REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka stawka VAT na podzleceniu przy eksporcie towarów?

Paweł Barnik
Ekspert podatkowy
fot. Still
fot. Still

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, że podstawowa stawka podatku VAT wynosi obecnie 23 proc, w wielu przypadkach można zastosować tzw. preferencyjne opodatkowanie. Ma to duże znaczenie szczególnie dla branży TSL. Jakie dokumenty są wymagane? Jakie warunki trzeba spełnić?

Podstawową stawką podatku VAT jest obecnie stawka 23%. Od tej zasady ustawodawca przyjął jednak kilka wyjątków, stosując tzw. preferencyjne opodatkowanie. W wielu przypadkach skorzystanie z obniżonej stawki VAT, wymaga od podatnika spełnienia określonych warunków czy zebrania wymaganych dowodów. Takie preferencje są szczególnie zauważalne w branży TSL. Dlatego przeanalizujmy poniższy przykład.

REKLAMA

Jaką stawka podatku przy eksporcie

REKLAMA

Spółka A (z branży TSL) wykonała usługę polegającą na dokonaniu odprawy celnej eksportowej oraz uzupełnieniu listu przewozowego SMGS. Za przedmiotową usługę obciążyła Spółkę B (nabywcę – pośrednika). Faktycznym beneficjentem świadczenia był eksporter – Spółka C.

W konsekwencji Spółka A ma wątpliwość wg jakiej stawki podatku VAT powinna opodatkować przedmiotowe świadczenie, skoro nabywcą usługi jest Spółka B (pośrednik), a z posiadanych przez podatnika dokumentów (SAD, list przewozowy SMGS) wynika, że faktycznym beneficjentem jest Spółka C.

Otóż, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewątpliwie Spółka A, dokonując sprzedaży przedmiotowej usługi, wykonała transakcję opodatkowaną podatkiem VAT. W konsekwencji należy przeanalizować przepisy określające właściwą wysokość opodatkowania.

Jak już wskazano na wstępie obowiązującą obecnie stawką podatku VAT jest oczywiście stawka 23 % (vide art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a ustawy o VAT). 

Podatek 0 proc. przy czynnościach związanych z eksportu

REKLAMA

Jednakże od powyższej reguły ustawodawca przewidział możliwość preferencyjnego opodatkowania. I tak, powołując się na art. 83 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów, a w szczególności wystawianiu dokumentów spedytorskich, konosamentów i załatwianiu formalności celnych.

Co ważne, w przypadku świadczenia tego typu usług (czyt. związanych z organizacją eksportu towarów) ustawodawca nie uzależnił skorzystania z preferencyjnego opodatkowania od spełnienia innych warunków (np. zebrania odpowiednich dokumentów, czy też wykonania świadczenia bezpośrednio na rzecz eksportera).

Tym samym, zdaniem Autora, bez znaczenia pozostaje tutaj okoliczność, który podmiot nabył usługę: pośrednik czy też faktyczny beneficjent świadczenia (eksporter).

W podobnej sprawie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 grudnia 2010 r. IPPP3/443-952/10-4/MPe.

Zatem przedmiotowa transakcja nabyta przez pośrednika również powinna zostać opodatkowana wg 0% stawki podatku VAT.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA