REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Przewoźnicy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Adamczyk: powodem protestów transportowców są przyczyny leżące po stronie Ukrainy lub UE

Powodem protestów polskich przewoźników na granicy z Ukrainą są przyczyny leżące, albo po stronie ukraińskiej, albo po stronie UE - podkreślił w czwartek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Dodał, że oczekiwanie, aby polski rząd przerwał protest są niezgodne z demokratycznymi zasadami.

Wielka Brytania zmieniła zasady dostępu do swojego rynku transportowego. Dla polskich przewoźników to kolejny cios po brexicie i pandemii

Z początkiem stycznia br. polscy i unijni przewoźnicy stracili część uprawnień przysługujących im dotąd na brytyjskim rynku transportowym. Zmiany dotyczą trzech kluczowych obszarów, czyli kabotażu, transportu multimodalnego i ruchu trójstronnego, które będą się odbywać na nowych zasadach. – Do 31 marca br. brytyjskie służby udzielają tylko upomnień pisemnych i ustnych przewoźnikom, którzy nie spełniają nowych wymogów – mówi Joanna Porath, prezes zarządu agencji celnej AC Porath. Do tej daty polscy przewoźnicy mają czas, aby się dostosować do zmian, ale większości z nich – zwłaszcza mniejszym firmom transportowym – nowe przepisy mocno utrudnią, a nawet uniemożliwią dalszą działalność na brytyjskim rynku.

MI: przewoźnicy drogowi do 15 stycznia mają przesłać oświadczenia o bazie eksploatacyjnej

Oświadczenia o posiadaniu bazy eksploatacyjnej. Przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na przewozy drogowe mają do 15 stycznia br. obowiązek złożenia oświadczenia o posiadaniu bazy eksploatacyjnej przystosowanej do prowadzenia działalności transportowej - przypomniało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

Rok z nowym systemem poboru opłat eTOLL

Mija właśnie rok od rewolucji w poborze opłat drogowych w Polsce. Choć oficjalnie system eTOLL został wprowadzony w czerwcu 2021 roku, to zaczął obowiązywać na dobre od początku października ubiegłego roku, zastępując całkowicie funkcjonowanie viaTOLL-u. Co zrobić gdy już została naliczona kara za przejazd po płatnym odcinku drogi?

REKLAMA

Polski Ład 2.0 od lipca – czy przewoźnicy na nim zyskają?

Rozliczanie pracowników od nowego roku 2022 przysporzyło problemów niejednemu pracodawcy i księgowemu. Chociaż z założenia Polski Ład miał uprościć dotychczasowy system podatkowy i obniżyć ich wysokość, zmiana przepisów od stycznia jeszcze bardziej go skomplikowała.

Kabotaż i cross-trade w 2022 r. - nowe zasady

W transporcie międzynarodowym w 2022 r. zaczną obowiązywać nowe zasady kabotażu i cross-trade. Co to oznacza dla polskich przewoźników? Dlaczego trzeba przygotować się na pakiet mobilności?

Przewóz towarów - co zrobić z niechcianą przesyłką

Ideą każdego transportu jest dostawa towaru od nadawcy do odbiorcy. Bywają jednak sytuacje, gdy towar zostaje zwrócony przewoźnikowi po kradzieży lub pozostaje w jego posiadaniu z powodu odmowy przyjęcia przez odbiorcę. W takich przypadkach przewoźnik powinien zwrócić się do nadawcy o instrukcje co do dalszego postępowania z przesyłką. Zazwyczaj wraca ona do nadawcy, ale często zdarza się, że nadawca odmawia jej przyjęcia. Przewoźnik zostaje z nie swoim towarem, który blokuje mu możliwość wykonania kolejnego przewozu. Co powinien zrobić w takiej sytuacji? Co, gdy nadawca odmówi przyjęcia odzyskanej lub uszkodzonej przesyłki? Jakie rozwiązania przewiduje obowiązujące prawo przewozowe?

MSZ pomoże polskim przewoźnikom we Francji i Austrii

MSZ pomoże polskim przewoźnikom w rozwiązywaniem problemów we Francji i Austrii związanych z wieszaniem się systemów teleinformatycznych.

REKLAMA

Zezwolenia na przewozy na wschód na 2017 r., czy polskim przewoźnikom to wystarczy?

Czy podpisane między Polską a Federacją Rosyjską porozumienie w sprawie limitów dla polskich przewoźników na przewozy dwustronne i tranzytowe jest dla polskiej strony satysfakcjonujące? Nie do końca.

Demonstracje przewoźników pod ambasadami Niemiec i Francji

4 marca 2015 r. pod ambasadami Niemiec i Francji w Warszawie odbyła się demonstracja przedstawicieli firm przewozowych. Przedsiębiorcy protestowali przeciwko przepisom nakazującym płacenie kierowcom m.in. 8,5 euro za godzinę, gdy jadą przez terytorium Niemiec. Podobne przepisy zostały wprowadzone we Francji.

Jak wybrać firmę do transportu specjalistycznego?

Czym powinna charakteryzować się oferta firmy zajmującej się transportem materiałów budowlanych, odpadów drewnianych czy materiałów niebezpiecznych.

Rosja, a polski rynek motoryzacyjny

Europejski, w tym polski rynek motoryzacyjny z nadzieją spogląda na Rosję. Rynek motoryzacyjny w Rosji ma się coraz lepiej.

Co to jest AEO (Authorised Economic Operator)?

Strategia działania Służby Celnej na lata 2010-2015, zakłada m.in. że Służba Celna dąży do ułatwiania legalnej działalności gospodarczej i doskonalenia współpracy z przedsiębiorcami. Między innymi dlatego wydaje świadectwa AEO dla przedsiębiorstw. Jakie korzyści mają firmy z takiego wyróżnienia?

Grupa Kapitałowa Trans Polonia S.A. zwiększyła przychody

Specjalizująca się w przewozie chemii płynnej Trans Polonia zwiększyła swój przychód netto w 2012 r. o 5% w stosunku do roku 2011.

Pekaes ma nowego dyrektora finansowego

Od początku br. nastąpiła zmiana personalna na stanowisku dyrektora finansowego firmy PEKAES, największej polskiej spółki w branży TSL.

Tachograf - w jakich samochodach i jaki rodzaj?

W jakich samochodach mamy obowiązek zamontować tachograf oraz jakiego rodzaju tachograf - analogowy, czy cyfrowy - powinniśmy zamontować w naszym samochodzie?

Ministerstwo transportu: Oferta publiczna PKP Cargo na IV kw. 2013 r.

Ministerstwo Transportu planuje przeprowadzenie oferty publicznej PKP Cargo w IV kw. 2013 r. W marcu 2011 r. rząd zdecydował, że PKP Cargo powinno być sprywatyzowane przy udziale inwestora strategicznego, któremu będzie zaoferowany większościowy pakiet 50 proc. plus jedna akcja.

Zakaz ruchu ciężarówek obowiązuje w środę wieczorem i czwartek

W środę wieczorem i w czwartek przez cały dzień będzie obowiązywał zakaz ruchu dla pojazdów lub zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton - poinformował w środę rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

W Radomiu powstanie system ważenia ciężarówek

Do końca roku w Radomiu wprowadzony zostanie tzw. preselekcyjny system ważenia aut ciężarowych. W związku z jego montażem w czwartek kierowcy przejeżdżający krajową "siódemką" przez to miasto w kierunku Kielc mogą spodziewać się utrudnień w ruchu.

Jakie są obowiązki spedytora dokonującego przewozu przesyłek skonsolidowanych

Konsolidacja przesyłek oznacza łączenie różnych przesyłek, różnych nadawców w jeden ładunek w celu zmniejszenia kosztów transportu. Stosują ją coraz częściej spedytorzy odpowiadając na potrzeby klientów.

Będzie nowy podatek drogowy we Francji

W lipcu 2013 r. Francja planuje wprowadzenie nowego podatku w formie opłaty drogowej. Przyjęto dla niego nazwę Ecotaxe. Obowiązywać będzie samochody ciężarowe o DMC powyżej 3,5 t., poruszające się po drogach krajowych i trasach szybkiego ruchu.

W Brukseli związkowcy protestowali przeciwko tanim kierowcom z Polski

Około stu ciężarówek blokowało w poniedziałek rano wjazd do Brukseli. Transportowcy protestują przeciw tzw. dumpingowi społecznemu, czyli sprowadzaniu tańszych pracowników m.in. z Polski - powiedział PAP sekretarz generalny związku ABVV Frank Moreels.

Będzie nowy podatek dla zagranicznych ciężarówek

Zagraniczni kierowcy ciężarówek będą musieli płacić w Wielkiej Brytanii podatek w wysokości 10 funtów dziennie (ok. 50 zł) - przewiduje projekt ustawy ujawniony przez brytyjskie ministerstwo transportu - informuje Sky TV. Podatek miałby wejść w życie do 2015 roku.

Jak przewieźć więcej ładunków standardową naczepą?

Firma FINE Logistics wraz ze swym niemieckim partnerem, siecią ELVIS, po raz pierwszy w Polsce pokazała nowoczesną naczepę o nazwie VARIO LINER wyprodukowaną przez Krone.

Czy przewoźnik będzie płacił akcyzę od ubytków wyrobów węglowych?

W chwili obecnej wyroby węglowe - jako specyficzna grupa wyrobów akcyzowych - opodatkowane są podatkiem akcyzowym. Zatem, powstanie ubytków wyrobów węglowych wiąże się również z koniecznością zapłaty akcyzy.

Odpowiedzialność przewoźnika za przewożony towar

Jakie prawa posiada osoba uprawiona – nadawca bądź odbiorca przesyłki – w sytuacji, kiedy przewoźnik dopuści się określonych uchybień w związku z przewozem naszej przesyłki.

Jak budować relacje z przewoźnikami, kiedy na rynku toczy się walka cenowa na frachty?

Współpraca z przewoźnikiem to nie tylko zapisy umowy. Niemniej ważne jest także opracowanie modelu komunikacji, który zagwarantuje przejrzystość wszystkich procesów operacyjnych, bieżące monitorowanie realizacji usługi, a także informowanie o wszelkich odchyleniach w procesie przewozu.

TransInkasso – windykacja dla transportu

Przewoźnicy, którzy nie otrzymali zapłaty za wykonane usługi transportowe mają duże szanse na odzyskanie swoich pieniędzy. Na rynku pojawiła się usługa Transinkasso, czyli specjalistyczna windykacja dla branży transportowej.

Cysterna na drodze - czyli jak przygotować ładunek niebezpieczny do transportu

Przepisy umowy europejskiej ADR bardzo dokładnie opisują warunki bezpiecznego transportu drogowego towarów niebezpiecznych i nie pozostawiają możliwości dowolnej ich interpretacji.

Resort transportu zadowolony z porozumienia z Rosją ws. zezwoleń na przewozy

Jeszcze nigdy w relacjach między Polską a Rosją nie mieliśmy takiego dostępu do rynku transportowego - powiedział wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz. Ocenił, że wyniki rozmów z Rosjanami na temat zezwoleń na przewozy są nadspodziewanie dobre.

Więcej zezwoleń do Rosji dla polskich przewoźników

Osiągnęliśmy dobre porozumienie z rządem rosyjskim w sprawie zwiększenia ilości pozwoleń dla polskich przewoźników na przewóz towarów do Rosji - poinformował na Twitterze minister transportu Sławomir Nowak.

Shell Card Online pozwala łatwiej zarządzać flotą

Administrowanie kart paliwowych w firmie nie musi być problematyczne. Korzystając z innowacyjnej platformy, posiadacze karty euroShell w przejrzysty sposób są w stanie samodzielnie zarządzać zasobami paliwowymi.

Po 13 miesiącach wpływy z e-myta sięgnęły 889 mln zł

889 mln zł wyniosły wpływy z elektronicznego systemu poboru w ciągu 13 miesięcy jego działania - poinformowała  rzeczniczka Viatoll Dorota Prochowicz. System obejmuje sieć 1890 km dróg krajowych, ekspresowych i autostrad.

Odpowiedzialność spedytora za szkody w towarze

Posługiwanie się przez spedytora w wykonaniu umowy spedycji przewoźnikiem lub dalszym spedytorem jest działaniem niejako na ryzyko spedytora. Kto i za co jest odpowiedzialny?

Barometr transportowy: Dobrze czy źle na rynku transportowym?

Podobnie jak co roku, jednakże na niższym poziomie - tak pokrótce można podsumować stosunek frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych w drugim kwartale 2012 roku. Po ostrożnym początku roku, barometr transportowy TimoCom nadal zachowuje się mało dynamicznie, wskazując w końcówce kwartału stosunek frachtów do wolnych przestrzeni ładunkowych na poziomie 56:44. Takie wyniki nie pozwalają na zbliżenie się do rekordowych wartości z dwóch poprzednich lat.

Przeniesienie kosztów opłaty drogowej na usługobiorcę. Jak rozliczyć VAT.

Spółka prowadzi działalność w zakresie świadczenia usług transportu towarów. Zgodnie z zapisami umów dotyczącymi usług przewozu, usługobiorcy zobowiązani są do zwrotu Spółce kosztów opłaty za korzystanie z płatnych dróg krajowych.

Giełdy ładunków: Staranność kupiecka wspiera bezpieczeństwo transakcji

Im więcej etapów kontrolnych tym większa pewność co do kontrahenta, ale pamiętajmy, że całkowite bezpieczeństwo transakcji na giełdzie ładunków zależy w dużej mierze od zachowania należytej staranności kupieckiej.

Płock: Będzie objazd dla ciężarówek z drogi nr 60

Od 9 lipca przez dwa miesiące pojazdy ciężarowe o wadze powyżej 16 ton, jadące drogą krajową nr 60 i drogą wojewódzką nr 567 przez Płock (Mazowieckie), będą kierowane objazdami na drogi krajowe nr 10, 50 i 62 na węzłach Drobin, Płońsk i Wyszogród.

PKP Cargo wozi biomasę dla energetyki

Spółka PKP Cargo we współpracy z Grupą Węglokoks rozpoczęła realizację przewozów biomasy na potrzeby branży energetycznej.

ViaToll: Po roku działania 815 mln zł

W rok od uruchomienia systemu ViaToll Krajowy Fundusz Drogowy uzyskał 815 mln zł. Zdaniem przewoźników system wpłynął na wzrost kosztów transportu drogowego.

DSV: Dystrybucja i magazynowanie dla klienta z branży chemicznej

DSV Road podpisało umowę z firmą Azelis, dystrybutorem surowców chemicznych. Firma DSV będzie świadczyła usługi dystrybucji oraz magazynowania, za pośrednictwem swoich oddziałów w Ołtarzewie, Łodzi i Sadach.

Od piątku obowiązują wakacyjne ograniczenia w ruchu ciężarówek

Od najbliższego piątku do końca sierpnia, w piątki i weekendy będą obowiązywać ograniczenia w ruchu ciężarówek. Zakazy dotyczą pojazdów i zespołów pojazdów o
dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, ale z wyjątkiem autobusów.

Policjanci odzyskali skradzionego tira z towarem za 1 mln zł

Policjanci CBŚ odzyskali skradzionego w Czechach tira z towarem wartym ponad milion zł. Zatrzymano trzech Litwinów. To kolejna akcja CBŚ wymierzona w międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się kradzieżami samochodów ciężarowych na terenie UE.

Współpraca przewoźnika ze spedytorem - umowa czy relacja?

O czym musi pamiętać przewoźnik nawiązując współpracę z firmą spedycyjną.

Utrudnienia dla ciężarówek w Białymstoku

Od godz. 18 w środę do godz. 18 w czwartek tiry będą miały trudności z przejazdem przez Białystok.

Będą zakazy ruchu dla ciężarówek podczas Euro 2012

Od 8 do 29 czerwca będą obowiązywały okresowe ograniczenia i zakazy ruchu dla ciężarówek na drogach krajowych i autostradach stanowiących dojazdy do miast gospodarzy turnieju - poinformowała inspekcja drogowa.

Prezes DSV Road: Niepokojąca "ucieczka" polskiego taboru zagranicę

Widmo nieopłaconych rat leasingowych i kart paliwowych często zmusza więc przewoźników do realizacji zleceń przewozowych po minimalnej marży lub nawet poniżej kosztów.

Największe firmy logistyczne dyskutują o transporcie materiałów niebezpiecznych

Przedstawiciele 14 największych firm z branży paliwowej, chemicznej i logistycznej w Polsce dyskutuje o bezpieczeństwie w logistyce przewozowej. W Płocku trwa dwudniowa narada sygnatariuszy Ogólnopolskiego Systemu Pomocy w Transporcie Materiałów Niebezpiecznych - SPOT.

Fałszywy przewoźnik wyłudził stal wartą kilkanaście mln zł.

W Poznaniu Centralne Biuro Śledcze rozbiło gang przechwytujący transporty stali z portów. Wykorzystywali do tego fałszywą firmę transportową.

DSV Road zainwestował w naczepy chłodnicze

DSV Road rozwija całopojazdowy transport w temperaturze kontrolowanej. Naczepy o ładowności od 1,5 do 22 ton, przystosowane do przewozu towarów w kontrolowanej temperaturze od -25 st. C do +25 st. C na stałe zagościły we flocie DSV.

REKLAMA