REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeniesienie kosztów opłaty drogowej na usługobiorcę. Jak rozliczyć VAT.

Małgorzata Breda
Rozczanie VAT: Opłata drogowa a usługa transportowa
Rozczanie VAT: Opłata drogowa a usługa transportowa

REKLAMA

REKLAMA

Spółka prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług transportu towarów. Zgodnie z zapisami umów dotyczącymi usług przewozu, usługobiorcy zobowiązani są do zwrotu Spółce kosztów opłaty za korzystanie z płatnych dróg krajowych.

W związku z powyższym powzięto wątpliwość czy opłata drogowa, której kosztami Spółka obciąża nabywców usług powinna zostać opodatkowana podatkiem VAT, a jeśli tak to według jakiej stawki podatku.

REKLAMA

W celu ustalenia stawki podatku VAT właściwej dla zwrotu opłaty drogowej, w pierwszej kolejności należy określić charakter prawny obciążenia usługobiorcy ww. kosztami. Jak wynika z zadanego pytania, Spółka świadczy usługi transportowe

Zwrot kosztów za korzystanie z płatnych dróg

REKLAMA

Z tytułu rzeczonych usług oprócz wynagrodzenia za usługę, otrzymuje od kontrahentów również zwrot kosztów opłaty za korzystanie z płatnych dróg krajowych. W niniejszym przypadku kluczowym jest zbadanie czy zwrot kosztów ww. opłaty stanowi czynność odrębną od usługi transportowej.

Analizę niniejszego problemu należy rozpocząć od zacytowania przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawa o VAT), który stanowi iż podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Powyższy przepis prawa podatkowego, stanowi implementację art. 73 Dyrektywy 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (zwanej dalej Dyrektywą), tj. w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż te, o których mowa w art. 74-77 (przywołane artykuły nie znajdują w analizowanej sprawie zastosowania), podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.


Ponadto w myśl art. 78 Dyrektywy, podstawa opodatkowania obejmuje również podatki, opłaty i podobne należności z wyłączeniem podatku od wartości dodanej. Zgodnie z ww. przepisem, podstawa opodatkowania obejmuje dodatkowe koszty, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi sprzedawca obciąża nabywcę.

Opłaty za drogi w ramach usługi transportowej

REKLAMA

Mając na uwadze przywołane powyżej regulacje, należy wskazać, iż wszelkie koszty bezpośrednio związane z daną usługą, które zwiększają kwotę należną z tytułu transakcji, powinny być włączony do podstawy opodatkowania. Włączenie tych kosztów do podstawy opodatkowania oznacza, iż nie stanowią one odrębnego świadczenia, lecz traktuje się je jako element świadczenia zasadniczego. Tym samym w odniesieniu do przedmiotowych kosztów zastosowanie znajduje stawka podatku właściwa dla świadczenia zasadniczego.


Odnosząc powyższe na grunt analizowanego stanu faktycznego należy wskazać, że obciążenie usługobiorców kosztami opłaty za korzystanie z płatnych dróg krajowych nie stanowią transakcji odrębnej i niezależnej od usługi transportowej. Tym samym rzeczona opłata stanowi element wynagrodzenia z tytułu usługi transportowej.


Powyższa kwalifikacja przedmiotowej czynności znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dla przykładu, w orzeczeniu w sprawie C- 349/96 pomiędzy Card Protection Plan Ltd (CPP) a Commissioners of Customs and Excise (Wielka Brytania) Trybunał dokonał wykładni pojęcia “świadczenie złożone”(mixed supply) oraz wskazał zasady jego opodatkowania. 

Opłata drogowa razem z usługą transportową

Trybunał wskazał, iż w przypadku świadczeń złożonych o zasadach opodatkowania czynności pomocniczych decyduje zawsze charakter czynności zasadniczej. W tym przypadku do usług pomocniczych stosuje się te same zasady opodatkowania, co do usługi zasadniczej; usługę należy uznać więc za usługę pomocniczą, jeżeli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz środek do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej. 


Reasumując opłata drogowa, której kosztami usługodawca obciąża kontrahenta, powinna być uwzględniona w podstawie opodatkowania i opodatkowaną stawką podatku VAT właściwą dla danej usługi transportowej. 


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA