REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Logistyka: W jakim języku i walucie wystawiać fakturę VAT?

Paweł Łabno
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wprawdzie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie akty wykonawcze (rozporządzenia) wskazują w sposób szczegółowy dane jakie powinny zawierać dokumenty potwierdzające sprzedaż, to jednak nie określają one bezpośrednio języka w jakim powinno się wystawiać faktury VAT.

Analiza obowiązujących regulacji prawnych prowadzi jedynie do wniosku, że każda faktura VAT obowiązkowo musi zawierać w języku polskim następujące zwroty: „FAKTURA VAT” (ewentualnie: FAKTURA VAT-MP albo FAKTURA VAT marża”).

REKLAMA

W konsekwencji, uznać należy, iż pozostałe dane na fakturze podatnik jest uprawniony zamieszczać w dowolnym języku. Za przyjęciem takiego stanowiska przemawiają również pośrednio przepisy wspólnotowe (art. 231 Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie podatku od wartości dodanej), gdzie czytamy: do celów kontrolnych państwa członkowskie mogą wymagać tłumaczenia na język danego kraju faktur dotyczących dostaw towarów lub świadczenia usług dokonanych na ich terytorium oraz faktur otrzymanych przez podatników mających siedzibę na ich terytorium.

Faktura VAT w logistyce

W praktyce, faktury w języku obcym są najczęściej sporządzane na żądanie kontrahentów zagranicznych w odniesieniu do transakcji takich jak eksport, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów czy też tzw. eksport usług (faktury VAT NP).

REKLAMA

Wymóg dokumentacji sprzedaży w języku obcym niejednokrotnie nakładają na polskich przedsiębiorców postanowienia zawartych kontraktów, przy czym na ogół faktury mają formę dwujęzyczną – odpowiednie ich zapisy są podawane zarówno w języku kraju odbiorcy jak i w języku polskim.

Decydując się na wystawianie faktur tylko w języku obcym, pamiętać należy, że w przypadku kontroli podatkowej, konieczne może być przedstawienie ich przekładu na język polski. Prawo do żądania takiego tłumaczenia przysługuje organowi kontrolującemu – w zakresie dotyczącym spraw będących przedmiotem kontroli prowadzonej – na podstawie art. 287 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej.

Sporządzenie faktury VAT wyłącznie w języku obcym nie zawsze jednak będzie możliwe. Pierwszym ograniczeniem jest tutaj sytuacja, gdy dokument sprzedaży ma dotyczyć transakcji z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej (konsumentem).

REKLAMA

Wówczas na podatniku podatku VAT ciąży obowiązek przestrzegania przepisów ustawy o języku polskim, która w obrocie gospodarczym z udziałem konsumentów mających miejsce zamieszkania na terytorium RP nakazuje posługiwać się językiem polskim.

Dotyczy to w szczególności nazewnictwa towarów i usług oraz faktur (art. 7 i 7a ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim). Ponadto, biorąc pod uwagę treść rozporządzania Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, wskazać trzeba, że faktury w języku polskim mają obowiązek wystawiać osoby fizyczne, spółki cywilne, jawne oraz partnerskie, prowadzące ewidencję w postaci ww. księgi. Podstawą zapisów w owej księdze mogą być bowiem dowody księgowe, do których należą między innymi faktury oraz faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, przy czym dowody te powinny być sporządzone w języku polskim. (§ 12 ust. 4 rozporządzenia).

Odnosząc się z kolei do kwestii waluty wskazywanej w wystawianej fakturze VAT należy stwierdzić, iż obecnie w niniejszym zakresie istnieje dowolność, tzn. możliwym jest wystawienie faktury wyłącznie w walucie obcej – z zastrzeżeniem poczynionym poniżej, wyłącznie w złotych polskich, oraz dwuwalutowo, tj. poprzez wskazanie poszczególnych wartości i w złotych polskich i w walucie obcej.

Jednakże pamiętać trzeba, że bez względu na rodzaj waluty, w jakiej wystawiania jest faktura VAT każdorazowo podatnik obowiązany jest do określenia kwoty podatku należnego w polskich złotych (§ 5 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie m.in. wystawiania faktur VAT). Analogicznie jak przy „kryterium językowym” rozwiązaniem optymalnym będzie jednak wystawienie faktur dwuwalutowych, które ujmować będą stosowne wartości w walucie obcej, a także w złotówkach.


Na zakończenie warto wskazać, iż wyrażane w treści faktury VAT kwoty w walucie obcej podatnik powinien przeliczać według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 ustawy o VAT).

Jednakże, w przypadku gdy zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi do ustawy możliwym jest wystawienie faktury przed powstaniem obowiązku podatkowego, a podatnik wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie, wówczas kwoty określone w walucie obcej na tej fakturze przelicza się na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury (art. 31a ust. 2 ustawa o VAT).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA