REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup paliwa do powierzonego samochodu a odliczenie VAT

Agnieszka Pabiańska
Podatnikowi przysługuje prawo do odliczania VAT z paliwa o ile spełnia określone warunki
Podatnikowi przysługuje prawo do odliczania VAT z paliwa o ile spełnia określone warunki
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy w przypadku świadczenia usług transportowych na rzecz podmiotu zagranicznego powierzonymi środkami transportu podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu paliwa do ww. pojazdów?

Spółka XYZ w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi spedycyjne i transportowe. Przedmiotowe czynności podatnik, co do zasady, wykonuje przy użyciu pojazdów ciężarowych (o masie całkowitej przekraczającej 3.5 tony) stanowiących własność zleceniodawcy - podmiotu zagranicznego. Spółka ponosi przy tym w kraju koszty opłat drogowych oraz wydatki związane z zakupem paliwa do powierzanych samochodów kontrahenta. Zgodnie z otrzymaną przez podatnika interpretacją indywidualną, przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w kraju siedziby zleceniodawcy (Spółka XYZ wystawia tzw. faktury VAT NP, gdzie nie ma stawki i kwoty podatku). Mając na względzie powyższe, podatnik powziął wątpliwość, czy na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług istnieją przeciwwskazania do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy poniesione wydatki na paliwo dotyczyły pojazdów będących własnością podmiotu zleceniodawcy?

REKLAMA

Niezbędne warunki do odliczenia VAT-u od paliwa

W celu udzielenia odpowiedzi na tak zadaną wątpliwość niezbędne jest dokonanie analizy przepisów cytowanej ustawy regulujących prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

REKLAMA

Na mocy zasady ogólnej art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Analiza powyższej normy prowadzi do przekonania, że warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług jest zaistnienie związku zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. A contrario, wydatki dotyczące czynności zwolnionych z VAT, bądź niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem (tutaj VAT NP) – nie uprawniają do obniżenia podatku należnego.

Niemniej, skoro miejsce opodatkowania przedmiotowych usług transportowych znajduje się poza terytorium kraju, konieczne jest odniesienie się również do treści ust. 8 cyt. przepisu prawa podatkowego. Wskazana norma uprawnia bowiem do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego podatników, którzy nabywają towary bądź usługi mające związek m.in. z świadczonymi przez nich usługami poza terytorium kraju (VAT np.), o ile spełnione są następujące przesłanki: 

• podatek naliczony mogłyby być odliczony, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju,
• podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami

A zatem, skoro wykonywane przez podatnika usługi transportowe (nie będące czynnościami zwolnionymi, bądź też w ogóle niepodlegającymi opodatkowaniu VAT [a nie opodatkowanymi w kraju nabywcy]) wykazują związek z poniesionymi wydatkami na paliwo to ww. warunki należy uznać spełnione (oczywiście o ile Spółka XYZ spełni wymogi dokumentacyjne, o których mowa powyżej). Tym samym, w opinii Autora, okoliczność wykonywania usługi transportowej przy użyciu środka transportu będącego własnością zlecającego tą usługę nie ma wpływu na prawo do odliczenia podatku przez Spółkę XYZ.

Można odliczyć VAT od paliwa, czy nie?

Powyższa analiza znajduje potwierdzenie w stanowisku organów podatkowych. Tytułem przykładu warto wskazać na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24 lutego 2012 r., sygn. ITPP2/443-1735a/11/AK, w której czytamy, iż „Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie paliwa do samochodu o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, pod warunkiem, że będzie w posiadaniu dokumentów, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, potwierdzających związek odliczonego podatku ze świadczeniem opodatkowanych usług poza terytorium kraju, o ile nie wystąpią przesłanki wyłączające to prawo określone w art. 88 ustawy”. Ponadto organ jednoznacznie stwierdził, iż: „fakt wykonywania usługi transportowej przy użyciu środka transportu będącego własnością zlecającego tą usługę nie jest przesłanką wyłączającą prawo do odliczenia podatku”.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA