Jaką stawką VAT opodatkować usługi na rzecz przewoźników
REKLAMA
REKLAMA
Firmy handlingowe (agenci handlingowi) świadczą szeroko pojęte usługi związane z obsługą samolotów (przylatujących i odlatujących z danego portu statków powietrznych), m.in. zapewniają:
REKLAMA
- obsługę pasażerów (np. odprawa w stanowiskach check-in),
- rozładunek i załadunek samolotu (schody, bagaże, ładunek towarowy),
- jego przygotowanie do lotu (np. odladzanie, sprzątanie, serwis toalet).
Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT), stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do:
- usług w zakresie kontroli i nadzoru ruchu lotniczego, świadczonych na rzecz przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym;
- usług związanych z obsługą startu, lądowania, parkowania, obsługą pasażerów i ładunków oraz innych o podobnym charakterze usług świadczonych na rzecz przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym.
Jak wskazuje ust. 1a i 1c cyt. art. 83 ustawy o VAT, przez przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym rozumie się przewoźników lotniczych, u których udział:
- przychodów z działalności w transporcie międzynarodowym w przewozach ogółem,
- zrealizowanej liczby lotów w transporcie międzynarodowym w przewozach ogółem,
- liczby pasażerów lub ilości przewożonych towarów, lub ilości przewożonych przesyłek w transporcie międzynarodowym w przewozach ogółem
- wynosił w każdej z tych trzech kategorii w poprzednim roku podatkowym co najmniej 60%.
REKLAMA
Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ogłasza do dnia 31 marca danego roku podatkowego, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego, listę przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym, na okres od dnia 1 kwietnia danego roku podatkowego do dnia 31 marca następnego roku podatkowego, na podstawie danych uzyskanych od przewoźników lotniczych.
Opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają ww. czynności w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie (art. 83 ust. 2 ustawy o VAT).
W Dzienniku Urzędowym Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 23.05.2011 r. (Nr 8, poz. 23) umieszczono obwieszczenie nr 7 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 18.05.2011 r. w sprawie ogłoszenia listy przewoźników lotniczych wykonujących głównie przewozy w transporcie międzynarodowym. W obwieszczeniu tym czytamy, że:
- Polskie Linie Lotnicze LOT S.A.;
- Air Italy Polska Sp. z o.o.;
- Enter Air Sp. z o. o.;
- EuroLOT S.A.;
- FLYJET Sp. z o.o.
- Small Planet Airlines Sp. z o. o.;
- Sky Taxi Sp. z o.o.;
- Blue Jet Sp. z o.o.;
- SprintAir Cargo Sp z o. o.;
- Yes Airways Sp. z o. o.;
- Sky Airlines (SIK-AY HAVA TAŞIMACILIK A.Ş.);
- Scandinavian Airlines System Denmark-Norway-Sweden;
- El-Al Israel Airlines Ltd.
zostały ogłoszone na okres od dnia 1 czerwca 2011 r. do dnia 31 marca 2012 r. przewoźnikiem lotniczym wykonującym głównie przewozy w transporcie międzynarodowym.
Zatem do wszystkich usług, które:
- mogą zostać uznane za usługi związane z obsługą startu, lądowania, parkowania, obsługą pasażerów i ładunków oraz innymi usługami o podobnym charakterze
- świadczonych na rzecz ww. przewoźników;
mogą Państwo zastosować preferencyjną 0 % stawkę podatku VAT.
Jednocześnie celem zastosowania ww. stawki podatku nie trzeba występować do przewoźników z wnioskiem o wydanie oświadczenia/poświadczenia/zaświadczenia itp., z którego wynikałby jego status jako przewoźnika lotniczego wykonującego głównie przewozy w transporcie międzynarodowym.
Jego status został jednoznacznie określony w przywołanym obwieszczeniu.
Do pozostałych przewoźników winno się zastosować podstawową 23 % stawkę podatku VAT.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.