Jaki VAT dla usług świadczonych na obszarze polskich portów morskich?
REKLAMA
REKLAMA
Podstawowa stawka podatku VAT wynosi obecnie 23 proc. Jednakże ustawodawca, zarówno w treści samej ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej wydanych, przewidział pewne wyjątki umożliwiające zastosowanie preferencyjnych stawek podatku oraz zwolnienia od tegoż podatku.
REKLAMA
Zerowy VAT za usługi w porcie morskim
REKLAMA
Stawkę podatku w wysokości "0%" stosuje się do usług świadczonych na obszarze portów morskich polegających na obsłudze środków transportu morskiego lub służących bezpośrednim potrzebom ich ładunków oraz usług świadczonych na obszarze portów morskich, związanych z transportem międzynarodowym, polegających na obsłudze środków transportu lądowego oraz żeglugi śródlądowej lub służących bezpośrednim potrzebom ich ładunków (art. 83 ust. 1 pkt 9 oraz pkt 9a ustawy o VAT).
Do usług służących bezpośrednim potrzebom ładunków ustawodawca zaliczył zaś: załadunek, wyładunek, przeładunek oraz inne usługi wykonywane na tych ładunkach niezbędne do wykonania usługi transportu tych ładunków, z wyjątkiem usług składowania tych ładunków. Z tym, że usługi składowania ładunków, które stanowią część załadunku, wyładunku lub przeładunku, w części wykonywanej w okresie nieprzekraczającym:
1. 20 dni dla ładunków przewożonych w kontenerach,
2. 60 dni dla pozostałych ładunków
- zalicza się do usług służących bezpośrednim potrzebom ładunków (art. 83 ust. 2a ustawy o VAT).
Z kolei za usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:
1. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,
2. z miejscu wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,
3. z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku poza terytorium kraju (tranzyt),
REKLAMA
4. z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT)..
Należy jednakże podkreślić, iż preferencyjna stawka podatku VAT w odniesieniu do ww. usług świadczonych na obszarze portów morskich ma warunkowy charakter. Ww. preferencyjna wysokość opodatkowania (0%) ma miejsce pod warunkiem prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie (art. 83 ust. 2 ustawy o VAT).
Na zakończenie należy wskazać, iż ponadto na mocy § 9 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do usług świadczonych na obszarze polskich portów morskich, polegających na obsłudze pasażerów w tych portach.
Reasumując, podatnik świadczący usługi na obszarze morskich portów ma prawo do skorzystania z preferencji podatkowej, tj. obniżonej stawki VAT o ile posiada stosowną dokumentację, z której jednoznacznie wynika spełnienie wszystkich nałożonych przepisami wymogów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.