Warunki rozliczenia VAT w imporcie w procedurze uproszczonej
REKLAMA
REKLAMA
W sytuacji, gdy importowane do Polski towary objęte zostaną na terytorium kraju uproszczoną procedurą celną, scharakteryzowaną szczegółowo w prawie celnym, przedsiębiorca dokonujący importu towarów może rozliczyć należny z tytułu importu towarów podatek VAT w deklaracji podatkowej (VAT 7) składanej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku VAT, a nie w zgłoszeniu celnym, co stanowi zasadę na gruncie podatku od towarów i usług.
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu importu towarów powstaje, co do zasady, z chwilą powstania długu celnego, zatem podatek należny z tytułu importu towarów, które zostały objęte procedurą uproszczoną wykazuje się w deklaracji VAT 7 składanej za miesiąc, w którym powstał dług celny.
Na marginesie należy wskazać, iż w takim przypadku kwota podatku należnego stanowi dla podatnika równocześnie kwotę podatku naliczonego, którą może on wykazać w tej samej deklaracji podatkowej, w której wykazuje podatek należny.
Import: Warunki rozliczenia podatku VAT w deklaracji podatkowej
Możliwość rozpoczęcia przez Podatnika rozliczenia podatku VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej uzależniona jest od spełnienia szeregu warunków. Podstawowym wymogiem, do którego spełnienia zobowiązany jest przedsiębiorca, jest zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego naczelnika urzędu celnego, w formie pisemnej, o zamiarze rozliczania podatku VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej przed początkiem okresu rozliczeniowego, w którym planowane jest rozpoczęcie stosowania nowych zasad rozliczania VAT.
Podobne zawiadomienie jest konieczne jest także w przypadku ewentualnej rezygnacji z omawianego sposobu rozliczania podatku.
Ponadto możliwość rozliczenia podatku VAT w deklaracji podatkowej uzależniona jest od przedstawienia naczelnikowi urzędu celnego, przed którym dokonywane są formalności związanych z importem towarów, wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:
- zaświadczeń o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach;
- potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego
Jednakże, Podatnik nie ma obowiązku przedstawienia naczelnikowi urzędu celnego wskazanych powyżej dokumentów, w przypadku, gdy posiada on już aktualne, czyli wydane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu, dokumenty.
REKLAMA
Ponadto, począwszy od 1 lipca 2011 r., wymóg przedstawienia stosownych dokumentów uważa się za spełniony również w przypadku złożenia przez podatnika oświadczeń o tej samej treści ( o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz co do faktu rejestracji na potrzeby podatku VAT).
Warto jeszcze nadmienić, iż do 31 marca 2011 r. podatnicy, którzy chcieli stosować omawianą procedurę rozliczania podatku VAT zobowiązani byli także przedstawienia organowi celnemu w trybie stosowanym przy zabezpieczeniu należności celnych zabezpieczenia w wysokości równej kwocie podatku, który ma być rozliczony w deklaracji podatkowej. Jednakże, z dniem 1 kwietnia 2011 r. wymóg ten został zniesiony, co znacznie ułatwiło możliwość korzystania z omawianego sposobu rozliczania podatku.
Import: Potwierdzenie rozliczenia podatku
Poza warunkami, które muszą zostać spełnione przed rozpoczęciem rozliczania podatku VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej, podatnicy są także zobligowani do dopełnienia określonych formalności, których celem jest potwierdzenie prawidłowego rozliczenia podatku VAT.
W szczególności obowiązkiem przedsiębiorcy jest przedstawienie organowi celnemu dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów. Jeżeli tego nie zrobi, wówczas traci on prawo do rozliczenia podatku na omawianych zasadach, w odniesieniu do kwoty podatku należnej z tytułu importu towarów, którą miał rozliczyć w danej deklaracji podatkowej.
Ponadto nieprzedstawienie dokumentów potwierdzających rozliczenia podatku należnego z tytułu importu towarów skutkować może nawet utratą na okres 36 miesięcy prawa do rozliczania podatku w deklaracji podatkowej, przy czym wydanie takiej decyzji jest fakultatywne i zależy od uznania naczelnika urzędu skarbowego.
Jednakże, co bardzo istotne, decyzji takiej nie wydaje się, jeżeli nieprzestrzeganie terminu do przedłożenia dokumentów, w tym częstotliwość tego nieprzestrzegania, można uznać za nieistotne w stosunku do liczby i wielkości operacji importowych, które podatnik rozlicza, pod warunkiem jednak, że uchybienie to było spowodowane okolicznościami niewynikającymi z zaniedbania lub świadomego działania
Podstawa prawna: art.. 19 ust. 7, art. 33a, art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.