REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów: Jakie dokumenty, kiedy 0 proc. stawka VAT

Piotr Paszek
Doradca podatkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy potrzebne są oryginały dokumentu przewozowego aby zastosować 0 proc. stawkę VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

Firma w niektórych przypadkach wykazuje wewnątrzwspólnotową dostawę towaru i stosuje w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc w którym dostawa została dokonana stawkę podatku VAT 0% na podstawie otrzymanych faksem (bądź skserowanych) dokumentów przewozowych potwierdzających odbiór towaru przez nabywcę w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej oraz kopii faktury wraz ze specyfikacją sztuk ładunku.

REKLAMA

Następnie, już po wykazaniu WDT ze stawką 0% w deklaracji podatkowej. Firma otrzymuje oryginalny dokument przewozowy. Powstaje pytanie czy taki sposób postępowania (wykazywanie stawki 0% w oparciu o ksero (faks) dokumentu przewozowego jest bezpieczny na gruncie podatku VAT?

Odnosząc się do powyższej praktyki należy zauważyć, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

  • podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer VAT UE na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
  • podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące  przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Jednocześnie dowodami, o których powyżej są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

  • dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
  • kopia faktury,
  • specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.

REKLAMA

Przepisy ustawy o VAT określający podstawowe dokumenty potwierdzające okoliczność dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej nie rozstrzygają wprost czy możliwe jest stosowanie zerowej stawki podatku VAT w oparciu o dokument przewozowy w formie kserokopii lub faksu z których wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ocenie Autora, wątpliwość tą należy rozstrzygnąć na korzyść możliwości stosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% również na podstawie dokumentu przewozowego potwierdzającego dostawę wewnątrzwspólnotową otrzymanego w formie faksu lub ksera.

Za takim stanowiskiem przemawia zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, skoro bowiem przepisy nie wprowadzają wymogu otrzymania dokumentów w formie oryginalnej, to za wystarczający do zastosowania zerowej stawki podatku VAT można uznać dokument przewozowy w formie kserokopii lub faksu, jeżeli wynika z niego jednoznacznie fakt dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Tak więc opisaną w pytaniu praktykę polegającą na wykazywaniu WDT ze stawką VAT 0% można uznać za dopuszczalną w sytuacji posiadania na dzień w którym upływa termin do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc w którym dokonano WDT faksu (ksera) dokumentu przewozowego potwierdzającego WDT oraz kopii faktury wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku.

Przykład: Czy faks dokumentu przewozowego wystarczy?

Firma X dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w dniu 20 lipca 2011 r. Potwierdzenie dostarczenia towaru do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju otrzymano w dniu 21 sierpnia 2011 r. w formie faksu dokumentu przewozowe zawierającego stosowną adnotację.

Poza faksem dokumentu przewozowego na dzień złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc lipiec, firma X posiada kopię faktury wraz ze specyfikacją sztuk ładunku.

REKLAMA

W tej sytuacji Firma X składając deklarację podatkową VAT-7 za miesiąc lipiec 2011 r. uprawniona jest do zastosowania zerowej stawki podatku VAT względem dostawy dokonanej w dniu 20 lipca 2011 r. w oparciu o kopię faktury wraz ze specyfikacją sztuk ładunku oraz faks dokumentu przewozowego z potwierdzeniem dostarczenia towaru do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju

W celu potwierdzenia słuszności powyższego stanowiska warto przywołać wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 155/08, w którym sąd stwierdził między innymi, iż „powołane wyżej przepisy nie stanowią o formie dokumentów.

Zasadniczo dopuszczalna będzie więc każda forma dokumentu, byle uprawdopodobniona była autentyczność dokumentu.

W dobie szeroko rozwiniętych technik komunikacji nie ma podstaw do odmawiania mocy dowodowej dokumentowi przesłanemu w formie elektronicznej, czy faksem.

W ocenie Sądu nie stanowi także podstawy dla odmowy zastosowania stawki podatku 0% przy dokonaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, okoliczność dysponowania przez Skarżącą kopii listu przewozowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA