REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo określić podstawę opodatkowania przy WDT?

Agnieszka Pabiańska
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy koszty transportu związanego z wewnątrzwspólnotową dostawą towaru powinny być włączone w podstawę opodatkowania tej dostawy? Jak prawidłowo udokumentować oraz zdeklarować wartość nabytych usług transportowych dla celów WDT? Co w przypadku ujęcia w odrębnych pozycjach faktury towarów i kosztów ich transportu?

Spółka XYZ w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje wywozu towarów z Polski na terytorium innych państw członkowskich UE, głównie Anglii. Podatnik ponosi koszty usług świadczonych przez firmy kurierskie, a następnie obciąża nimi odbiorców towarów.

REKLAMA

Na fakturze dokumentującej WDT Spółka XYZ na życzenie kontrahentów osobno pozycjonuje towary ze stawką 0%, a osobno koszty związane z nabytymi usługami transportowymi (również opodatkowane wg stawki 0%). Przy czym, Podatnik nie zawierał z nabywcami żadnych umów przewidujących osobne rozliczenie kosztów transportu. Spółka XYZ wykazuje całość świadczenia (zarówno dostawę towarów, jak i usługi przewozowe) w poz. 31 deklaracji VAT-7 (podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów).

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru

Czy postępowanie Podatnika jest prawidłowe w świetle ustawy o VAT? 

REKLAMA

Zgodnie z brzemieniem art. 29 ust.1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, która obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Co prawda ustawodawca nie definiuje co należy rozumieć pod pojęciem „całość świadczenia należnego”, to warto w tym miejscu odnieść się do art. 78 Dyrektywy 2006/112/WE, który wskazuje elementy podstawy opodatkowania: podatki, cła, opłaty i inne należności, z wyjątkiem samego VAT; koszty dodatkowe, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Dokonując wykładni art. 29 ust. 1 ww. ustawy z uwzględnieniem treści unormowań Dyrektywy, można dojść do przekonania, że usługa transportowa jest świadczeniem powiększającym podstawę opodatkowania dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stąd, koszty transportu związane z WDT należy potraktować jako element świadczenia zasadniczego, a więc: wliczyć do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy, a nadto ustalić moment powstania obowiązku podatkowego oraz stawkę podatku VAT tak jak dla WDT. Powyższe stanowisko potwierdzają organy podatkowe, przykładowo: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 14 lutego 2012 r. (sygn. ITTP2/443-1662/11/MD) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 13 czerwca 2011 r. (sygn. ILPP4/443-246/11-4/ISN).


Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na argumentację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wyrażoną w interpretacji z dnia 23 maja 2008 r. (sygn. IPPPI-443-496/08-2/JB), który uznał że: „bez znaczenia dla sposobu opodatkowania usługi transportowej pozostaje fakt, czy usługa transportu jest ujmowana w jednej pozycji faktury, czy też w dwóch pozycjach faktury: jako dostawa towaru i jako świadczenie usługi z nią związanej. W sytuacji bowiem wykazania tego świadczenia w dwóch pozycjach faktury podstawą opodatkowania i tak będzie suma kwot wykazanych przez Spółkę na fakturze - należna za dostawę towarów i za usługę transportową”.

Koszty transportu

REKLAMA

Reasumując powyższe, mimo iż w przedstawionym stanie faktycznym Spółka XYZ wyodrębniła na fakturze koszty transportu od towarów będących przedmiotem dostawy, to nie zmienia faktu, że koszty te pozostają nierozerwalnie związane z dokonaną transakcją wewnątrzwspólnotową. Konsekwentnie, ww. czynności należało potraktować całościowo - jako WDT opodatkowaną wg zasad właściwych dla dostawy towarów. Tym samym, zdaniem Autora, skoro Spółka XYZ uznała, że usługa transportowa jest świadczeniem pomocniczym wobec wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – to prawidłowo rozliczyła i udokumentowała ww. transakcję.

Na marginesie warto wskazać na odmienne (w ocenie Autora - chybione) stanowisko organów podatkowych, w których uzależniono możliwość potraktowania transportu jako świadczenia pomocniczego wobec WDT od wkalkulowania kosztów przewozu w cenę jednostkową towaru (tak m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 15.02.2010 r., sygn. IBPP3/443-95/10/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 02.02.2012 r., sygn. ILPP4/443-728/11-5/BA ).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

REKLAMA

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

REKLAMA

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA