REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka stawka VAT na podzleceniu przy eksporcie towarów?

Paweł Barnik
Ekspert podatkowy
fot. Still
fot. Still

REKLAMA

REKLAMA

Mimo, że podstawowa stawka podatku VAT wynosi obecnie 23 proc, w wielu przypadkach można zastosować tzw. preferencyjne opodatkowanie. Ma to duże znaczenie szczególnie dla branży TSL. Jakie dokumenty są wymagane? Jakie warunki trzeba spełnić?

Podstawową stawką podatku VAT jest obecnie stawka 23%. Od tej zasady ustawodawca przyjął jednak kilka wyjątków, stosując tzw. preferencyjne opodatkowanie. W wielu przypadkach skorzystanie z obniżonej stawki VAT, wymaga od podatnika spełnienia określonych warunków czy zebrania wymaganych dowodów. Takie preferencje są szczególnie zauważalne w branży TSL. Dlatego przeanalizujmy poniższy przykład.

REKLAMA

Jaką stawka podatku przy eksporcie

REKLAMA

Spółka A (z branży TSL) wykonała usługę polegającą na dokonaniu odprawy celnej eksportowej oraz uzupełnieniu listu przewozowego SMGS. Za przedmiotową usługę obciążyła Spółkę B (nabywcę – pośrednika). Faktycznym beneficjentem świadczenia był eksporter – Spółka C.

W konsekwencji Spółka A ma wątpliwość wg jakiej stawki podatku VAT powinna opodatkować przedmiotowe świadczenie, skoro nabywcą usługi jest Spółka B (pośrednik), a z posiadanych przez podatnika dokumentów (SAD, list przewozowy SMGS) wynika, że faktycznym beneficjentem jest Spółka C.

Otóż, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niewątpliwie Spółka A, dokonując sprzedaży przedmiotowej usługi, wykonała transakcję opodatkowaną podatkiem VAT. W konsekwencji należy przeanalizować przepisy określające właściwą wysokość opodatkowania.

Jak już wskazano na wstępie obowiązującą obecnie stawką podatku VAT jest oczywiście stawka 23 % (vide art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a ustawy o VAT). 

Podatek 0 proc. przy czynnościach związanych z eksportu

REKLAMA

Jednakże od powyższej reguły ustawodawca przewidział możliwość preferencyjnego opodatkowania. I tak, powołując się na art. 83 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów, a w szczególności wystawianiu dokumentów spedytorskich, konosamentów i załatwianiu formalności celnych.

Co ważne, w przypadku świadczenia tego typu usług (czyt. związanych z organizacją eksportu towarów) ustawodawca nie uzależnił skorzystania z preferencyjnego opodatkowania od spełnienia innych warunków (np. zebrania odpowiednich dokumentów, czy też wykonania świadczenia bezpośrednio na rzecz eksportera).

Tym samym, zdaniem Autora, bez znaczenia pozostaje tutaj okoliczność, który podmiot nabył usługę: pośrednik czy też faktyczny beneficjent świadczenia (eksporter).

W podobnej sprawie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 grudnia 2010 r. IPPP3/443-952/10-4/MPe.

Zatem przedmiotowa transakcja nabyta przez pośrednika również powinna zostać opodatkowana wg 0% stawki podatku VAT.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA