REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów: Jakie dokumenty, kiedy 0 proc. stawka VAT

Piotr Paszek
Doradca podatkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy potrzebne są oryginały dokumentu przewozowego aby zastosować 0 proc. stawkę VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

Firma w niektórych przypadkach wykazuje wewnątrzwspólnotową dostawę towaru i stosuje w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc w którym dostawa została dokonana stawkę podatku VAT 0% na podstawie otrzymanych faksem (bądź skserowanych) dokumentów przewozowych potwierdzających odbiór towaru przez nabywcę w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej oraz kopii faktury wraz ze specyfikacją sztuk ładunku.

REKLAMA

Następnie, już po wykazaniu WDT ze stawką 0% w deklaracji podatkowej. Firma otrzymuje oryginalny dokument przewozowy. Powstaje pytanie czy taki sposób postępowania (wykazywanie stawki 0% w oparciu o ksero (faks) dokumentu przewozowego jest bezpieczny na gruncie podatku VAT?

Odnosząc się do powyższej praktyki należy zauważyć, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

 • podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer VAT UE na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
 • podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące  przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Jednocześnie dowodami, o których powyżej są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

 • dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
 • kopia faktury,
 • specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.

REKLAMA

Przepisy ustawy o VAT określający podstawowe dokumenty potwierdzające okoliczność dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej nie rozstrzygają wprost czy możliwe jest stosowanie zerowej stawki podatku VAT w oparciu o dokument przewozowy w formie kserokopii lub faksu z których wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ocenie Autora, wątpliwość tą należy rozstrzygnąć na korzyść możliwości stosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% również na podstawie dokumentu przewozowego potwierdzającego dostawę wewnątrzwspólnotową otrzymanego w formie faksu lub ksera.

Za takim stanowiskiem przemawia zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, skoro bowiem przepisy nie wprowadzają wymogu otrzymania dokumentów w formie oryginalnej, to za wystarczający do zastosowania zerowej stawki podatku VAT można uznać dokument przewozowy w formie kserokopii lub faksu, jeżeli wynika z niego jednoznacznie fakt dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Tak więc opisaną w pytaniu praktykę polegającą na wykazywaniu WDT ze stawką VAT 0% można uznać za dopuszczalną w sytuacji posiadania na dzień w którym upływa termin do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc w którym dokonano WDT faksu (ksera) dokumentu przewozowego potwierdzającego WDT oraz kopii faktury wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku.

Przykład: Czy faks dokumentu przewozowego wystarczy?

Firma X dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w dniu 20 lipca 2011 r. Potwierdzenie dostarczenia towaru do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju otrzymano w dniu 21 sierpnia 2011 r. w formie faksu dokumentu przewozowe zawierającego stosowną adnotację.

Poza faksem dokumentu przewozowego na dzień złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc lipiec, firma X posiada kopię faktury wraz ze specyfikacją sztuk ładunku.

REKLAMA

W tej sytuacji Firma X składając deklarację podatkową VAT-7 za miesiąc lipiec 2011 r. uprawniona jest do zastosowania zerowej stawki podatku VAT względem dostawy dokonanej w dniu 20 lipca 2011 r. w oparciu o kopię faktury wraz ze specyfikacją sztuk ładunku oraz faks dokumentu przewozowego z potwierdzeniem dostarczenia towaru do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju

W celu potwierdzenia słuszności powyższego stanowiska warto przywołać wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 155/08, w którym sąd stwierdził między innymi, iż „powołane wyżej przepisy nie stanowią o formie dokumentów.

Zasadniczo dopuszczalna będzie więc każda forma dokumentu, byle uprawdopodobniona była autentyczność dokumentu.

W dobie szeroko rozwiniętych technik komunikacji nie ma podstaw do odmawiania mocy dowodowej dokumentowi przesłanemu w formie elektronicznej, czy faksem.

W ocenie Sądu nie stanowi także podstawy dla odmowy zastosowania stawki podatku 0% przy dokonaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, okoliczność dysponowania przez Skarżącą kopii listu przewozowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

  Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

  Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

  Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

  Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

  Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

  Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

  Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

  REKLAMA

  Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

  Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

  AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

  AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

  Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

  Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

  Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

  Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

  REKLAMA

  Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

  W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

  Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

  Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

  REKLAMA