REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedstawicielstwo pośredni w imporcie towarów – kto rozlicza podatek naliczony

Małgorzata Breda
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Agencja celna: Czy z uwagi na okoliczność, iż nasz kontrahent jest polskim podatkiem VAT, postępujemy prawidłowo wykazując podatek naliczony w naszej deklaracji (czy ww. podatek nie powinien być wykazywany deklaracji VAT-7 właściciela towarów)?

Jesteśmy agencją celną, która w ramach usług świadczonych na rzecz kontrahenta mającego siedzibę na terytorium Czech, dokonuje importu towarów z Norwegi. Nasz klient jest czynnym podatnikiem polskiego podatku VAT. Ostateczne miejsce przeznaczenia importowanych towarów znajduje się w Polsce. Jako agencja celna nie jesteśmy właścicielem ww. towarów (ani przed, ani po dokonaniu ich odprawy celnej).

REKLAMA

REKLAMA

Dokonując importu towarów należących do naszego klienta działamy w charakterze przedstawiciela pośredniego. Jako przedstawiciel pośredni zgłaszamy towary do procedury celnej, dokonujemy zapłaty długu celnego powstałego w stosunku do importowanych towarów oraz uiszczamy podatek VAT z tytułu importu towarów. Podatek naliczony od importu towarów rozliczany w składanej przez nas deklaracji VAT-7.

W związku z powyższym pojawiła się wątpliwość, czy z uwagi na okoliczność, iż nasz kontrahent jest polskim podatkiem VAT, postępujemy prawidłowo wykazując podatek naliczony w naszej deklaracji (czy ww. podatek nie powinien być wykazywany deklaracji VAT-7 właściciela towarów)?


REKLAMA

Udzielając odpowiedzi na powyższe pytanie, w pierwszej kolejności należy ustalić kto jest podatnikiem podatku VAT z tytułu importu towarów w przypadku, gdy formalności celnych dopełnia agencja celna występująca jako przedstawiciel pośredni działający we własnym imieniu (tj. w przypadku gdy dokumenty celne wystawiane są na agencję, a nie na właściciela towarów).

W myśl art. 2 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej ustawą o VAT), przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Z kolei, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, za podatnika uznaje się osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części bądź w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym miejscu należy wskazać, iż stosownie do brzmienia art. 5 ust. 1-2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 ustanawiającego wspólnotowy kodeks celny (dalej w.k.c.) każda osoba ma prawo do działania przez przedstawiciela reprezentującego ją przed organami celnymi w celu dokonania wszelkich czynności i formalności przewidzianych w przepisach prawa celnego, przy czym przedstawicielstwo może być: 

1. bezpośrednie, w tym wypadku przedstawiciel działa w imieniu i na rzecz innej osoby, lub
2. pośrednie, w tym wypadku przedstawiciel działa we własnym imieniu, lecz na rzecz innej osoby.


Z kolei zgodnie z art. 201 ust. 2 i ust. 3 w.k.c., dług celny powstaje w chwili przyjęcia zgłoszenia celnego. Zasadniczo za dłużnika uznaje się zgłaszającego, jednak pragniemy podkreślić, iż w przypadku przedstawicielstwa pośredniego dłużnikiem jest również osoba, na rzecz której składane jest zgłoszenie celne. Jeżeli w odniesieniu do tego samego długu celnego występuje kilku dłużników, są oni solidarnie zobowiązani do pokrycia tego długu (art. 213 w.k.c.).

W świetle powyższych regulacji zasadne jest twierdzenie, że w przypadku importu towarów dokonywanego poprzez przedstawiciela pośredniego (tut. agencję celną obowiązek uiszczenia cła ciąży zarówno na przedstawicielu, jak i jego zleceniodawcy (tut. zagranicznego kontrahenta). Oznacza to, że w przypadku przedstawicielstwa pośredniego można przypisać status podatnika VAT z tytułu importu towarów obu ww. podmiotom.

Powyższe potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 maja 2009 r. (sygn. I FSK 233/08), w którym czytamy: (...) Za zgłoszenie celne uważa się czynność, w wyniku której podmiot w prawem przewidzianej formie i w sposób określony deklaruje zamiar objęcia towaru daną procedurą celną.

Według art. 3 § 1 pkt 23 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r., Nr 75, poz. 802 ze zm.) zgłaszającym jest osoba, która dokonuje zgłoszenia celnego we własnym imieniu na swoją rzecz, we własnym imieniu na cudzą rzecz, albo osoba, w której imieniu dokonuje się zgłoszenia celnego. Przepis ten uznaje zatem za zgłaszającego: 1) importera działającego osobiście lub za pośrednictwem przedstawiciela bezpośredniego, 2) przedstawiciela pośredniego importera.

Zgodnie z przepisem art. 209 § 3 Kodeksu celnego dłużnikiem jest zgłaszający, a jeżeli zgłaszającym jest przedstawiciel pośredni - dłużnikiem jest również osoba, na rzecz której składane jest zgłoszenie celne. Z tych dwóch przepisów wynika, że gdy zgłaszającym jest - jak w rozpoznawanej sprawie - przedstawiciel pośredni importera, dłużnikiem jest zarówno importer jak i przedstawiciel pośredni, a ponieważ ustawa o VAT wiąże powstanie obowiązku podatkowego w VAT z powstaniem obowiązku celnego oba te podmioty są równocześnie podatnikami VAT.

W związku z powyższym pojawia się czy w niniejszym przypadku prawo do rozliczenia podatku naliczonego przysługuje agencji celnej czy jej kontrahentowi. Mając na uwadze okoliczność, iż skoro podatnikiem z tytułu importu towarów w analizowanym przypadku są równocześnie oba podmioty, należy uznać, że uprawnionym do odliczenia podatku naliczonego jest zarówno agencja celna jak i jej klienci. Przy czym, agencja celna i podmiot, na rzecz których działa nie mogą jednocześnie z korzystać z powyższego uprawnienia, tzn. odliczenia może dokonać tylko jeden z podatników. Przy czym to od decyzji agencji i jej kontrahenta zależy, kto zrealizuje rzeczone prawo.

Reasumując, w analizowanym przypadku podatnikiem z tytułu importu towarów jest zarówno agencja celna działająca w charakterze przedstawiciela pośredniego jak i jej kontrahent na rzecz, którego działa. W konsekwencji, prawo do potrącenie podatku naliczonego przysługuje obu podmiotom.

Decyzja, który z podatników skorzysta z przedmiotowego prawa należy do agencji i jej kontrahenta. Tym samym podatek naliczony może zostać rozliczony w deklaracji VAT-7 składanej przez agencję celną bądź w deklaracji VAT-7 zagranicznego kontrahenta, który jest czynnym podatnikiem polskiego podatku VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lekkie pojazdy elektryczne - co warto o nich wiedzieć

Większe miasto to zakorkowane ulice, duża emisja dwutlenku węgla i przeciętna prędkość jazdy km/h. Ponadto średnia liczba pasażerów w samochodach poruszających się po miastach to zaledwie 1,3 osoby. Czy lekkie pojazdy elektryczne zrewolucjonizują sposób poruszania się po mieście? 

KGP: 99 221 interwencji, 380 wypadków drogowych, 22 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 221 interwencji. Byli wzywani do 380 wypadków drogowych.

Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

REKLAMA

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

REKLAMA

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA