REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność i prowizja del credere

umowa
umowa
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie agenta, co do zasady, opiera się na prostym systemie prowizyjnym, ustalanym pomiędzy stronami w treści umowy agencyjnej. Zdarza się jednak, że strony umowy rozszerzają zakres wynagrodzenia agenta również o tzw. prowizję del credere (związaną z dodatkową jego odpowiedzialnością).

Czym jest prowizja i odpowiedzialność del credere

REKLAMA

REKLAMA

Prowizja del credere stanowi odrębne wynagrodzenie, przyznawane agentowi w uzgodnionym przez strony zakresie, w zamian za to, że agent ten przyjmuje na siebie dodatkową odpowiedzialność związaną z wykonaniem zobowiązania przez znalezionego przez siebie klienta. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, agent odpowiada za to, że klient spełni świadczenie. Odpowiedzialność taką agent może na siebie przyjąć niezależnie od postaci umowy agencyjnej, a więc zarówno w przypadku agencji pośredniczej, jak i przedstawicielskiej. Istotnym jest jednak to, aby zastrzeżenia del credere były dokonane w umowie w formie pisemnej.

Istota klauzuli del credere polega więc na zastrzeżeniu, że agent odpowiada za wykonanie zobowiązania przez klienta. Zgodnie z przepisem Kodeksu cywilnego, odpowiedzialność taka, może być przyjęta przez agenta „w uzgodnionym zakresie”. Oznacza to, że de facto sam agent określa więc jej zakres. Wskazanie rozmiaru odpowiedzialności del credere, przez podanie na przykład górnej jej granicy, stanowi istotny element takiego postanowienia.
Kontynuując, przepis Kodeksu cywilnego wskazuje, że jeżeli umowa nie stanowi inaczej, agent odpowiada za to, że klient spełni świadczenie – zarówno świadczenie pieniężne, jak i niepieniężne. Umowa może tak wyznaczony przedmiot odpowiedzialności jednak zmodyfikować.

Kolejne ograniczenie ww. odpowiedzialności dotyczyć może zakresu przedmiotowego i podmiotowego umów. Ustawodawca daje w tej kwestii dużo swobody stronom umowy, a mianowicie odpowiedzialność taka odnosić się może np. do konkretnej umowy czy do umów zawieranych z konkretnym podmiotem.

Jeśli klauzula del credere zawarta zostaje w samej umowie agencyjnej, wskazanie umowy czy umów, których ma dotyczyć, następuje oczywiście na przyszłość. W chwili zastrzeżenia klauzuli w umowie agencyjnej, nie są bowiem zawarta żadne nowe umowy. Natomiast wprowadzenie takiego zastrzeżenia w drodze zmiany umowy agencyjnej może dotyczyć umów, które zostały już zawarte przy bezpośrednim udziale agenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowe wynagrodzenie agenta

Cechą charakterystyczną, a zarazem istotą odpowiedzialności del credere jest jej odpłatność. Wynagrodzenie to przysługuje agentowi z tytułu ponoszenia dodatkowej odpowiedzialności. Zgodnie z doktryną, pomimo przyjęcia nazewnictwa „prowizja del credere” to odrębne wynagrodzenie może być określone przez strony umowy zarówno w formie klasycznej prowizji, jak i w innej postaci (np. zryczałtowanej).
Jeżeli wynagrodzenie agenta będzie miało postać prowizji, to znajdują do niego zastosowanie przepisy art.761(3) Kodeksu cywilnego dotyczące powstania prawa do prowizji oraz wymagalności roszczenia o jej zapłatę.

Odpowiedzialność del credere a poręczenie i gwarancja

Omawiając tematykę odpowiedzialności del credere nie sposób pominąć oczywistego podobieństwa tej instytucji do instytucji poręczenia czy gwarancji.
Nie mniej, pomimo dużych podobieństw, w odróżnieniu od poręczenia, odpowiedzialność del credere nie zostaje wprowadzona na podstawie odrębnej umowy, a ponadto poręczyciel zobowiązuje się wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik go nie wykonał. W odniesieniu zaś do gwarancji – rozumianej jako zobowiązanie gwaranta wobec beneficjenta do spełnienia świadczenia, w razie, gdyby dłużnik go nie spełnił – podstawową różnicą jest brak podstaw do przyjęcia solidarności między agentem a klientem dającego zlecenie.

Tekst: Łukasz Bernatowicz - radca prawny, Krzysztof Gładych - radca prawny, Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA