REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Logistyka: W jakim języku i walucie wystawiać fakturę VAT?

Paweł Łabno
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wprawdzie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie akty wykonawcze (rozporządzenia) wskazują w sposób szczegółowy dane jakie powinny zawierać dokumenty potwierdzające sprzedaż, to jednak nie określają one bezpośrednio języka w jakim powinno się wystawiać faktury VAT.

Analiza obowiązujących regulacji prawnych prowadzi jedynie do wniosku, że każda faktura VAT obowiązkowo musi zawierać w języku polskim następujące zwroty: „FAKTURA VAT” (ewentualnie: FAKTURA VAT-MP albo FAKTURA VAT marża”).

REKLAMA

W konsekwencji, uznać należy, iż pozostałe dane na fakturze podatnik jest uprawniony zamieszczać w dowolnym języku. Za przyjęciem takiego stanowiska przemawiają również pośrednio przepisy wspólnotowe (art. 231 Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie podatku od wartości dodanej), gdzie czytamy: do celów kontrolnych państwa członkowskie mogą wymagać tłumaczenia na język danego kraju faktur dotyczących dostaw towarów lub świadczenia usług dokonanych na ich terytorium oraz faktur otrzymanych przez podatników mających siedzibę na ich terytorium.

Faktura VAT w logistyce

W praktyce, faktury w języku obcym są najczęściej sporządzane na żądanie kontrahentów zagranicznych w odniesieniu do transakcji takich jak eksport, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów czy też tzw. eksport usług (faktury VAT NP).

REKLAMA

Wymóg dokumentacji sprzedaży w języku obcym niejednokrotnie nakładają na polskich przedsiębiorców postanowienia zawartych kontraktów, przy czym na ogół faktury mają formę dwujęzyczną – odpowiednie ich zapisy są podawane zarówno w języku kraju odbiorcy jak i w języku polskim.

Decydując się na wystawianie faktur tylko w języku obcym, pamiętać należy, że w przypadku kontroli podatkowej, konieczne może być przedstawienie ich przekładu na język polski. Prawo do żądania takiego tłumaczenia przysługuje organowi kontrolującemu – w zakresie dotyczącym spraw będących przedmiotem kontroli prowadzonej – na podstawie art. 287 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

Sporządzenie faktury VAT wyłącznie w języku obcym nie zawsze jednak będzie możliwe. Pierwszym ograniczeniem jest tutaj sytuacja, gdy dokument sprzedaży ma dotyczyć transakcji z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej (konsumentem).

REKLAMA

Wówczas na podatniku podatku VAT ciąży obowiązek przestrzegania przepisów ustawy o języku polskim, która w obrocie gospodarczym z udziałem konsumentów mających miejsce zamieszkania na terytorium RP nakazuje posługiwać się językiem polskim.

Dotyczy to w szczególności nazewnictwa towarów i usług oraz faktur (art. 7 i 7a ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim). Ponadto, biorąc pod uwagę treść rozporządzania Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wskazać trzeba, że faktury w języku polskim mają obowiązek wystawiać osoby fizyczne, spółki cywilne, jawne oraz partnerskie, prowadzące ewidencję w postaci ww. księgi. Podstawą zapisów w owej księdze mogą być bowiem dowody księgowe, do których należą między innymi faktury oraz faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, przy czym dowody te powinny być sporządzone w języku polskim. (§ 12 ust. 4 rozporządzenia).

Odnosząc się z kolei do kwestii waluty wskazywanej w wystawianej fakturze VAT należy stwierdzić, iż obecnie w niniejszym zakresie istnieje dowolność, tzn. możliwym jest wystawienie faktury wyłącznie w walucie obcej – z zastrzeżeniem poczynionym poniżej, wyłącznie w złotych polskich, oraz dwuwalutowo, tj. poprzez wskazanie poszczególnych wartości i w złotych polskich i w walucie obcej.

Jednakże pamiętać trzeba, że bez względu na rodzaj waluty, w jakiej wystawiania jest faktura VAT każdorazowo podatnik obowiązany jest do określenia kwoty podatku należnego w polskich złotych (§ 5 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur VAT). Analogicznie jak przy „kryterium językowym” rozwiązaniem optymalnym będzie jednak wystawienie faktur dwuwalutowych, które ujmować będą stosowne wartości w walucie obcej, a także w złotówkach.


Na zakończenie warto wskazać, iż wyrażane w treści faktury VAT kwoty w walucie obcej podatnik powinien przeliczać według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT).

Jednakże, w przypadku gdy zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi do ustawy możliwym jest wystawienie faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego, a podatnik wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie, wówczas kwoty określone w walucie obcej na tej fakturze przelicza się na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury (art. 31a ust. 2 ustawa o VAT).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak się produkuje dywaniki samochodowe?

    Dywaniki samochodowe to część wyposażenia aut, na którą kierowcy zwracają coraz większą uwagę. Rzadko jednak zastanawiamy się nad tym, jak dywaniki zostały wyprodukowane. Okazuje się, że to wcale nie taki łatwy proces...

    Ekologia transportu drogowego. Ekologiczna flota może oznaczać wydają flotę

    Dekarbonizacja transportu to temat, który ma coraz większe znaczenie dla osób związanych z branżą TSL. Tu powstaje jednak kluczowe pytanie. Czy transport drogowy może być ekologiczny?

    Czy można jeździć rowerem zimą? Co na to przepisy drogowe?

    Pytanie o to, czy można jeździć rowerem zimą, jest o tyle zasadnicze, że warunki pogodowe stają się coraz trudniejsze. Jaką odpowiedź przynoszą przepisy? I jakie kierującym grożą mandaty?

    Kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Zmiana od 1 października 2023 r.

    1 października 2023 r. w życie weszła cześć nowelizacji Kodeksu karnego. Ta sprawiła, że kradzież tablicy rejestracyjnej stała się przestępstwem. Przestała być wykroczeniem. Jaką karę oznacza ten czyn? I kto właściwie może ją dostać?

    REKLAMA

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych. Biznes wart miliony się skończy?

    Unia Europejska chce zakazać importu uszkodzonych aut używanych? Zdaje się, że przy okazji nowego rozporządzenia Komisja Europejska postanowiła unormować tę kwestię. Zapisy brzmią groźnie. Branża importowa może być zaniepokojona. Kiedy przepisy mogłyby wejść w życie?

    Strefy czystego transportu w Polsce startują w 2024 r. Co musisz o nich wiedzieć?

    W 2024 r. w Polsce mogą pojawić się pierwsze strefy czystego transportu. Tylko czy kierowcy wiedzą, jakie zasady wjazdu i ruchu w nich obowiązują? Przypomnijmy zatem wszystkie z nich. Zebraliśmy w jednym punkcie najważniejsze informacje.

    Podatek od samochodu w 2026 r. Kilka tysięcy zł rocznej opłaty jest realne?

    Podatek od samochodu w 2026 r. został zapisany w KPO. Ma dotyczyć wszystkich aut spalinowych i będzie opłacany corocznie. Jaką stawkę będą musieli płacić kierowcy? Czy nowa opłata jest pewnikiem?

    Na stacjach ceny paliw już niższe, a będzie jeszcze taniej!

    Wreszcie obniżki cen paliw na stacjach. To pierwsze od połowy października, a analitycy przewidują, że to jeszcze nie koniec. Na przełomie listopada i grudnia maja spaść ceny wszystkich paliw.

    REKLAMA

    Nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu w 2024 r. Standardem stanie się 5 systemów

    Już w roku 2024 także w Polsce pojawi się nowa lista obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Narzuca ją Unia Europejska. Czy nowe wyposażenie podwyższy ceny aut z salonu? I co z używanymi pojazdami?

    Włamał się do salonu samochodowego, ukradł trzy auta, laptopy, sejf, ekspres do kawy, telewizor

    Na duże łowy wybrał się 26-latek z Łodzi. Z salonu samochodowego ukradł m.in. trzy auta, komputer, gotówkę i telewizor. Policjantom udało się zatrzymać sprawcę, teraz grozi mu do 10 lat więzienia. 

    REKLAMA