REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie Cargo - kiedy zawierać?

Ewa Peterlejtner-Żuk
fot. DHL
fot. DHL

REKLAMA

REKLAMA

Klienci zlecając dostawę przesyłki, często zadają pytanie - czy warto ubezpieczać? Prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia powodującego uszczerbek na wartości towaru jest w przypadku transportu międzynarodowego stosunkowo wysokie.

Należy sobie zdać sprawę z tego, że prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia powodującego uszczerbek na wartości towaru jest w przypadku transportu międzynarodowego stosunkowo wysokie, wiec odpowiedź wydaje się oczywista, ale warto jednak na to pytanie odpowiedzieć szerzej.

REKLAMA

Duża ilość punktów przeładunkowych to zwiększone ryzyko

Zwiększone ryzyko wiąże się przede wszystkim z często dość długim transportem, dużą ilością punktów przeładunkowych, które są obsługiwane przez wielu różnych ludzi oraz z oddziaływaniem sił przyrody.

Część klientów przekonanych jest, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej spedytora (OCS) gwarantuje pełną ochronę ich towarów. W istocie ubezpieczenie OCS chroni jedynie interes przewoźnika - zabezpiecza przed ewentualnymi zaniedbaniami lub błędami pracowników. Natomiast w sytuacji, gdy uszkodzenie ładunku nastąpi w trakcie transportu, przepisy prawa ograniczają odpowiedzialność spedytora i odszkodowanie z polisy nie zawsze pokrywa straty poniesione przez klienta.


Zapewnieniu ochrony towarom właściciela służy ubezpieczenie cargo, które zabezpiecza przed stratami związanymi z uszkodzeniem czy też kradzieżą ładunku podczas transportu.

Jak ubezpieczyć towar?

W DHL Global Forwarding dajemy klientom możliwość skorzystania z ubezpieczenia cargo zawartej przez naszą firmę. Jest to z pewnością wygodniejsze i tańsze rozwiązanie niż ubezpieczenie indywidualne. Z racji takiego rozwiązania, na cały wolumen ubezpieczanych przesyłek możemy zaoferować naszym klientom wyjątkowo korzystne stawki. Co ważne, ubezpieczenie może objąć nie tylko wartość towaru, ale także koszt frachtu, cła, a nawet spodziewany zysk do wysokości 10 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy jednak się wydarzy… czyli dochodzenie odszkodowania

REKLAMA

Warto zaznaczyć, że procedura dochodzenia odszkodowania w opcji ubezpieczenia cargo jest bardzo prosta. Inaczej niż w przypadku ubezpieczenia OC, nie ma konieczności udowadniania winy przewoźnika, wystarczy wykazanie powstania szkody. Po dostarczeniu wymaganych dokumentów i analizie sprawy ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacenia klientowi odszkodowania w określonym terminie (zazwyczaj do 30 dni). 

Należy jednak pamiętać o odpowiednim opakowaniu towaru oraz dostarczeniu pełnej instrukcji odnośnie jego przewożenia. Niedopełnienie powyższych czynności może bowiem zaważyć na odmowie wypłaty odszkodowania.

Ewa Peterlejtner-Żuk, Finance & administration director, DHL Global Forwarding
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża transportowa ma się coraz gorzej. Co może pomóc?

Kryzys gospodarczy staje się coraz bardziej widoczny. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku liczba ogłoszonych upadłości wzrosła o 14% w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym, podczas gdy liczba rozpoczętych postępowań restrukturyzacyjnych spadła o 6,9%. Jedna z branż, która ma najtrudniej to branża transportowa.

Czego najbardziej obawiają się kierowcy, a co rzeczywiście im się przytrafia?

Jakie są największe obawy Polaków w związku z samochodem? A co przytrafia się kierowcom najczęściej? Co dziesiąty kierowca nie boi się o swój samochód. Co piątego nic złego na drodze nie spotkało. 

W Warszawie możesz natknąć się na przewoźników bez prawa jazdy

"Przewozy 2024" to akcja policji i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mundurowi skontrolowali kierowców świadczących przewozy na aplikację. 

Jechał ponad 180 km/h, bo odreagowywał stres, dostał słony mandat

25-latek jechał ponad 180 km/h bo odreagowywał stres. Stracił prawo jazdy, otrzymał mandat w wysokości 5 tys. zł oraz 15 punktów karnych.

REKLAMA

89 stacji ładowania pojazdów elektrycznych już jest, w planach 60 nowych. Gdzie?

Kierowcy z Łodzi mają już 89 punktów, w których mogą naładować samochody elektryczne. Łódzki magistrat poinformował, że kolejnych 60 stacji jest w planach. 

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni

Kobiety preferują inne środki transportu niż mężczyźni. Widać to zwłaszcza w zatłoczonych miastach. Z badań wynika także, że kobiety bardziej skupiają się na kwestiach ekologicznych. 

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii, 0,2 promile w Polsce. Jazda pod wpływem powodem 6500 zgonów w UE

0,8 promila alkoholu we krwi w Wielkiej Brytanii i Malcie, 0,2 promile w Polsce. Okazuje się, że jazda pod wpływem jest powodem 6500 zgonów w Unii Europejskiej. Państwa planują jednak obniżanie limitów. Gdzie jest całkowity zakaz prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu?

Nowy samochód dla Polaka: nie elektryk i nie auto z tradycyjnym silnikiem – więc co

Najpierw decyzja Unii Europejskiej o rychłym zaprzestaniu rejestracji i produkcji aut z tradycyjnymi silnikami na benzynę i olej napędowy. Teraz wahanie, i nieoficjalne wiadomości, że z tak radykalnym krokiem trzeba zaczekać. Zamieszkanie na rynku motoryzacyjnym trwa i czy wpływa znacząco na decyzje zakupowe?

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków w Polsce co 3,3 km (średnio). Maksymalnie 76 km. Mapa zagęszczenia. Kierowcy elektryków czy spalinówek – kto ma lepiej?

Tylko 3,3 km dzieli średnio w Polsce najbliżej sąsiadujące ze sobą stacje ładowania aut elektrycznych – wynika z analizy Powerdot Data Center. Pomimo, że odległość ta jest zdumiewająco mała, to na mapie Polski wciąż jest kilka białych plam ze słabo rozwiniętą infrastrukturą. 

16-latek urządził sobie tor wyścigowy na parkingu przed marketem

16-letni drifter urządzał sobie tor wyścigowy na parkingu przed jednym z piaseczyńskich marketów. Został złapany na gorącym uczynku. Sprawą zajmie się sąd rodzinny.

REKLAMA