Rynek powierzchni magazynowych - prognoza na rok 2013
REKLAMA
REKLAMA
Na rynku powierzchni handlowych bez niespodzianek
REKLAMA
Rynek powierzchni handlowych w Polsce jest już stosunkowo nasycony. Obecnie w budowie znajduje się ok. 750 tys. m² powierzchni, a według prognoz, w 2013 roku przybędzie ok. 550 tys. m² nowej powierzchni. Współczynnik powierzchni niewynajętej w głównych polskich aglomeracjach utrzymuje się na poziomie poniżej 5%. Najmniej dostępnej powierzchni znajduje się w Szczecinie i w Warszawie. Rynek polski jest nadal interesujący dla marek międzynarodowych. W 2013 roku na polski rynek wejdzie kultowa amerykańska firma Abercrombie & Fitch.
Spośród powierzchni magazynowych największym zainteresowaniem cieszą się Śląsk, Wrocław, Warszawa i Poznań
Na rynku powierzchni magazynowych w dalszym ciągu zainteresowaniem będą się cieszyć powierzchnie na Śląsku, we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu. Najbardziej popularne będą umowy typu pre-let oraz BTS. Nie przewidujemy natomiast inwestycji o charakterze spekulacyjnym. Współczynnik powierzchni niewynajętej będzie się natomiast obniżał. Stawki czynszów pozostaną na podobnym poziomie co w zeszłym roku. Niewielki wzrost możemy natomiast zaobserwować w regionach, gdzie współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się na poziomie poniżej 10%.
Możliwy spadek czynszu za wynajem powierzchni biurowej
Jeśli chodzi o rynek powierzchni biurowych, przewidujemy, że aktywność najemców pozostanie na podobnym poziomie co w roku ubiegłym tzn. 900 tys. m2. Zwiększy się znacznie, bo aż o 40%, podaż powierzchni biurowych zarówno w Warszawie jak i miastach regionalnych. W związku z tym możemy być świadkami rosnącej ilości wolnej powierzchni, co w konsekwencji, może przełożyć się na spadek stawek czynszu.
Dobre wiadomości dla rynku inwestycji
Całkiem dobrze zapowiada się również rynek inwestycji. Spodziewamy się, że w 2013 roku polskie nieruchomości komercyjne najlepszej jakości będą się cieszyć niezmiennym zainteresowaniem zarówno inwestorów instytucjonalnych, jak i banków finansujących. Większy problem będą miały ponownie nieruchomości gorszej jakości, ze względu na ich niską płynność z uwagi na nieznaczne zainteresowanie potencjalnych kupujących. Jest to w znacznej mierze warunkowane trudnością z pozyskaniem finansowania dłużnego oraz oczekiwaniami finansowymi sprzedających. Przewidujemy, że wolumen transakcji w 2013 roku osiągnie poziom zbliżony do ubiegłego roku, czyli ok. 2.0 – 2.5 mld EUR.
Tekst: Monika Rajska-Wolińska, Partner Zarządzający w Colliers International w Polsce
REKLAMA
REKLAMA