W dobie kryzysu istotne jest, na ile narzędzia IT będą wspomagać optymalizację kosztów
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rynek magazynowy jest dość zróżnicowany jeżeli chodzi o wymagania pod względem rozwiązań IT. Większe firmy, posiadające duże magazyny, potrzebują bardziej skomplikowanych systemów, które zoptymalizują procesy zachodzące w magazynie, a w połączeniu z pozostałą infrastrukturą IT będą oddziaływać na wszystkie procesy zachodzące w przedsiębiorstwie. Mniejsze spółki, najczęściej potrzebują zaledwie podstawowych funkcjonalności WMS.
REKLAMA
Systemy klasy WMS, również na polskim rynku, powoli stają się elementem niezbędnym w wyposażeniu każdego magazynu. Jakkolwiek znajdziemy niewielkie magazyny, które cały czas funkcjonują przy pomocy „kartki i ołówka”, tak te nowo powstałe są standardowo wyposażane w WMS. Warto zauważyć, że nowoczesne rozwiązania tego typu (np. Astro WMS Consafe Logistics), są w pełni skalowalne i indywidualnie dostosowywane pod potrzeby klienta. Zaletą tego typu rozwiązań jest to, że ich moduły można rozszerzać wraz ze wzrostem firmy, która z niego korzysta.
Dostawcy rozwiązań WMS oferują także bardziej budżetowe rozwiązania, dla firm o mniejszym potencjale rozwoju. Są to gotowe aplikacje, których implementacja wymaga pewnej zamiany ról. Mianowicie w tym przypadku to klient musi przemodelować procesy we własnej firmie, tak, żeby WMS okazał się w pełni efektywny. Wdrożenie tego typu jest dużo tańsze i implementowane jest niemal natychmiastowo.
Radio Frequency IDentification
Rozwiązania WMS rozwijają się przede wszystkim pod kątem zapewnienia jeszcze większego przyśpieszenia i optymalizacji wykonywanych procesów, eliminowania błędów i jak największego ułatwienia użytkowania. Perspektywą rozwoju branży jest z pewnością technologia RFID wykorzystywana w rozwiązaniach WMS. Radio Frequency IDentification to system do kontroli przebiegu towarów za pomocą fal radiowych z wykorzystaniem specjalnych układów elektronicznych (tzw. tagów), przytwierdzonych do przedmiotów. Wadą tego rozwiązania są dość wysokie koszty w stosunku do tradycyjnych kodów kreskowych, jednak w najbliższym czasie możemy spodziewać się stopniowego rozwoju systemów RFID, głównie dzięki zmniejszającym się cenom tagów i możliwości ich wielokrotnego użycia. Warto zauważyć, że niektóre przedsiębiorstwa widzą w tej technologii przewagę konkurencyjną ze względu na wyższy poziom bezpieczeństwa i dostępności informacji, a także innowacyjność i dodatkowe możliwości płynące z jej zastosowania.
Rozwój systemów głosowych
Ponadto, coraz większym zainteresowaniem u menedżerów magazynów cieszą się systemy głosowe. Technologia ta służy do wymiany danych pomiędzy WMS-em a operatorem za pomocą komend głosowych, bez konieczności używania klawiatury lub czytnika terminala. Technologie głosowe wprawdzie nie mają na celu zastąpienia popularnych rozwiązań stosowanych w magazynach, lecz są skutecznym i wygodnym uzupełnieniem ich funkcjonowania. Ich zadaniem jest uproszczenie i przyspieszenie obsługi niektórych procesów magazynowych, takich jak np. kompletacja czy wysyłka towaru.
Kolejną innowacją w branży WMS jest graficzna ilustracja stanów magazynowych, która służy ułatwieniu odczytania aktualnej sytuacji w magazynie. Rozwiązania tego typu korzystają z technologii trójwymiarowych, podobnych do tych z gier komputerowych, dzięki czemu możliwy jest wirtualny podgląd magazynu. W ten sposób użytkownicy uzyskują wgląd do każdej jednostki paletowej. Ponadto można sprawdzić poziom zapełnienia magazynu z lotu ptaka, co pozwala szybko i precyzyjnie zorientować się w sytuacji na magazynie. Wizualizacje znacznie podnoszą łatwość korzystania z rozwiązania WMS. Mają też duży wpływ na zwiększenie wydajności. Pozwala to na znaczne ulepszenia w zakresie zapobiegania, wykrywania błędów i łagodzenia zatorów w magazynie.
Tekst: Marcin Figlarek, konsultant ds. logistyki i systemów WMS, Consafe Logistics
REKLAMA
REKLAMA