REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak i gdzie opodatkować usługę magazynową?

Janusz Stajniak
Paweł Łabno
Fot. Shutterstock.com
Fot. Shutterstock.com
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Magazyn w Polsce świadczy usługi dla firmy z Francji, która nie prowadzi stałej działalności na terenie naszego kraju. Gdzie taka usługa powinna zostać opodatkowana?

Spółka świadczy usługę w zakresie tzw. logistyki magazynowej w magazynie położonym na terenie Polski. W skład przedmiotowej usługi wchodzą takie czynności jak: przyjęcie, rozładunek przepakowywanie, składowanie, wydanie, załadunek i wysyłka towarów. Usługa jest świadczona na rzecz firmy mającej siedzibę we Francji. Firma nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie Polski. Spółka ma wątpliwości, gdzie świadczona przez nią usługa winna zostać opodatkowana.

REKLAMA

Odpowiedź:

W świetle art. 28b ustawy o VAT, zasadniczo miejscem świadczenia usług – w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika – jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania (ew. stałe miejsce prowadzenia działalności lub miejsce w którym zwykle prowadzi on działalność lub w którym ma on miejsce zwykłego pobytu).

Jednakże, dla pewnych kategorii usług miejsce świadczenia określane jest w sposób odmienny od przedstawionego powyżej. Dotyczy to m.in. usług związanych z nieruchomościami.

Podatek tam gdzie jest magazyn

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawcow, pośrednikow w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektow i nadzoru budowlanego, jest miejsce położenia nieruchomości.

W kontekście powyższego przepisu zauważyć trzeba, iż ustawa o VAT nie definiuje pojęcia nieruchomości. Stąd też koniecznym jest odwołanie się do definicji zawartej w Kodeksie cywilnym.

Zgodnie z art. 46 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

Nasuwa się jednak wątpliwość odnośnie stopnia powiązania danej usługi z nieruchomością niejako wymaganego dla uznania, iż miejscem jej świadczenia nie jest kraj usługobiorcy, lecz terytorium państwa, na którym położona jest nieruchomość.

Jak podkreśla się w orzecznictwie organów podatkowych, art. 28e ustawy o VAT znajduje zastosowanie względem tych usług, które można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania, co do miejsca jej położenia (por. interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2010 r.,ITPP2/443-395/10/AK).

W konsekwencji, za usługi związane z nieruchomością uznaje się również inne usługi wykonywane na dających się zidentyfikować nieruchomościach.

Przykładowo, za tego rodzaju usługi uznaje się m.in.:

REKLAMA

1. usługa spawania (por. interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2010 r., ITPP2/443-261a/10/RS);
2. usługa inżynierska polegająca na przygotowaniu projektu instalacji przemysłowej (por. interpretacja indywidualna Ministra Finansów z dnia 14 lipca 2010 r., ITPP2/443-395/10/AK)

Co więcej, w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości przyjmuje się, iż usługą związaną z nieruchomością może być m.in. pośrednictwo w wymianie nieruchomości (vide: wyrok ETS z dnia 3 września 2009 r. w sprawie RCI Europe, sygn. C-37/08).

W podobny sposób pojęcie usług związanych z nieruchomością identyfikuje się w judykaturze. Tytułem przykładu, jak stwierdzono w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 października 2010 r. (sygn. I SA/Po 572/10):

„(...) za usługi związane z nieruchomościami - obok przypadków wyraźnie wymienionych w komentowanym przepisie, tj. usług: wyceny nieruchomości,pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, hotelowych (noclegowych) i zakwaterowania, najmu, dzierżawy i podobnych, przygotowania i koordynowania prac budowlanych (usługi architektów i nadzoru budowlanego), można uznać także m.in.:

 usługi (roboty) budowlane (także w zakresie remontów nieruchomości),
 usługi prac polowych w rolnictwie,
 usługi geodezyjne,
 usługi notarialne (dotyczące sporządzenia umów przenoszących lub ustanawiających własność lub inne prawa do nieruchomości).

Jednocześnie zaznacza się że katalog usług związanych z nieruchomościami jest otwarty. Każda usługa, która dotyczy konkretnej nieruchomości, może być uznana za usługę związaną z nieruchomościami (...)”.

W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia de facto z usługą o charakterze kompleksowym, tj. usługą składającą się z wielu czynności.

Zasadnym wydaje się twierdzenie, że czynności typu rozładunek, wyładunek itp. mają charakter jedynie pomocniczy względem wynajmu magazynu, co uzasadnione jest choćby tym, iż nie doszłoby do ich wykonania, gdyby Spółka nie wynajmowała powierzchni magazynowej.

Oznacza to, że Spółka świadczy de facto usługę kompleksową, której istotą jest magazynowanie towarów w Polsce, skutkiem czego miejsce jej (tj. usługi) świadczenia, a zarazem opodatkowania, przypada na terytorium Polski (art. 28e ustawy o VAT).

Na zakończenie wypada nadmienić, iż w judykaturze odnależć można stanowisko, w myśl którego miejsce świadczenia usługi logistyki należy ustalać zgodnie z art. 28b ustawy o VAT, czyli według zasad ogólnych (vide: wyrok WSA w Łodzi z 25 listopada 2010 r., sygn. I SA/Łd 1090/10).

Niemniej, przedstawione w niniejszym artykule stanowisko znajduje swoje potwierdzenie w najnowszym orzecznictwie sądów administracyjnych.

Tytułem przykładu, jak wskazano w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 marca 2011 r. (sygn. III SA/Wa 1968/10), usługi logistyki magazynowej świadczone przez usługodawcę posiadającego powierzchnie magazynowe w Polsce na rzecz podatników nieposiadających tu stałego miejsca prowadzenia działalności winny podlegać opodatkowaniu VAT w naszym kraju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Problemy z serwisem odstraszają Polaków od zakupu samochodów elektrycznych

Obawy dotyczące kosztów serwisowania i dostępności odpowiednich usług skłaniają część Polaków do odkładania decyzji o zakupie samochodu elektrycznego. Jak wynika z Barometru Nowej Mobilności, co 11. Polak podziela te wątpliwości. Bartosz Jeziorański, założyciel i dyrektor generalny EV Repair, podkreśla, że serwis samochodów elektrycznych, mimo początkowych obaw, nie różni się znacząco od serwisu aut spalinowych, a często bywa tańszy.

43 nowe urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. Gdzie? Od kiedy? [LISTA]

Główny Inspektorat Transportu Drogowego poinformował, że projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym wchodzi w kolejny etap. Podpisano umowę na dostawę i montaż 43 nowych urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości.

KGP: 92 589 interwencji, 311 wypadków drogowych, 20 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 92 589 interwencji. Byli wzywani do 311 wypadków drogowych.

Bierz 40 tysięcy złotych dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego i premię za zezłomowanie starego auta

Program Mój Elektryk wkracza w nową fazę. Już za kilka tygodni, począwszy od 1 lutego można na zakup samochodu elektrycznego otrzymać bezprecedensową dotację. Dodatkową premią objęta jest też czynność zezłomowania starego auta.

REKLAMA

Prowadzisz samochód w okularach? Zapłacisz mandat od 1,5 tys. do nawet 5 tys. zł [i możesz stracić uprawnienia], jeżeli masz to w swoim prawie jazdy. To samo tyczy się soczewek kontaktowych

Osoby mające wadę wzroku, w stosunku do których lekarz – w orzeczeniu lekarskim – stwierdził konieczność korekty lub ochrony wzroku podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych – na rewersie swojego prawa jazdy (w rubryce nr 12) – mają wpisany specjalny kod, który wprowadza dla nich ściśle określone ograniczenie w korzystaniu z uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowcę niewłaściwie stosującego się do ww. ograniczenia – czekają poważne konsekwencje.

W 2024 r. wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Podsumowanie roku na polskich drogach

Komenda Główna Policji opublikowała wstępne dane dotyczące roku 2024 na polskich drogach. Wzrosła ilość wypadków drogowych, kolizji drogowych oraz osób rannych w wypadkach. Liczba ofiar śmiertelnych zmalała.

Jak odpalić samochód z kabli rozruchowych? Czy ważna jest kolejność?

Chyba większość kierowców spotkała sytuacja, w której nie mogli odpalić auta z powodu rozładowanego akumulatora. Czasem wystarczy noc z przymrozkami, aby samochód przestał współpracować. Z pomocą przychodzą wtedy kable rozruchowe i pojazd "dawca". Jak prawidłowo podłączyć kable, aby bezpiecznie odpalić auto? Podpowiadamy.

Rok 2024 w motoryzacji. Zmiany, wyzwania i przełomowe momenty

Rok 2024 przyniósł kluczowe zmiany i wyzwania dla przemysłu motoryzacyjnego. Zaostrzone regulacje, jak Fit for 55 i AFIR, przyspieszają przejście na elektromobilność, podczas gdy spadające zainteresowanie elektrykami, rosnąca konkurencja z Chin i niedostateczna infrastruktura ładowania utrudniają rozwój tego sektora. Eksperci podsumowują najważniejsze wydarzenia i trendy, które ukształtowały rynek motoryzacyjny w minionym roku, oraz dzielą się prognozami na przyszłość.

REKLAMA

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy

Stop bandytom drogowym – projekt Ministerstwa Sprawiedliwości już gotowy. Wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha zapewnił, że osoby łamiące sądowy zakaz będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany.

Badanie techniczne pojazdu 2025 r. Ile wynosi?

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, każdy właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru, przyczepy lub samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego. Ile wynosi badanie techniczne pojazdu w 2025 r.?

REKLAMA