Resort transportu zadowolony z porozumienia z Rosją ws. zezwoleń na przewozy
REKLAMA
REKLAMA
Wiceminister MTBiGM przypomniał na poniedziałkowej konferencji prasowej, że w ubiegłym tygodniu odbyło się w Soczi posiedzenie polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. współpracy w dziedzinie międzynarodowych przewozów drogowych. Rozmawiano tam o pozwoleniach na wykonywanie przewozów drogowych między Polską a Rosją. Są różne typy takich pozwoleń - tzw. zezwolenie ogólne na wykonywanie przewozu między tymi dwoma krajami i zezwolenia na przewozy w tranzycie, oraz tzw. zezwolenia do i z krajów trzecich.
REKLAMA
45 tysięcy zezwoleń na przewóz do i z krajów trzecich
REKLAMA
Jak wyjaśnił Jarmuziewicz, na spotkaniu ustalono, że polscy przewoźnicy drogowi otrzymają w latach 2013-15 pulę 45 tys. zezwoleń do i z krajów trzecich. Ustalono także zasadę, że zezwolenia dwustronne i tranzytowe nie będą limitowane. "Jeśli chodzi o przewozy Polska-Rosja, to zostały one praktycznie zupełnie zliberalizowane. Natomiast pula zezwoleń do i z krajów trzecich zwiększy się prawie dwukrotnie" - poinformował Jarmuziewicz.
Wiceminister dodał, że w najbliższych miesiącach do Polski ma przyjechać z wizytą delegacja z rosyjskiego ministerstwa transportu. Zapowiedział, że podczas tej wizyty minister transportu Sławomir Nowak będzie przekonywał do dalszej liberalizacji rynku. Jak wyjaśnił obecny na konferencji prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek, z punktu widzenia przewoźników ważne jest to, że w Soczi ustalono, iż przy towarach załadowanych w Polsce nie będzie brany pod uwagę kraj pochodzenia towaru i kraj firmy dokonującej obrotu tym towarem.
Przewóz Polska - Rosja praktycznie bez limitu
Oznacza to usunięcie wątpliwości interpretacyjnej - do tej pory Rosjanie uważali, że nawet towar wyprodukowany w Polsce, ale sprzedany przez firmę z innego kraju i przewieziony do Rosji, to już przewóz z kraju trzeciego. W styczniu 2010 r. Polska zawarła z Rosją porozumienie na trzy lata, na mocy którego polscy i rosyjscy przewoźnicy otrzymują rocznie po 150 tys. jednorazowych zezwoleń na przewozy ładunków między tymi krajami. W ramach puli 150 tys. zezwoleń na 2011 r. polscy przewoźnicy otrzymują 126 tys. zezwoleń na przewozy dwustronne oraz 24 tys. zezwoleń na przewozy do i z krajów trzecich.
(PAP)
REKLAMA
REKLAMA