REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokonać dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych w ramach zwolnienia od akcyzy?

Piotr Paszek
Doradca podatkowy
Zwolenienie z akcyzy. Na jakich zasadach
Zwolenienie z akcyzy. Na jakich zasadach
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Na czym polega reguła dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych (węgla kamiennego, koksu i węgla brunatnego) z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy.

Nie tylko sprzedaż wyrobów węglowych na terytorium kraju na cele objęte zwolnieniem od akcyzy wiąże się z koniecznością wystawienia dokumentu dostawy. Otóż, pośredniczące podmioty węglowe, które pragną zastosować zwolnienie od akcyzy dla dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych również winny pamiętać o obowiązku wystawienia dokumentu dostawy. W przedmiotowym artykule przedstawione zostaną reguły dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych (węgla kamiennego, koksu i węgla brunatnego) z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy.

REKLAMA

Co to jest dostawa wewnątrzwspólnotowa

REKLAMA

Zgodnie z art. 9a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym, w przypadku wyrobów węglowych przedmiotem opodatkowania akcyzą jest dostawa wewnątrzwspólnotowa wyrobów węglowych. Definicja dostawy wewnątrzwspólnotowej umieszczona została w art. 2 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku akcyzowym i pod tym pojęciem należy rozumieć przemieszczanie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego.

Tak więc, przykładowo przemieszczenie wyrobów węglowych z Polski na terytorium Czech stanowić będzie dostawę wewnątrzwspólnotową wyrobów węglowych i transakcja ta co do zasady jest opodatkowana. Pamiętać jednak należy, że w przypadku spełnienia warunków zwolnienia od akcyzy, pośredniczący podmiot węglowy dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych nie będzie obowiązany do rozliczenia podatku akcyzowego w Polsce.

Zwolnienie od akcyzy

Stosownie do treści art. 31 a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym, zwalnia się od akcyzy dostawę wewnątrzwspólnotową wyrobów węglowych przez pośredniczący podmiot węglowy.

Wedle art. 31 a ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym, warunkiem zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, jest:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. pisemne powiadomienie właściwego naczelnika urzędu celnego o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy, o którym mowa w art. 16 ust. 3a; 

2. posiadanie, przez pośredniczący podmiot węglowy, pisemnego potwierdzenia powiadomienia o zamiarze rozpoczęcia działalności gospodarczej jako pośredniczący podmiot węglowy, o którym mowa w art. 16 ust. 3b; 

3. dołączenie do przemieszczanych wyrobów węglowych dokumentu dostawy.


Uznać należy, iż pośredniczący podmiot węglowy będzie mógł zastosować zwolnienie od akcyzy dla dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych.

REKLAMA

Warto tu podkreślić, iż koniecznym warunkiem uzyskania prawa do zwolnienia od akcyzy będzie dołączenie dokumentu dostawy do każdej przesyłki wyrobów węglowych dostarczanych wewnątrzwspólnotowo. W przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych transportem kolejowym obowiązek ten zostanie spełniony w przypadku dołączenia dokumentu dostawy do każdego pociągu z wyrobami węglowymi przemieszanymi z Polski do innego kraju Unii Europejskiej.

Jeżeli dostawa wewnątrzwspólnotowa wyrobów węglowych realizowana jest za pomocą ciężarówek, to wówczas dokument dostawy należy dołączyć do każdej ciężarówki. Szczegółowe zasady wystawiania dokumentu dostawy dla takiej sytuacji zostaną omówione poniżej.

Dla zastosowania zwolnienia od akcyzy nie jest natomiast istotny status nabywcy do którego będą dostarczone wyroby węglowe w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej. Wszelkie wymogi niezbędne dla zastosowania zwolnienia od akcyzy dla wyrobów węglowych dostarczanych wewnątrzwspólnotowo dotyczą bowiem jedynie polskiej firmy będącej dostawcą działającej jako pośredniczący podmiot węglowy.

Dokument dostawy

Jak już zostało wskazane, w przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych w ramach zwolnienia od akcyzy konieczne będzie udokumentowanie tej czynności poprzez wystawienia dokumentu dostawy. Szczegółowe zasady wystawiania dokumentu dostawy zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 sierpnia 2010 r. w sprawie dokumentu dostawy, ewidencji, wyrobów akcyzowych objętych zwolnieniem od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, warunków i sposobu ich zwrotu oraz środków skażających alkohol etylowy ( zwanym dalej „rozporządzeniem”).


Zgodnie z § 2 ust. 6d rozporządzenia w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 5 lit. b i c oraz pkt 6, dokument dostawy jest wystawiany w dwóch egzemplarzach, z których pierwszy jest dołączany do przemieszczanych wyrobów węglowych, a drugi jest przeznaczony dla podmiotu dokonującego nabycia wewnątrzwspólnotowego, dostawy wewnątrzwspólnotowej, importu lub eksportu wyrobów węglowych. Po przemieszczeniu wyrobów węglowych do miejsca ich odbioru albo dostawy: 

1) podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego lub importu wyrobów węglowych potwierdza odbiór tych wyrobów na dokumencie dostawy dołączonym do przemieszczanych wyrobów węglowych i dołącza go do drugiego egzemplarza dokumentu dostawy;

2) podmiot dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu wyrobów węglowych potwierdza przemieszczenie tych wyrobów do odbiorcy na posiadanym dokumencie dostawy, po ich przemieszczeniu do odbiorcy.

Na podstawie zacytowanego przepisu pośredniczący podmiot węglowy dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych będzie uprawniony do zastosowania zwolnienia od akcyzy pod warunkiem wystawienia dokumentu dostawy w dwóch egzemplarzach z których:

  • egzemplarz pierwszy dokumentu dostawy winien być dołączony do przesyłki wyrobów węglowych dostarczanych wewnątrzwspólnotowo (np. dołączony do pociągu z transportem wyrobów węglowych dostarczanych wewnątrzwspólnotowo),
  • egzemplarz drugi dokumentu dostawy winien być zachowany przez pośredniczący podmiot węglowy dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Po dokonaniu dostawy wewnątrzwspólnotowej dostawca winien dokonać potwierdzenia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej na drugim egzemplarzu dokumentu dostawy. Warto tu podkreślić, iż przepisy nie wskazują, jakie dokumenty stanowią podstawę potwierdzenia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej na drugim egzemplarzu dokumentu dostawy.

W ocenie Autora, wystarczającą podstawą dla uznania, iż doszło do dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych może być w szczególności dokument przewozowy jednoznacznie potwierdzający fakt dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej lub inny dokument z którego jednoznacznie wynika, że dokonano dostawy wewnątrzwspólnotowej np. oświadczenie nabywcy o dostarczeniu wyrobów węglowych do określonego miejsca w innym niż Polska kraju UE.


Dla korzystania ze zwolnienia od akcyzy dla dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych nie jest natomiast konieczne otrzymanie przez polskiego dostawcę drugiego egzemplarza dokumentu dostawy potwierdzonego przez nabywcę czeskiego. Funkcją drugiego egzemplarza dokumentu dostawy w analizowanej transakcji jest bowiem zapewnienie możliwości kontroli przez właściwe organy przesyłki wyrobów węglowych dostarczanych wewnątrzwspólnotowo pomiędzy miejscem ich wysyłki a miejscem przekroczenia granicy polsko i innego państwa UE.

Po otrzymaniu któregoś z wyżej wymienionych dokumentów potwierdzających dostawy wewnątrzwspólnotową wyrobów węglowych (np. dokumentu przewozowego potwierdzonego przez nabywcę z innego niż Polska kraju UE) pośredniczący podmiot węglowy dokonujący dostawy uprawniony jest do potwierdzenia dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej na pierwszym egzemplarzu dokumentu dostawy (w polu 14).

W przypadku dostawy wewnątrzwspólnotowej pośredniczący podmiot węglowy będzie obowiązany do przechowywania dokumentu dostawy (pierwszego egzemplarza) do celów kontroli przez okres 5 lat licząc od końca roku w którym dokument dostawy został potwierdzony.

Zestawienie dokumentów dostawy

Na podstawie § 2 ust. 8 rozporządzenia podmiot, który wystawił dokument dostawy sporządza miesięczne zestawienie wystawionych dokumentów dostawy. Jeden egzemplarz tego zestawienia należy przekazać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy zestawienie.

Pamiętać należy, iż w zestawieniu dokumentów dostawy winno się uwzględnić także dokumenty dostawy wystawione dla transakcji dostawy wewnątrzwspólnotowej wyrobów węglowych.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej? Zarząd Panek S.A. wydał oświadczenie w tej sprawie. Jakie są kluczowe powody zawieszenia usługi współdzielenia samochodów?

KGP: 106 796 interwencji, 339 wypadków drogowych, 31 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 796 interwencji. Byli wzywani do 339 wypadków drogowych.

Komunikat MI: Zachodnia Obwodnica Szczecina coraz bliżej. Jest decyzja. Nowa trasa będzie miała blisko 50 km długości

Resort infrastruktury w przesłanym w piątek, 14 marca 2025 r. komunikacie poinformował, że Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla wszystkich trzech odcinków Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi ekspresowej S6.

REKLAMA

Popyt na nowe samochody już nie tak mocny jak rok temu. Jakich nowych aut poszukują Polacy: napęd, marka i model

Toyota nadal dominuje, ale pozostałe marki gonią ją coraz zacieklej. Amatorzy nowych samochodów wciąż największy apetyt mają na auta napędzane tradycyjnymi silnikami – na benzynę, olej napędowy ewentualnie autogaz.

684 zł średnio wynosiła średnia cena OC w Polsce w lutym 2025 r.

684 zł średnio wynosiła średnia cena OC w Polsce w lutym 2025 r. Kierowcy w podziale na miasta wojewódzkie płacili od 644 zł do 963 zł za OC. Gdzie OC było najdroższe? Gdzie najtańsze? Jakie są kary za brak OC?

Przejścia sugerowane – dlaczego w Europie Zachodniej to standard a w Polsce wciąż rzadkość? Czas na uporządkowanie chaosu na drogach

W przestrzeni miejskiej, gdzie każdy fragment infrastruktury ma znaczenie, pojawia się coraz więcej znaków drogowych. W szczególności dotyczy to przejść dla pieszych, które w wielu miejscach są dosłownie „zasypane” oznaczeniami. Ale czy wszystkie są konieczne? Czym są przejścia sugerowane?

KGP: 110 592 interwencji, 346 wypadków drogowych, 34 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 592 interwencji. Byli wzywani do 346 wypadków drogowych.

REKLAMA

Paserzy na celowniku policji. W ostatniej akcji udało się odzyskać kilkadziesiąt aut

12 samochodów pochodzących z kradzieży i 11 kolejnych ze znamionami przerabiania. To bilans akcji pomorskich policjantów, którzy zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o paserstwo. W planach są kolejne akcje zwalczające przestępczość samochodową.

Zwolnij, bo się przejedziesz. Kampania społeczna o jeździe z nadmierną prędkością

Nadmierna prędkość jest powodem co piątego wypadku na drodze. Ruszyła ogólnopolska kampania społeczna o przekraczaniu prędkości na drodze.

REKLAMA