REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z VAT dla dostawy aut używanych

Zwolnienie z VAT dla dostawy aut używanych © Tatiana Belova - Fotolia.com
Zwolnienie z VAT dla dostawy aut używanych © Tatiana Belova - Fotolia.com
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2014 r. zmienią się zasady rozliczania VAT od zakupu i sprzedaży samochodów. Jak powinna rozliczyć VAT firma, która zamierza sprzedać swoją flotę? Czy lepiej zrobić to teraz, czy poczekać ze sprzedażą do nowego roku?

Dysponujemy flotą samochodów osobowych, które są wykorzystywane przez naszych pracowników (na cele prowadzonej przez nas działalności gospodarczej). Obecnie planujemy sprzedaż kilku z nich. Czy dla dostaw tego typu pojazdów zastosowanie znajdzie zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT? Słyszeliśmy, że od 1 stycznia 2014 r. ma coś zmienić się w tej materii? Lepiej dokonać obecnie szybkiej ich sprzedaży, czy też poczekać do 1 stycznia 2014 r. w tym zakresie.

REKLAMA

Obecny stan prawny

Sprzedaż samochodów osobowych, które wykorzystywane są w działalności gospodarczej, w określonych okolicznościach, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

REKLAMA

Na gruncie obowiązujących obecnie przepisów zwolniona od podatku VAT jest dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane rozumie się przy tym ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Jednocześnie, na podstawie przepisów rozporządzenia w sprawie wykonania ustawy o podatku od towarów i usług, zwolniona jest od podatku dostawa samochodów przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60% kwoty podatku, nie więcej jednak niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł. Warunkiem jest, aby samochody te stanowiły towary używane w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Przepis ten dotyczy m.in. samochodów osobowych. W praktyce, samochody osobowe, które po ich nabyciu były przez przedsiębiorcę wykorzystywane przez okres co najmniej 6 miesięcy korzystają przy sprzedaży ze zwolnienia od opodatkowania. W chwili obecnej zatem, sprzedając samochód osobowy:

 • przy zakupie którego przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia 60% podatku naliczonego (nie więcej niż 6000 zł)
 • który jednocześnie wykorzystywany był w działalności przez okres co najmniej pół roku

możliwe jest zastosowanie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.

Należy przy tym pamiętać, że w sytuacji gdy sprzedaż ma miejsce przed upływem 5 lat licząc od daty zakupu takiego pojazdu koniecznym jest dokonanie korekty części odliczonego przy zakupie podatku naliczonego.

Stan prawny po 1 stycznia 2014 r.

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2014 r. opisane powyżej zwolnienie (w tym konkretnym kształcie) przestanie obowiązywać. Nie oznacza to jednakże, że po ww. dniu każda sprzedaż samochodu osobowego zostanie opodatkowana. Ministerstwo Finansów przedstawiło bowiem projekt rozporządzenia, w którym zakłada się, z zasady, jego przedłużenie.

Wprawdzie na mocy samej ustawy o VAT, po 1 stycznia 2014 r. od podatku VAT zwolniona będzie jedynie dostawa towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Tym samym, z zasady, zwolnienie wystąpi jedynie w przypadku, gdy:

 • dokonujący dostawy nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu sprzedawanego towaru oraz,
 • sprzedawany towar był wykorzystywany wyłącznie do czynności zwolnionych od podatku.

Drugi ze wskazanych warunków powoduje, że jakiekolwiek użycie towaru do czynności innych niż zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT, powoduje brak zwolnienia. Jednocześnie ustawodawca uchyli definicję towarów używanych.

Jednakże, jak już wskazano, Ministerstwo Finansów chce zastąpić rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nowym rozporządzeniem w sprawie zwolnień z podatku od towarów i usług oraz szczegółowych warunków stosowania tych zwolnień (projekt z dnia 8 października 2013 r.). Przedstawiony przez Ministerstwo projekt zakłada pozostawienie zwolnienia dotyczącego sprzedaży samochodów, przy zakupie których właściciel korzystał z prawa do częściowego odliczenia podatku. Zgodnie regulacjami zawartymi w projekcie rozporządzenia, od podatku zwolniona będzie dostawa samochodów przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60% kwoty podatku, nie więcej jednak niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł.

W przypadku wejścia w życie powyższego przepisu w kształcie wskazanym w projekcie, podatnicy nadal będą mogli dokonywać sprzedaży używanych przez siebie pojazdów ze zwolnieniem z podatku VAT. W związku z uchyleniem przepisu zawierającego definicję towarów używanych w projekcie rozporządzenia nie uzależnia się już zwolnienia od używania pojazdu co najmniej 6 miesięcy. Tym samym, transakcja będzie objęta zwolnieniem, choćby doszło do niej bezpośrednio po zakupie samochodu (nadal pozostanie jednak obowiązek korekty podatku naliczonego w sytuacji, gdy sprzedaż będzie miała miejsce przed upływem 5 lat od daty nabycia samochodu).

Podkreślić należy, iż na dzień dzisiejszy wejście w życie rozporządzenia nie jest pewne (rozporządzenie nie zostało jak dotąd podpisane). W tym zakresie należy zatem monitorować prace legislacyjne.

Tekst: Ewelina Błądek, Młodszy Konsultant Podatkowy, ECDDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

  Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

  Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

  Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

  Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

  Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

  Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

  Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

  REKLAMA

  Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

  Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

  Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

  Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

  Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

  Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

  Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

  Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

  REKLAMA

  Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

  Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

  Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

  Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

  REKLAMA