REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak i gdzie opodatkować usługę magazynową?

Janusz Stajniak
Paweł Łabno
Fot. Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Magazyn w Polsce świadczy usługi dla firmy z Francji, która nie prowadzi stałej działalności na terenie naszego kraju. Gdzie taka usługa powinna zostać opodatkowana?

Spółka świadczy usługę w zakresie tzw. logistyki magazynowej w magazynie położonym na terenie Polski. W skład przedmiotowej usługi wchodzą takie czynności jak: przyjęcie, rozładunek przepakowywanie, składowanie, wydanie, załadunek i wysyłka towarów. Usługa jest świadczona na rzecz firmy mającej siedzibę we Francji. Firma nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie Polski. Spółka ma wątpliwości, gdzie świadczona przez nią usługa winna zostać opodatkowana.

REKLAMA

Odpowiedź:

W świetle art. 28b ustawy o VAT, zasadniczo miejscem świadczenia usług – w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika – jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania (ew. stałe miejsce prowadzenia działalności lub miejsce w którym zwykle prowadzi on działalność lub w którym ma on miejsce zwykłego pobytu).

Jednakże, dla pewnych kategorii usług miejsce świadczenia określane jest w sposób odmienny od przedstawionego powyżej. Dotyczy to m.in. usług związanych z nieruchomościami.

Podatek tam gdzie jest magazyn

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawcow, pośrednikow w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektow i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

W kontekście powyższego przepisu zauważyć trzeba, iż ustawa o VAT nie definiuje pojęcia nieruchomości. Stąd też koniecznym jest odwołanie się do definicji zawartej w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Nasuwa się jednak wątpliwość odnośnie stopnia powiązania danej usługi z nieruchomością niejako wymaganego dla uznania, iż miejscem jej świadczenia nie jest kraj usługobiorcy, lecz terytorium państwa, na którym położona jest nieruchomość.

Jak podkreśla się w orzecznictwie organów podatkowych, art. 28e ustawy o VAT znajduje zastosowanie względem tych usług, które można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania, co do miejsca jej położenia (por. interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2010 r.,ITPP2/443-395/10/AK).

W konsekwencji, za usługi związane z nieruchomością uznaje się również inne usługi wykonywane na dających się zidentyfikować nieruchomościach.

Przykładowo, za tego rodzaju usługi uznaje się m.in.:

REKLAMA

1. usługa spawania (por. interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2010 r., ITPP2/443-261a/10/RS);
2. usługa inżynierska polegająca na przygotowaniu projektu instalacji przemysłowej (por. interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2010 r., ITPP2/443-395/10/AK)

Co więcej, w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przyjmuje się, iż usługą związaną z nieruchomością może być m.in. pośrednictwo w wymianie nieruchomości (vide: wyrok ETS z dnia 3 września 2009 r. w sprawie RCI Europe, sygn. C-37/08).

W podobny sposób pojęcie usług związanych z nieruchomością identyfikuje się w judykaturze. Tytułem przykładu, jak stwierdzono w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 października 2010 r. (sygn. I SA/Po 572/10):

„(...) za usługi związane z nieruchomościami - obok przypadków wyraźnie wymienionych w komentowanym przepisie, tj. usług: wyceny nieruchomości,pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, hotelowych (noclegowych) i zakwaterowania, najmu, dzierżawy i podobnych, przygotowania i koordynowania prac budowlanych (usługi architektów i nadzoru budowlanego), można uznać także m.in.:

 usługi (roboty) budowlane (także w zakresie remontów nieruchomości),
 usługi prac polowych w rolnictwie,
 usługi geodezyjne,
 usługi notarialne (dotyczące sporządzenia umów przenoszących lub ustanawiających własność lub inne prawa do nieruchomości).

Jednocześnie zaznacza się że katalog usług związanych z nieruchomościami jest otwarty. Każda usługa, która dotyczy konkretnej nieruchomości, może być uznana za usługę związaną z nieruchomościami (...)”.

W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia de facto z usługą o charakterze kompleksowym, tj. usługą składającą się z wielu czynności.

Zasadnym wydaje się twierdzenie, że czynności typu rozładunek, wyładunek itp. mają charakter jedynie pomocniczy względem wynajmu magazynu, co uzasadnione jest choćby tym, iż nie doszłoby do ich wykonania, gdyby Spółka nie wynajmowała powierzchni magazynowej.

Oznacza to, że Spółka świadczy de facto usługę kompleksową, której istotą jest magazynowanie towarów w Polsce, skutkiem czego miejsce jej (tj. usługi) świadczenia, a zarazem opodatkowania, przypada na terytorium Polski (art. 28e ustawy o VAT).

Na zakończenie wypada nadmienić, iż w judykaturze odnależć można stanowisko, w myśl którego miejsce świadczenia usługi logistyki należy ustalać zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, czyli według zasad ogólnych (vide: wyrok WSA w Łodzi z 25 listopada 2010 r., sygn. I SA/Łd 1090/10).

Niemniej, przedstawione w niniejszym artykule stanowisko znajduje swoje potwierdzenie w najnowszym orzecznictwie sądów administracyjnych.

Tytułem przykładu, jak wskazano w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 marca 2011 r. (sygn. III SA/Wa 1968/10), usługi logistyki magazynowej świadczone przez usługodawcę posiadającego powierzchnie magazynowe w Polsce na rzecz podatników nieposiadających tu stałego miejsca prowadzenia działalności winny podlegać opodatkowaniu VAT w naszym kraju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA