REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki rozliczenia VAT w imporcie w procedurze uproszczonej

Anna Resiak
Ekspert podatkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie wymogi należy spełnić, aby rozliczać podatek VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej (VAT 7)? Czy w tym zakresie dokonano w 2011 r. zmian w przepisach?

W sytuacji, gdy importowane do Polski towary objęte zostaną na terytorium kraju uproszczoną procedurą celną, scharakteryzowaną szczegółowo w prawie celnym, przedsiębiorca dokonujący importu towarów może rozliczyć należny z tytułu importu towarów podatek VAT w deklaracji podatkowej (VAT 7) składanej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku VAT, a nie w zgłoszeniu celnym, co stanowi zasadę na gruncie podatku od towarów i usług.

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek podatkowy w podatku VAT z tytułu importu towarów powstaje, co do zasady, z chwilą powstania długu celnego, zatem podatek należny z tytułu importu towarów, które zostały objęte procedurą uproszczoną wykazuje się w deklaracji VAT 7 składanej za miesiąc, w którym powstał dług celny.

Na marginesie należy wskazać, iż w takim przypadku kwota podatku należnego stanowi dla podatnika równocześnie kwotę podatku naliczonego, którą może on wykazać w tej samej deklaracji podatkowej, w której wykazuje podatek należny.

Import: Warunki rozliczenia podatku VAT w deklaracji podatkowej

Możliwość rozpoczęcia przez Podatnika rozliczenia podatku VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej uzależniona jest od spełnienia szeregu warunków. Podstawowym wymogiem, do którego spełnienia zobowiązany jest przedsiębiorca, jest zawiadomienie właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego naczelnika urzędu celnego, w formie pisemnej, o zamiarze rozliczania podatku VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej przed początkiem okresu rozliczeniowego, w którym planowane jest rozpoczęcie stosowania nowych zasad rozliczania VAT.

Podobne zawiadomienie jest konieczne jest także w przypadku ewentualnej rezygnacji z omawianego sposobu rozliczania podatku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto możliwość rozliczenia podatku VAT w deklaracji podatkowej uzależniona jest od przedstawienia naczelnikowi urzędu celnego, przed którym dokonywane są formalności związanych z importem towarów, wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:

  • zaświadczeń o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach;
  • potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego

Jednakże, Podatnik nie ma obowiązku przedstawienia naczelnikowi urzędu celnego wskazanych powyżej dokumentów, w przypadku, gdy posiada on już aktualne, czyli wydane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu, dokumenty.

REKLAMA

Ponadto, począwszy od 1 lipca 2011 r., wymóg przedstawienia stosownych dokumentów uważa się za spełniony również w przypadku złożenia przez podatnika oświadczeń o tej samej treści ( o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz co do faktu rejestracji na potrzeby podatku VAT).

Warto jeszcze nadmienić, iż do 31 marca 2011 r. podatnicy, którzy chcieli stosować omawianą procedurę rozliczania podatku VAT zobowiązani byli także przedstawienia organowi celnemu w trybie stosowanym przy zabezpieczeniu należności celnych zabezpieczenia w wysokości równej kwocie podatku, który ma być rozliczony w deklaracji podatkowej. Jednakże, z dniem 1 kwietnia 2011 r. wymóg ten został zniesiony, co znacznie ułatwiło możliwość korzystania z omawianego sposobu rozliczania podatku.

Import: Potwierdzenie rozliczenia podatku

Poza warunkami, które muszą zostać spełnione przed rozpoczęciem rozliczania podatku VAT z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej, podatnicy są także zobligowani do dopełnienia określonych formalności, których celem jest potwierdzenie prawidłowego rozliczenia podatku VAT.

W szczególności obowiązkiem przedsiębiorcy jest przedstawienie organowi celnemu dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej w terminie 4 miesięcy po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów. Jeżeli tego nie zrobi, wówczas traci on prawo do rozliczenia podatku na omawianych zasadach, w odniesieniu do kwoty podatku należnej z tytułu importu towarów, którą miał rozliczyć w danej deklaracji podatkowej.

Ponadto nieprzedstawienie dokumentów potwierdzających rozliczenia podatku należnego z tytułu importu towarów skutkować może nawet utratą na okres 36 miesięcy prawa do rozliczania podatku w deklaracji podatkowej, przy czym wydanie takiej decyzji jest fakultatywne i zależy od uznania naczelnika urzędu skarbowego.

Jednakże, co bardzo istotne, decyzji takiej nie wydaje się, jeżeli nieprzestrzeganie terminu do przedłożenia dokumentów, w tym częstotliwość tego nieprzestrzegania, można uznać za nieistotne w stosunku do liczby i wielkości operacji importowych, które podatnik rozlicza, pod warunkiem jednak, że uchybienie to było spowodowane okolicznościami niewynikającymi z zaniedbania lub świadomego działania

Podstawa prawna: art.. 19 ust. 7, art. 33a, art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

Przypomnij sobie o tym pokrętle. Na zapominalskich już czeka patrol i mandat

Motoryzacja XXI wieku oznacza elektroniczną wygodę. Bo np. samochód automatycznie włącza światła. Tyle że automat nie zawsze działa prawidłowo. Kierowca powinien kontrolować jego zachowania. W przeciwnym razie to on dostanie mandat.

392 zł zamiast dotychczasowych 98 zł? Kierowców może czekać bolesna podwyżka

Po raz kolejny wraca temat podwyżek cen przeglądów technicznych w Polsce. Tym razem interweniują senatorowie. Ile mógłby kosztować przegląd w 2024 r.? 392 zł zamiast 98 zł w przypadku osobówki i 644 zł zamiast 161 zł w przypadku osobówki z LPG.

Pogoda się poprawiła? A więc... nie myj samochodu. Przynajmniej nie w pełnym słońcu

Słoneczna pogoda to idealny moment na mycie samochodu? Właśnie, że nie. Rozgrzany lakier "nie przepada" za polewaniem zimną wodą. A to dopiero początek długiej listy problemów. O czym jeszcze musi pamiętać kierowca?

REKLAMA

Transport do Wielkiej Brytanii stał się ogromnym wyzwaniem. Po brexicie pojawił się szereg nowych procedur

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sprawiło, że branża transportowa działająca na tej trasie stanęła przed nowymi wyzwaniami. A procedury celne oraz wzmożenie kontroli granicznych to dopiero początek listy.

W Polsce będą prześwietlać... drogi. GDDKiA chce sprawdzać stan nawierzchni i koleiny profilografami laserowymi

Pod koniec kwietnia na polskich drogach pojawią się dziwnie wyglądające vany. Te nie będą jednak kolejną formą pułapki założonej na kierowców popełniających wykroczenia. One będą sprawdzać stan nawierzchni po zimie. A właściwie to badać sposób prowadzenia takich kontroli.

Kara za radio w samochodzie? Rekordzista zapłacił w tym roku 187 tys. zł. To nie żart!

187 tys. zł. Dokładnie tyle wynosi rekordowa kara za brak abonamentu RTV, która właśnie została ściągnięta w Polsce. Na kierowców padł zatem blady strach. Tylko czy taka kwota jest w ogóle możliwa w przypadku samochodu? Niestety po części tak...

Opel Frontera 2024. To będzie crossover, a nie SUV. Niemiecka legenda schodzi o segment niżej

Po 20. latach na rynek powróci Opel Frontera. Nowy model nie powróci jednak do segmentu D. "Spadnie" do klasy pojazdów o oczko niższej. Czy to oznacza degradację modelu? Zdaniem Niemców daje raczej nowe możliwości.

REKLAMA

Droższe OC za punkty karne. Ubezpieczyciele coraz chętniej pytają o wykroczenia kierowców

W 2023 r. ubezpieczyciele podczas kalkulowania składek OC aż 283 mln razy pytali UFG o wykroczenia i uprawnienia kierowców. To oznacza, że hasło droższe OC za punkty karne wcale nie jest hasłem pustym. Zachowania kierowców już dziś mają wpływ na wysokość składki.

Podmienił tablice rejestracyjne w aucie. Wpadł na przekroczeniu prędkości. Teraz grozi mu więzienie i 8,5 tys. zł kary za brak OC

50-latek podmienił tablice rejestracyjne w aucie. Chciał bowiem "przyprowadzić Opla od mechanika po wykonanej naprawie". Teraz jego sprawa trafi do sądu. Nowe przepisy sprawiają, że grozi mu do 5 lat więzienia. A to jeszcze nie koniec kar dla kierowcy.

REKLAMA