Jak prawidłowo określić podstawę opodatkowania przy WDT?
REKLAMA
REKLAMA
Spółka XYZ w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje wywozu towarów z Polski na terytorium innych państw członkowskich UE, głównie Anglii. Podatnik ponosi koszty usług świadczonych przez firmy kurierskie, a następnie obciąża nimi odbiorców towarów.
REKLAMA
Na fakturze dokumentującej WDT Spółka XYZ na życzenie kontrahentów osobno pozycjonuje towary ze stawką 0%, a osobno koszty związane z nabytymi usługami transportowymi (również opodatkowane wg stawki 0%). Przy czym, Podatnik nie zawierał z nabywcami żadnych umów przewidujących osobne rozliczenie kosztów transportu. Spółka XYZ wykazuje całość świadczenia (zarówno dostawę towarów, jak i usługi przewozowe) w poz. 31 deklaracji VAT-7 (podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów).
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru
Czy postępowanie Podatnika jest prawidłowe w świetle ustawy o VAT?
REKLAMA
Zgodnie z brzemieniem art. 29 ust.1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku, która obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Co prawda ustawodawca nie definiuje co należy rozumieć pod pojęciem „całość świadczenia należnego”, to warto w tym miejscu odnieść się do art. 78 Dyrektywy 2006/112/WE, który wskazuje elementy podstawy opodatkowania: podatki, cła, opłaty i inne należności, z wyjątkiem samego VAT; koszty dodatkowe, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Dokonując wykładni art. 29 ust. 1 ww. ustawy z uwzględnieniem treści unormowań Dyrektywy, można dojść do przekonania, że usługa transportowa jest świadczeniem powiększającym podstawę opodatkowania dostawy wewnątrzwspólnotowej.
Stąd, koszty transportu związane z WDT należy potraktować jako element świadczenia zasadniczego, a więc: wliczyć do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy, a nadto ustalić moment powstania obowiązku podatkowego oraz stawkę podatku VAT tak jak dla WDT. Powyższe stanowisko potwierdzają organy podatkowe, przykładowo: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 14 lutego 2012 r. (sygn. ITTP2/443-1662/11/MD) oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 13 czerwca 2011 r. (sygn. ILPP4/443-246/11-4/ISN).
Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na argumentację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wyrażoną w interpretacji z dnia 23 maja 2008 r. (sygn. IPPPI-443-496/08-2/JB), który uznał że: „bez znaczenia dla sposobu opodatkowania usługi transportowej pozostaje fakt, czy usługa transportu jest ujmowana w jednej pozycji faktury, czy też w dwóch pozycjach faktury: jako dostawa towaru i jako świadczenie usługi z nią związanej. W sytuacji bowiem wykazania tego świadczenia w dwóch pozycjach faktury podstawą opodatkowania i tak będzie suma kwot wykazanych przez Spółkę na fakturze - należna za dostawę towarów i za usługę transportową”.
Koszty transportu
REKLAMA
Reasumując powyższe, mimo iż w przedstawionym stanie faktycznym Spółka XYZ wyodrębniła na fakturze koszty transportu od towarów będących przedmiotem dostawy, to nie zmienia faktu, że koszty te pozostają nierozerwalnie związane z dokonaną transakcją wewnątrzwspólnotową. Konsekwentnie, ww. czynności należało potraktować całościowo - jako WDT opodatkowaną wg zasad właściwych dla dostawy towarów. Tym samym, zdaniem Autora, skoro Spółka XYZ uznała, że usługa transportowa jest świadczeniem pomocniczym wobec wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – to prawidłowo rozliczyła i udokumentowała ww. transakcję.
Na marginesie warto wskazać na odmienne (w ocenie Autora - chybione) stanowisko organów podatkowych, w których uzależniono możliwość potraktowania transportu jako świadczenia pomocniczego wobec WDT od wkalkulowania kosztów przewozu w cenę jednostkową towaru (tak m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 15.02.2010 r., sygn. IBPP3/443-95/10/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 02.02.2012 r., sygn. ILPP4/443-728/11-5/BA ).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.