REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługa spedycji między państwami UE, a rozliczenie VAT

Usługa spedycji między państwami UE, a rozliczenie VAT
Usługa spedycji między państwami UE, a rozliczenie VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

ALFA Sp. z o.o. z siedzibą w Polsce wykonała na rzecz BETA (kontrahenta z Niemiec, prowadzącego działalność gospodarczą i zarejestrowanego jako podatnik VAT UE) usługę spedycji. Czy przedmiotowa usługa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski? Jakie obowiązki z punktu widzenia powołanej ustawy spoczywają na stronach transakcji?

REKLAMA

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż zgodnie z art. 794 kodeksu cywilnego, przez umowę spedycji rozumie się umowę, na mocy której spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem. Jak wynika z zacytowanego przepisu, spedycja to nie tylko wysłanie i odbiór przesyłki, ale także wszystkie inne towarzyszące temu przewozowi czynności bądź usługi. A więc obejmuje nie tylko wykonanie usługi przewozu, ale również pozostałe usługi bądź świadczenia związane z przemieszczeniem towaru. Jak wskazuje wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 28 marca 2006 r. (sygn. akt I ACa 49/06 OSAB 2006/1/27 OSA 2008/3/16), do spedycji zalicza się m.in. „udzielanie porad, zawieranie umów przewozu, sporządzanie dokumentów przewozowych, odbiór przesyłki od nadawcy, odbiór przesyłki od przewoźnika, przekazanie przesyłki odbiorcy oraz inne czynności organizacyjno-prawne”. Spedycja to działalność polegająca na organizowaniu przewozu towarów, która charakteryzuje się przejęciem całego ciężaru obowiązków wiążących się z transportem ładunku.

REKLAMA

Stosownie do art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, miejscem świadczenia (a zatem krajem opodatkowania) w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika (w uproszczeniu – na rzecz innego przedsiębiorcy) jest miejsce (kraj), w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. W przedstawionym pytaniu nabywca usługi (kontrahent BETA) prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Niemiec (ponosząc ekonomiczne ryzyko jej niepowodzenia i jest przy tym zarejestrowany jako podatnik VAT UE). Oznacza to, że niewątpliwie spełnia warunki do uznania go za podatnika. W konsekwencji, świadczona na jego rzecz usługa będzie opodatkowana w kraju jego siedziby (czyli w Niemczech). Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia transakcji będzie zaś jej nabywca (czyli kontrahent BETA).

Niemniej jednak pamiętać należy, iż powyższe ustalenie nie uchyla obowiązku spółki ALFA w zakresie udokumentowania oraz zdeklarowania przedmiotowej transakcji z punktu widzenia podatku VAT w Polsce. Spółka Alfa, w celu udokumentowania tej usługi powinna wystawić tzw. fakturę NP (bez wskazania stawki i kwoty podatku) . Faktura ta powinna dodatkowo zawierać adnotację „odwrotne obciążenie” (§ 5 ust. 2 pkt 5 ww. rozporządzenia) oraz być wystawiona nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano świadczenie (§ 9 ust. 5 ww. rozporządzenia).

REKLAMA

Ponadto, spółka ALFA powinna przedmiotową transakcję właściwie ująć w rejestrze i deklaracji podatkowej. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów określających moment powstania obowiązku podatkowego. Opisaną usługę spółka ALFA powinna wykazać w deklaracji VAT-7 w poz. 11 i 12 oraz w informacji podsumowującej VAT UE z chwilą wykonania usługi spedycyjnej .

Reasumując, krajem opodatkowania usługi spedycyjnej wykonanej na rzecz przedsiębiorstwa BETA są Niemcy. Podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT (dokładnie podatku od wartości dodanej) z jej tytułu jest kontrahent z Niemiec. W celu udokumentowania wykonanej usługi spółka ALFA powinna wystawić tzw. fakturę NP (bez wskazania stawki i kwoty podatku) oraz wykazać niniejsze świadczenie w deklaracji VAT-7 (poz. 11 i 12) i w informacji podsumowującej VAT UE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tekst: Katarzyna Ignaczak, Młodszy Konsultant Podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA