Zakup paliwa do powierzonego samochodu a odliczenie VAT
REKLAMA
REKLAMA
Spółka XYZ w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi spedycyjne i transportowe. Przedmiotowe czynności podatnik, co do zasady, wykonuje przy użyciu pojazdów ciężarowych (o masie całkowitej przekraczającej 3.5 tony) stanowiących własność zleceniodawcy - podmiotu zagranicznego. Spółka ponosi przy tym w kraju koszty opłat drogowych oraz wydatki związane z zakupem paliwa do powierzanych samochodów kontrahenta. Zgodnie z otrzymaną przez podatnika interpretacją indywidualną, przedmiotowe usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej w kraju siedziby zleceniodawcy (Spółka XYZ wystawia tzw. faktury VAT NP, gdzie nie ma stawki i kwoty podatku). Mając na względzie powyższe, podatnik powziął wątpliwość, czy na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług istnieją przeciwwskazania do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji, gdy poniesione wydatki na paliwo dotyczyły pojazdów będących własnością podmiotu zleceniodawcy?
REKLAMA
Niezbędne warunki do odliczenia VAT-u od paliwa
W celu udzielenia odpowiedzi na tak zadaną wątpliwość niezbędne jest dokonanie analizy przepisów cytowanej ustawy regulujących prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.
REKLAMA
Na mocy zasady ogólnej art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Analiza powyższej normy prowadzi do przekonania, że warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów/usług jest zaistnienie związku zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. A contrario, wydatki dotyczące czynności zwolnionych z VAT, bądź niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem (tutaj VAT NP) – nie uprawniają do obniżenia podatku należnego.
Niemniej, skoro miejsce opodatkowania przedmiotowych usług transportowych znajduje się poza terytorium kraju, konieczne jest odniesienie się również do treści ust. 8 cyt. przepisu prawa podatkowego. Wskazana norma uprawnia bowiem do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego podatników, którzy nabywają towary bądź usługi mające związek m.in. z świadczonymi przez nich usługami poza terytorium kraju (VAT np.), o ile spełnione są następujące przesłanki:
• podatek naliczony mogłyby być odliczony, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju,
• podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami
A zatem, skoro wykonywane przez podatnika usługi transportowe (nie będące czynnościami zwolnionymi, bądź też w ogóle niepodlegającymi opodatkowaniu VAT [a nie opodatkowanymi w kraju nabywcy]) wykazują związek z poniesionymi wydatkami na paliwo to ww. warunki należy uznać spełnione (oczywiście o ile Spółka XYZ spełni wymogi dokumentacyjne, o których mowa powyżej). Tym samym, w opinii Autora, okoliczność wykonywania usługi transportowej przy użyciu środka transportu będącego własnością zlecającego tą usługę nie ma wpływu na prawo do odliczenia podatku przez Spółkę XYZ.
Można odliczyć VAT od paliwa, czy nie?
Powyższa analiza znajduje potwierdzenie w stanowisku organów podatkowych. Tytułem przykładu warto wskazać na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24 lutego 2012 r., sygn. ITPP2/443-1735a/11/AK, w której czytamy, iż „Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących nabycie paliwa do samochodu o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, pod warunkiem, że będzie w posiadaniu dokumentów, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, potwierdzających związek odliczonego podatku ze świadczeniem opodatkowanych usług poza terytorium kraju, o ile nie wystąpią przesłanki wyłączające to prawo określone w art. 88 ustawy”. Ponadto organ jednoznacznie stwierdził, iż: „fakt wykonywania usługi transportowej przy użyciu środka transportu będącego własnością zlecającego tą usługę nie jest przesłanką wyłączającą prawo do odliczenia podatku”.
REKLAMA
REKLAMA