REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeniesienie kosztów opłaty drogowej na usługobiorcę. Jak rozliczyć VAT.

Małgorzata Breda
Rozczanie VAT: Opłata drogowa a usługa transportowa
Rozczanie VAT: Opłata drogowa a usługa transportowa

REKLAMA

REKLAMA

Spółka prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług transportu towarów. Zgodnie z zapisami umów dotyczącymi usług przewozu, usługobiorcy zobowiązani są do zwrotu Spółce kosztów opłaty za korzystanie z płatnych dróg krajowych.

W związku z powyższym powzięto wątpliwość czy opłata drogowa, której kosztami Spółka obciąża nabywców usług powinna zostać opodatkowana podatkiem VAT, a jeśli tak to według jakiej stawki podatku.

REKLAMA

W celu ustalenia stawki podatku VAT właściwej dla zwrotu opłaty drogowej, w pierwszej kolejności należy określić charakter prawny obciążenia usługobiorcy ww. kosztami. Jak wynika z zadanego pytania, Spółka świadczy usługi transportowe

Zwrot kosztów za korzystanie z płatnych dróg

REKLAMA

Z tytułu rzeczonych usług oprócz wynagrodzenia za usługę, otrzymuje od kontrahentów również zwrot kosztów opłaty za korzystanie z płatnych dróg krajowych. W niniejszym przypadku kluczowym jest zbadanie czy zwrot kosztów ww. opłaty stanowi czynność odrębną od usługi transportowej.

Analizę niniejszego problemu należy rozpocząć od zacytowania przepisu art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawa o VAT), który stanowi iż podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Powyższy przepis prawa podatkowego, stanowi implementację art. 73 Dyrektywy 2006/112/WE RADY z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (zwanej dalej Dyrektywą), tj. w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż te, o których mowa w art. 74-77 (przywołane artykuły nie znajdują w analizowanej sprawie zastosowania), podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto w myśl art. 78 Dyrektywy, podstawa opodatkowania obejmuje również podatki, opłaty i podobne należności z wyłączeniem podatku od wartości dodanej. Zgodnie z ww. przepisem, podstawa opodatkowania obejmuje dodatkowe koszty, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi sprzedawca obciąża nabywcę.

Opłaty za drogi w ramach usługi transportowej

REKLAMA

Mając na uwadze przywołane powyżej regulacje, należy wskazać, iż wszelkie koszty bezpośrednio związane z daną usługą, które zwiększają kwotę należną z tytułu transakcji, powinny być włączony do podstawy opodatkowania. Włączenie tych kosztów do podstawy opodatkowania oznacza, iż nie stanowią one odrębnego świadczenia, lecz traktuje się je jako element świadczenia zasadniczego. Tym samym w odniesieniu do przedmiotowych kosztów zastosowanie znajduje stawka podatku właściwa dla świadczenia zasadniczego.


Odnosząc powyższe na grunt analizowanego stanu faktycznego należy wskazać, że obciążenie usługobiorców kosztami opłaty za korzystanie z płatnych dróg krajowych nie stanowią transakcji odrębnej i niezależnej od usługi transportowej. Tym samym rzeczona opłata stanowi element wynagrodzenia z tytułu usługi transportowej.


Powyższa kwalifikacja przedmiotowej czynności znajduje potwierdzenie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dla przykładu, w orzeczeniu w sprawie C- 349/96 pomiędzy Card Protection Plan Ltd (CPP) a Commissioners of Customs and Excise (Wielka Brytania) Trybunał dokonał wykładni pojęcia “świadczenie złożone”(mixed supply) oraz wskazał zasady jego opodatkowania. 

Opłata drogowa razem z usługą transportową

Trybunał wskazał, iż w przypadku świadczeń złożonych o zasadach opodatkowania czynności pomocniczych decyduje zawsze charakter czynności zasadniczej. W tym przypadku do usług pomocniczych stosuje się te same zasady opodatkowania, co do usługi zasadniczej; usługę należy uznać więc za usługę pomocniczą, jeżeli nie stanowi ona dla klienta celu samego w sobie, lecz środek do lepszego wykorzystania usługi zasadniczej. 


Reasumując opłata drogowa, której kosztami usługodawca obciąża kontrahenta, powinna być uwzględniona w podstawie opodatkowania i opodatkowaną stawką podatku VAT właściwą dla danej usługi transportowej. 


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA