REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo do odliczania podatku VAT, a usługi magazynowania

Magazynowanie towarów
Magazynowanie towarów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy zagraniczna spółka będąca w Polsce zarejestrowana jedynie do celów podatku VAT, a korzystająca z usług magazynowania może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur potwierdzających przechowywanie towarów w magazynach?

REKLAMA

Spółka jest podmiotem z Hiszpanii prowadzącym działalność w zakresie sprzedaży m.in. paneli solarnych. Zarejestrowana jako podatnik podatku od wartości dodanej w Hiszpanii. Spółka nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Jest natomiast zarejestrowana dla celów podatku od towarów i usług w Polsce dla potrzeb rozpoznawania dokonywanych przez siebie transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, eksportu i importu towarów. W latach 2010 i 2011 spółka zlecała produkcje paneli firmie z Polski.
Wyroby były kierowane do magazynów na terenie kraju, gdzie miały się znajdować do czasu ich wysyłki do nabywców z Unii Europejskiej i poza nią. Niesprzedane materiały nadal znajdują się w magazynach, skąd są rozprowadzane do potencjalnych nabywców. Spółka nie posiada w Polsce swojego magazynu a jedynie zleca usługi magazynowania podmiotom trzecim. Usługodawcy traktowali owe usługi magazynowania i usługi do nich pomocnicze jako podlegające opodatkowaniu VAT na terytorium kraju stawką podatku VAT 23%. Takie też wystawili faktury dokumentujące przedmiotową sprzedaż.

REKLAMA

Powstało pytanie czy spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na podstawie faktur potwierdzających przechowywanie towarów w magazynach na terytorium Polski. Przyjmując że usługi te były wykorzystywane do wykonywani czynności opodatkowanych.

Co na to ustawa o VAT?

REKLAMA

Udzielając odpowiedzi na pytanie, należy wykazać kiedy podatnik ma prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od kwoty podatku należnego. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT możliwość pomniejszenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ma miejsce o ile towary i usługi służą czynnościom opodatkowanym. Kwotę podatku naliczonego, w myśl art. 86 ust. ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Skoro spółka nie dysponuje własnym magazynem na terytorium kraju - nabywane przez nią usługi magazynowania towarów są jej niezbędne dla realizacji działalności dystrybucyjnej - sprzedaży wyrobów produkowanych w Polsce. Zasadne staje się stwierdzenie, że usługi przechowywania towarów w magazynach i usługi bezpośrednio z nimi związane są przez spółkę wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Przy czym ustawodawca wprowadził pewne ograniczenia wynikające z treści art. 88 ust. 3a pkt. 7 ustawy o VAT twierdząc, że nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze - w części dotyczącej tych czynności. A zatem należy ustalić, czy wystawione przez kontrahentów faktury powinny takie kwoty podatku zawierać. Innymi słowy czy podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy VAT z opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega odpłatne świadczenie usług i odpłatna dostawa towarów. Przez świadczenie usługi rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Należy również w tym miejscu wskazać, iż w ustawie o VAT nie określono definicji usług magazynowania towarów. Uznaje się że to składowanie towaru w magazynie i inne czynności związane z obsługą towaru. Do kompleksu usług magazynowych wlicza się: przyjmowanie towarów do magazynu, umieszczanie towarów na odpowiednich półkach, przechowywanie tych towarów dla klienta, wydawanie towarów, rozładunek i załadunek, przepakowywanie materiałów dostarczonych w opakowaniach zbiorczych do indywidualnych zestawów.

W analizowanym stanie faktycznym niewątpliwie konieczne jest wskazanie miejsca świadczenia określonych w zapytaniu usług. Zgodnie z art. 28b ustawy o VAT miejsce świadczenia usługi na rzecz podatnika jest miejsce gdzie podatnik posiada siedzibę działalności gospodarczej. Natomiast jeśli chodzi o usługi magazynowania to zgodnie z orzeczeniem NSA z 16.12.2011 r. (sygn. I FSK 220/11 i 221/11) uznaje się je za usługi związane z nieruchomościami, ponieważ są one funkcjonalnie powiązane z miejscem składowania. Zatem odpowiednio miejscem świadczenia (opodatkowania) jest miejsce położenia nieruchomości na podstawie art. 28e ustawy o VAT, w tym przypadku magazynu położonego na terytorium Polski. Jednak problem ustaleniem miejsca opodatkowania VAT usług magazynowych jest o wiele bardziej złożony i skomplikowany w związku z czym NSA 8 lutego 2012r (I FSK 611/11) wystąpił z pytaniem prejudycjalnym do TSUE o prawidłową wykładnię przepisów w tym zakresie. Trybunał ma się wypowiedzieć czy rzeczywiście są to usługi związane z nieruchomością, czy jednak może opodatkowanie powinno być według zasady ogólnej, czyli w miejscu siedziby usługobiorcy. Do czasu zajęcia ostatecznego stanowiska w tej kwestii określenie miejsca opodatkowania usług magazynowania towarów będzie rodzić wątpliwości. Niemniej do tego czasu właściwe jest podejście wskazane powyżej.

Analiza eksperta

A zatem stwierdzić należy, iż usługodawca prawidłowo opodatkował transakcję stosując podstawową stawkę podatku VAT, tj. 23%. Analogicznie stanowisko w przedmiotowej sprawie zajął Dyrektor Izby Skarbowa w Warszawie w interpretacji z dnia 7 września 2012 r., (sygn. IPPP3/443-606/12-2/JK): „Spółka ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktur wystawionych przez usługodawcę w części dokumentującej magazynowanie towarów”.

Tekst: Paulina Grabarz, Paweł Barnik Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA