytorów i przewoźników świadczących usługi związane z przewozem importowanych towarów? Na pytanie odpowiada Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 1.04.2016 r. sygn. IBPP4/4512-46/16/PK.

Załącznik nr 13 do ustawy o VAT

Czy towary z aluminium mieszczą się w wykazie towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT?

Zwolnienie z VAT dla dostawy aut używanych

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmienią się zasady rozliczania VAT od zakupu i sprzedaży samochodów. Jak powinna rozliczyć VAT firma, która zamierza sprzedać swoją flotę? Czy lepiej zrobić to teraz, czy poczekać ze sprzedażą do nowego roku?

Usługa spedycji między państwami UE, a rozliczenie VAT

ALFA Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce wykonała na rzecz BETA (kontrahenta z Niemiec, prowadzącego działalność gospodarczą i zarejestrowanego jako podatnik VAT UE) usługę spedycji. Czy przedmiotowa usługa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski? Jakie obowiązki z punktu widzenia powołanej ustawy spoczywają na stronach transakcji?

REKLAMA

Prawo do odliczania podatku VAT, a usługi magazynowania

Czy zagraniczna spółka będąca w Polsce zarejestrowana jedynie do celów podatku VAT, a korzystająca z usług magazynowania może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur potwierdzających przechowywanie towarów w magazynach?

Podróże służbowe, a koszty firmy

Poniesione przez pracodawcę koszty podróży pracownika mogą być przez niego zaliczone do kosztów podatkowych pod warunkiem ich właściwego udokumentowania.

Podatki od środków transportu i homologacja samochodów i części zamiennych w 2013 r.

W 2013 r. zmieniły się przepisy dotyczące podatków od środków transportu oraz homologacji pojazdów i części zamiennych. Zmiany mają wpływ na działalność firm z branży TSL.

Przedstawicielstwo pośredni w imporcie towarów – kto rozlicza podatek naliczony

Agencja celna: Czy z uwagi na okoliczność, iż nasz kontrahent jest polskim podatkiem VAT, postępujemy prawidłowo wykazując podatek naliczony w naszej deklaracji (czy ww. podatek nie powinien być wykazywany deklaracji VAT-7 właściciela towarów)?

REKLAMA

Kiedy opłaca się korzystać z procedur uproszczonych ?

Wspólnotowe przepisy celne przewidują możliwość korzystania przez podmioty dokonujące obrotu towarowego z zagranicą z procedur uproszczonych, dzięki którym importerzy oraz eksporterzy towarów mogą korzystać z szeregu ułatwień i korzyści.

Usługi transportowe – moment powstania obowiązku podatkowego VAT

Dla usług transportu ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami, promami, samolotami i śmigłowcami oraz usług spedycyjnych i przeładunkowych, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług. Dowiedz się więcej o obowiązku podatkowym w transporcie.

Leasing samochodu – finansowy czy operacyjny?

W czasach spowolnienia gospodarczego liczy się każda złotówka, dlatego warto rozważyć takie formy finansowania inwestycji, które przynoszą firmom więcej wymiernych korzyści. Przedsiębiorcy, którzy planują zakup samochodu, często decydują się na leasing – który z nich jednak wybrać, operacyjny czy finansowy? Jakie są między nimi różnice?

Czy realizacja prawa zastawu na przesyłce kontrahenta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Podatnicy świadczący usługi transportowe, w celu zabezpieczenia roszczeń o zapłatę wynagrodzenia za zrealizowaną usługę mają możliwość ustanowienia zastawu na przewożonych przesyłkach. Wtedy też, w sytuacji gdy kontrahent nie ureguluje wymaganych należności, podmioty te mogą podjąć kroki zmierzające do sprzedaży zajętych ruchomości w drodze egzekucji komorniczej.

Czy przewoźnik będzie płacił akcyzę od ubytków wyrobów węglowych?

W chwili obecnej wyroby węglowe - jako specyficzna grupa wyrobów akcyzowych - opodatkowane są podatkiem akcyzowym. Zatem, powstanie ubytków wyrobów węglowych wiąże się również z koniecznością zapłaty akcyzy.

Jak prawidłowo określić podstawę opodatkowania przy WDT?

Czy koszty transportu związanego z wewnątrzwspólnotową dostawą towaru powinny być włączone w podstawę opodatkowania tej dostawy? Jak prawidłowo udokumentować oraz zdeklarować wartość nabytych usług transportowych dla celów WDT? Co w przypadku ujęcia w odrębnych pozycjach faktury towarów i kosztów ich transportu?

Przeniesienie kosztów opłaty drogowej na usługobiorcę. Jak rozliczyć VAT.

Spółka prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług transportu towarów. Zgodnie z zapisami umów dotyczącymi usług przewozu, usługobiorcy zobowiązani są do zwrotu Spółce kosztów opłaty za korzystanie z płatnych dróg krajowych.

Jak prawidłowo określić kraj opodatkowania usługi logistyki magazynowej?

W jaki sposób prawidłowo określić miejsce świadczenia usług logistycznych? Od tego zależy czy VAT musi być płacony w Polsce czy nie.

Jaki VAT dla usług świadczonych na obszarze polskich portów morskich?

Stawkę podatku w wysokości "0%" stosuje się do usług świadczonych na obszarze portów morskich polegających na obsłudze środków transportu morskiego lub służących bezpośrednim potrzebom ich ładunków. Jak to rozliczyć?

Co zrobić z fakturą korygującą, gdy wcześniej rozliczyliśmy już koszty?

Jak i kiedy skorygować koszty w sytuacji, kiedy otrzymujemy fakturę korygującą do wcześniej rozliczonej faktury?

Jak dokonać dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych w ramach zwolnienia od akcyzy?

Na czym polega reguła dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych (węgla kamiennego, koksu i węgla brunatnego) z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy.

Jak przenieść koszty odprawy celnej na kontrahenta

Przedsiębiorcy dokonujący eksportu towarów ponoszą koszty związane z transakcją; koszty ubezpieczenia, odprawy celnej lub koszty transportu. Jak obciążyć kontrahenta (nabywcę eksportowanych towarów) poniesionymi kosztami w sposób prawidłowy z punktu widzenia podatku VAT.

Jak zapłacić VAT przy niedoborach towaru

Czy w przypadku stwierdzenia niedoborów towarów należy dokonać korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego?

Jak rozliczyć koszt usług doradczych w logistyce

Czy operator logistyczny może rozliczyć dokonane płatności na rzecz kontrahenta z tytułu zawartej umowy doradztwa jako koszt uzyskania przychodów?

Jaki jest obowiązek podatkowy przy braku zapłaty za usługę transportową

Czy nieotrzymanie zapłaty z tytułu świadczonych usług transportowych i spedycyjnych skutkuje koniecznością rozpoznania momentu obowiązku podatkowego dokładnie w 30. dniu od daty wykonania usługi?

Czy poświadczone zgłoszenie celne (PZC) uprawnia do preferencyjnej stawki VAT 0%?

W jakich okolicznościach przewoźnik świadczący usługi międzynarodowego transportu towarów może zastosować 0 proc. stawkę VAT? Jakie dokumenty są wymagane. Jakie przepisy regulują tę kwestię?

Jaka stawka VAT na podzleceniu przy eksporcie towarów?

Mimo, że podstawowa stawka podatku VAT wynosi obecnie 23 proc, w wielu przypadkach można zastosować tzw. preferencyjne opodatkowanie. Ma to duże znaczenie szczególnie dla branży TSL. Jakie dokumenty są wymagane? Jakie warunki trzeba spełnić?

Czy usługi transportowe mogą stanowić usługi ciągłe

Dokumentowanie usług transportowych poprzez wystawienie jednej zbiorczej faktury VAT ostatniego dnia danego miesiąca, jest nieprawidłowy.Tak twierdzą organy podatkowe.

Jak dokonać korekty faktury przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

W jaki sposób powinniśmy rozliczać faktury korygujące w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów? Czy powinny one zostać ujęte w dacie wpływu, czy też koniecznym jest korygowanie deklaracji, w której rozliczyliśmy WNT.

Jak rozliczyć import usług transportowych lub spedycyjnych

W przypadku importu usług transportowych lub spedycyjnych podatnik, który nabywa takie usługi od podmiotu zagranicznego, jest zobowiązany do rozliczenia VAT na terytorium polski. Otrzymuje on od swojego kontrahenta fakturę VAT, będącą odpowiednikiem polskiej faktury VAT NP (tzw. „handlowej”), czyli na fakturze nie określa się stawki podatku.

Wyższy podatek od ciężarówek we Wrocławiu

Od 1 stycznia wysokość rocznych stawek podatku dla samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 5,5 t włącznie wyniesie 648 zł (dotąd 628 zł).

W 2012 roku wyższy podatek transportowy

W 2012 roku wzrosły stawki podatków od środków transportowych. W Warszawie podatek od samochodu ciężarowego o masie od 3,5 t. do 5,5 t. wynosi on 519 zł.

Logistyka: W jakim języku i walucie wystawiać fakturę VAT?

Wprawdzie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie akty wykonawcze (rozporządzenia) wskazują w sposób szczegółowy dane jakie powinny zawierać dokumenty potwierdzające sprzedaż, to jednak nie określają one bezpośrednio języka w jakim powinno się wystawiać faktury VAT.

Spedycja: kto ma prawo do zastosowania 0% stawki podatku

Czy spółka świadcząca usługi spedycji lądowej oraz morskiej towarów za granicę na rzecz polskich przedsiębiorców ma prawo zastosować O% VAT? Czy kopia listu przewozowego CMR i konosamentu oraz kopia komunikatu IE- 599 wystarczą do potwierdzenia takiego transportu?

Jak rozliczyć dostawę, w której podatnikiem jest nabywca

Coraz więcej firm dokonuje transakcji towarowych z kontrahentami zagranicznymi. Jakie obowiązki ciążą wówczas na polskim podatniku ?

Kiedy zastosować 0% stawkę VAT przy usłudze spedycji

Firma dokonuje spedycji towaru z magazynu w Polsce do portu i następnie organizuje transport morski poza Europę. Jakie warunki musi spełnić aby wystawić fakturę z zastosowaniem 0 % stawki VAT?

Jak rozliczyć VAT od postojowego

Jak przewoźnik powinien rozliczyć VAT, gdy z winy klienta doszło do przestoju środka transportu i naliczył dodatkową opłatę - tzw. postojowe?

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów: Jakie dokumenty, kiedy 0 proc. stawka VAT

Czy potrzebne są oryginały dokumentu przewozowego aby zastosować 0 proc. stawkę VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

Będzie wyższy podatek od ciężarówek. Publikujemy projekt MF.

Przyszłoroczne stawki od środków transportowych – ciężarówek i autobusów wzrosną o co najmniej 11,29 proc. Jest projekt obwieszczenia.

Kto i w jakim kraju musi zapłacić VAT od usługi logistycznej

Czy polska firma spedycyjna, która zleciła rosyjskiemu przewoźnikowi transport towaru z Kijowa do Moskwy musi naliczyć VAT od takiej transakcji ?

Jak odliczyć podatek wobec błędnej stawki VAT na fakturze za usługę transportową

Spółka nabyła usługę transportu międzynarodowego. Zdaniem Spółki, kontrahent na fakturze dokumentującej sprzedaż przedmiotowej usługi zastosował nieprawidłową stawkę podatku VAT, tj. 23% zamiast 0%. Spółka zastanawia się czy jest uprawniona do odliczenia kwoty podatku naliczonego z powyższej faktury?

Czy oświadczenie spedytora może zastąpić dokument CMR?

Czy firma może zastąpić podpisaną kopię dokumentu CMR dokumentem przygotowanym przez nią samą, zwanym Oświadczeniem Spedytora.

Czy usługa transportu osób niepełnosprawnych samochodem przystosowanym do ich przewozu podlega zwolnieniu od podatku VAT

Firma w ramach prowadzonej działalności świadczy odpłatnie na rzecz osób niepełnosprawnych usługi transportu przy pomocy specjalnie ku temu przystosowanych samochodów. Czy świadczone przez nią usługi można potraktować jako usługi transportu sanitarnego korzystające ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Jak przedstawić w deklaracji VAT-7 transakcję importu towarów w procedurze uproszczonej

Firma planuje rozpocząć dokonywanie importu towarów w ramach procedury uproszczonej. Chce rozliczać import w deklaracjach VAT-7. Ma jednak wątpliwość w jakim momencie (kiedy) oraz w jakich pozycjach deklaracji VAT-7 wykazywać te transakcje?

Jakie warunki musi spełnić prowadzący skład konsygnacyjny produktów leczniczych

Co to jest skład konsygnacyjny? Jak uzyskać zgodę na jego prowadzenie. Co trzeba wpisać we wniosku i jakie dodatkowe wymagania nakłada prawo farmaceutyczne.

Jaką stawką VAT opodatkować usługi na rzecz przewoźników

Jaki VAT zastosować gdy świadczymy usługi handlingowe w portach lotniczych na rzecz różnych przewoźników

Jak zapisy w umowie spedycji wpływają na zobowiązania podatkowe

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wydał kontrowersyjną interpretację przepisów prawa podatkowego. Obowiązek podatkowy z tytułu obsługi kontenerów w terminalu powstaje w innym momencie niż pozostałe świadczenia w umowie spedycji.

W 2012 roku wyższy podatek od ciężarówek

O 4,2 procenta wzrosną maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych w 2012 roku – przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt obwieszczenia w tej sprawie. Wzrosną stawki podatków od środków transportowych.

Miejsce świadczenia usług transportu - od lipca nowe zasady

Z dniem 1 lipca 2011 r. do ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzone zostały dodatkowe regulacje prawne uściślające zasady ustalania miejsca świadczenia usług transportu towarów realizowanych na rzecz podatników.

Warunki rozliczenia VAT w imporcie w procedurze uproszczonej

Jakie wymogi należy spełnić, aby rozliczać podatek VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej (VAT 7)? Czy w tym zakresie dokonano w 2011 r. zmian w przepisach?

Jak i gdzie opodatkować usługę magazynową?

Magazyn w Polsce świadczy usługi dla firmy z Francji, która nie prowadzi stałej działalności na terenie naszego kraju. Gdzie taka usługa powinna zostać opodatkowana?

Jak na gruncie VAT rozliczyć usługę spedycyjną, a kiedy usługę logistyczną?

Usługa spedycyjna oraz usługa logistyczna to nie to samo. Dlatego przedsiębiorca powinien w pierwszej kolejności określić, którą usługę świadczy, a następnie prawidłowo określić zasady rozliczania podatku VAT z tytułu takiej usługi.

REKLAMA