REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprzedać zużyte akumulatory?

VAT
VAT
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy dokonując sprzedaży zużytych akumulatorów polskiej firmie utylizacyjnej sprzedawca obowiązany będzie do wystawienia faktury VAT?

Szeroko pojęty złom, a w tym również zużyte akumulatory często stają się przedmiotem nieuczciwych działań podmiotów, które dokonują wyłudzenia podatku od towarów i usług. Z przytoczonego powodu złom, a w tym również zużyte akumulatory zostały zaliczone do grupy towarów, od sprzedaży których rozliczanie podatku od towarów i usług odbywa się na odrębnie uregulowanych, specjalnych zasadach.

REKLAMA

Podstawa prawna

REKLAMA

Odmienne określenie podatnika podatku od towarów i usług w przypadku dostaw określonej grupy towarów wynika z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanego dalej „ustawą o VAT”). Przepis ten jest podstawą tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia (z angielskiego reverse charge).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niekorzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2.

Zatem w przypadku sprzedaży w obrocie profesjonalnym towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT podatnikiem podatku VAT będzie nabywca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wśród towarów określonych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, co do których zastosowanie znajdzie zasada odwrotnego obciążenia, pod pozycją 7 o symbolu PKWiU 38.12.27 znajdują się „Odpady i braki ogniw i akumulatorów elektrycznych; zużyte ogniwa i baterie galwaniczne oraz akumulatory elektryczne”.

Zatem w przypadku sprzedaży zużytych akumulatorów, obowiązana do uiszczenia podatku VAT będzie firma dokonująca ich nabycia. Nie znaczy to jednak, że sprzedawca zużytych akumulatorów nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT. W takim bowiem wypadku firma będąca sprzedawcą zużytych akumulatorów powinna wystawić fakturę VAT, z tym że na fakturze nie będzie wskazana kwota podatku VAT. Zasada ta wynika z brzmienia art. 106 ust. 1 a ustawy o VAT.

Faktura VAT tak, ale..

REKLAMA

Szczegółowe reguły wystawiania faktur zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (zwanego dalej „rozporządzeniem w sprawie faktur”).

Jak wynika § 5 ust. 15 rozporządzenia w sprawie faktur faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub wykonanie usługi, dla których podatnikiem zgodnie z przepisami ustawy jest nabywca towaru lub usługi, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zawierają:
1) adnotację, że podatek rozlicza nabywca, lub
2) wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, wskazującego, że podatek rozlicza nabywca, lub
3) oznaczenie "odwrotne obciążenie".

Zastosowanie spójnika „lub” wskazuje, iż wystarczające jest użycie na fakturze dokumentującej transakcję sprzedaży m.in. zużytych akumulatorów przynajmniej jednej z określonych w § 5 ust. 15 rozporządzenia w sprawie faktur adnotacji, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie zastosowania łącznie więcej niż jednego z wymienionych sformułowań.

Reasumując w przypadku dostawy zużytych akumulatorów lub innego z towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, to na podatniku będącym nabywcą ciąży obowiązek rozliczenia podatku. Dostawca zaś wystawia fakturę bez wskazywania stawki podatku VAT, kwoty podatku oraz kwoty należności określonej wraz z podatkiem, zamieszczając w treści faktury przykładowo adnotację, że podatek VAT rozlicza nabywca.

Tekst: Piotr Paszek, doradca podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Tomasz Kolarczyk, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

REKLAMA

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

REKLAMA

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

Kolejne podwyżki dla kierowców. Po cichu zmieni się stawka za psychotesty. Co z badaniami lekarskimi i przeglądami?

Do listy zmian, którą można zatytułować "seria podwyżek dla kierowców", spokojnie da się dopisać kolejną. Ministerstwo zdrowia planuje właśnie zmianę ceny badań psychologicznych. Ta wzrośnie o jedną trzecią. Ile zapłacą kierowcy? I kiedy stawka wzrośnie?

REKLAMA