REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprzedać zużyte akumulatory?

VAT
VAT
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy dokonując sprzedaży zużytych akumulatorów polskiej firmie utylizacyjnej sprzedawca obowiązany będzie do wystawienia faktury VAT?

Szeroko pojęty złom, a w tym również zużyte akumulatory często stają się przedmiotem nieuczciwych działań podmiotów, które dokonują wyłudzenia podatku od towarów i usług. Z przytoczonego powodu złom, a w tym również zużyte akumulatory zostały zaliczone do grupy towarów, od sprzedaży których rozliczanie podatku od towarów i usług odbywa się na odrębnie uregulowanych, specjalnych zasadach.

REKLAMA

Podstawa prawna

REKLAMA

Odmienne określenie podatnika podatku od towarów i usług w przypadku dostaw określonej grupy towarów wynika z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanego dalej „ustawą o VAT”). Przepis ten jest podstawą tzw. mechanizmu odwrotnego obciążenia (z angielskiego reverse charge).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niekorzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2.

Zatem w przypadku sprzedaży w obrocie profesjonalnym towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT podatnikiem podatku VAT będzie nabywca.

Wśród towarów określonych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, co do których zastosowanie znajdzie zasada odwrotnego obciążenia, pod pozycją 7 o symbolu PKWiU 38.12.27 znajdują się „Odpady i braki ogniw i akumulatorów elektrycznych; zużyte ogniwa i baterie galwaniczne oraz akumulatory elektryczne”.

Zatem w przypadku sprzedaży zużytych akumulatorów, obowiązana do uiszczenia podatku VAT będzie firma dokonująca ich nabycia. Nie znaczy to jednak, że sprzedawca zużytych akumulatorów nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT. W takim bowiem wypadku firma będąca sprzedawcą zużytych akumulatorów powinna wystawić fakturę VAT, z tym że na fakturze nie będzie wskazana kwota podatku VAT. Zasada ta wynika z brzmienia art. 106 ust. 1 a ustawy o VAT.

Faktura VAT tak, ale..

REKLAMA

Szczegółowe reguły wystawiania faktur zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (zwanego dalej „rozporządzeniem w sprawie faktur”).

Jak wynika § 5 ust. 15 rozporządzenia w sprawie faktur faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub wykonanie usługi, dla których podatnikiem zgodnie z przepisami ustawy jest nabywca towaru lub usługi, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zawierają:
1) adnotację, że podatek rozlicza nabywca, lub
2) wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, wskazującego, że podatek rozlicza nabywca, lub
3) oznaczenie "odwrotne obciążenie".

Zastosowanie spójnika „lub” wskazuje, iż wystarczające jest użycie na fakturze dokumentującej transakcję sprzedaży m.in. zużytych akumulatorów przynajmniej jednej z określonych w § 5 ust. 15 rozporządzenia w sprawie faktur adnotacji, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie zastosowania łącznie więcej niż jednego z wymienionych sformułowań.

Reasumując w przypadku dostawy zużytych akumulatorów lub innego z towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, to na podatniku będącym nabywcą ciąży obowiązek rozliczenia podatku. Dostawca zaś wystawia fakturę bez wskazywania stawki podatku VAT, kwoty podatku oraz kwoty należności określonej wraz z podatkiem, zamieszczając w treści faktury przykładowo adnotację, że podatek VAT rozlicza nabywca.

Tekst: Piotr Paszek, doradca podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Tomasz Kolarczyk, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

  Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

  Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

  Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

  MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

  MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

  Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

  W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

  REKLAMA

  Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

  We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

  Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

  Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

  Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

  Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

  Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

  Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

  REKLAMA

  Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

  Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

  Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

  Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

  REKLAMA