Mi: Ułatwienia dla firm wykonujących transport drogowy
REKLAMA
REKLAMA
We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Wdraża on do polskiego prawa dyrektywę Unii Europejskiej w sprawie użytkowania pojazdów najmowanych bez kierowców w celu przewozu drogowego rzeczy.
REKLAMA
Mi: Ułatwienia dla firm wykonujących transport drogowy
REKLAMA
Nowelizacja ta pozwoli przewoźnikom drogowym, prowadzącym działalność w Polsce, korzystanie z pojazdów wynajmowanych i zarejestrowanych w innym państwie Unii Europejskiej. Zdaniem wiceministra infrastruktury Stanisława Bukowca, pozwoli to na bardziej elastyczne prowadzenie działalności gospodarczej, a w efekcie zmniejszy koszty po stronie przewoźników. W przypadku wykonywania krajowego lub międzynarodowego transportu drogowego rzeczy będzie można korzystać z tak wynajmowanego samochodu nie dłużej niż trzy kolejne miesiące w danym roku kalendarzowym, od dnia zgłoszenia pojazdu do właściwego organu. W przypadku wykonywania krajowego lub międzynarodowego niezarobkowego przewozu drogowego rzeczy będzie można korzystać z tak wynajmowanego samochodu przez dwa kolejne miesiące w danym roku kalendarzowym, od dnia zgłoszenia pojazdu do właściwego organu. Spełnienie powyższych warunków, przedsiębiorca będzie obowiązany potwierdzić poprzez przedstawienie, w formie papierowej lub formie elektronicznej, umowy najmu lub poświadczonego wyciągu z umowy zawierającego w szczególności nazwę lub imię i nazwisko wynajmującego, najemcy, datę i okres obowiązywania umowy oraz oznaczenie pojazdu. Przedsiębiorcy mający siedziby w innych krajach UE, będą mogli korzystać z wynajmowanych pojazdów zarejestrowanych w Polsce lub innym państwie UE. Zdaniem resortu, przepisy te ułatwią szybszą reakcję na krótkoterminowy, sezonowy lub tymczasowy wzrost zapotrzebowania na pojazdy, a także na zastąpienie zepsutych lub uszkodzonych pojazdów.
W komunikacie resortu poinformowano także o tym, że Główny Inspektor Transportu Drogowego we współpracy z Komendantem Głównym Policji i Szefem Krajowej Administracji Skarbowej opracują strategię kontroli przepisów dotyczących przewozów kabotażowych, by przeciwdziałać nieuczciwej praktyce oraz przyczynić się do wzrostu konkurencyjności polskich przewoźników na rynku transportowym.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym (UC26)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA