REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów: Jakie dokumenty, kiedy 0 proc. stawka VAT

Piotr Paszek
Doradca podatkowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy potrzebne są oryginały dokumentu przewozowego aby zastosować 0 proc. stawkę VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

Firma w niektórych przypadkach wykazuje wewnątrzwspólnotową dostawę towaru i stosuje w deklaracji podatkowej składanej za miesiąc w którym dostawa została dokonana stawkę podatku VAT 0% na podstawie otrzymanych faksem (bądź skserowanych) dokumentów przewozowych potwierdzających odbiór towaru przez nabywcę w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej oraz kopii faktury wraz ze specyfikacją sztuk ładunku.

REKLAMA

Następnie, już po wykazaniu WDT ze stawką 0% w deklaracji podatkowej. Firma otrzymuje oryginalny dokument przewozowy. Powstaje pytanie czy taki sposób postępowania (wykazywanie stawki 0% w oparciu o ksero (faks) dokumentu przewozowego jest bezpieczny na gruncie podatku VAT?

Odnosząc się do powyższej praktyki należy zauważyć, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:

 • podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej i podał ten numer oraz swój numer VAT UE na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
 • podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące  przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Jednocześnie dowodami, o których powyżej są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem WDT do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:

 • dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju - w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
 • kopia faktury,
 • specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.

REKLAMA

Przepisy ustawy o VAT określający podstawowe dokumenty potwierdzające okoliczność dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej nie rozstrzygają wprost czy możliwe jest stosowanie zerowej stawki podatku VAT w oparciu o dokument przewozowy w formie kserokopii lub faksu z których wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

W ocenie Autora, wątpliwość tą należy rozstrzygnąć na korzyść możliwości stosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% również na podstawie dokumentu przewozowego potwierdzającego dostawę wewnątrzwspólnotową otrzymanego w formie faksu lub ksera.

Za takim stanowiskiem przemawia zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika, skoro bowiem przepisy nie wprowadzają wymogu otrzymania dokumentów w formie oryginalnej, to za wystarczający do zastosowania zerowej stawki podatku VAT można uznać dokument przewozowy w formie kserokopii lub faksu, jeżeli wynika z niego jednoznacznie fakt dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Tak więc opisaną w pytaniu praktykę polegającą na wykazywaniu WDT ze stawką VAT 0% można uznać za dopuszczalną w sytuacji posiadania na dzień w którym upływa termin do złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc w którym dokonano WDT faksu (ksera) dokumentu przewozowego potwierdzającego WDT oraz kopii faktury wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku.

Przykład: Czy faks dokumentu przewozowego wystarczy?

Firma X dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w dniu 20 lipca 2011 r. Potwierdzenie dostarczenia towaru do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju otrzymano w dniu 21 sierpnia 2011 r. w formie faksu dokumentu przewozowe zawierającego stosowną adnotację.

Poza faksem dokumentu przewozowego na dzień złożenia deklaracji podatkowej za miesiąc lipiec, firma X posiada kopię faktury wraz ze specyfikacją sztuk ładunku.

REKLAMA

W tej sytuacji Firma X składając deklarację podatkową VAT-7 za miesiąc lipiec 2011 r. uprawniona jest do zastosowania zerowej stawki podatku VAT względem dostawy dokonanej w dniu 20 lipca 2011 r. w oparciu o kopię faktury wraz ze specyfikacją sztuk ładunku oraz faks dokumentu przewozowego z potwierdzeniem dostarczenia towaru do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju

W celu potwierdzenia słuszności powyższego stanowiska warto przywołać wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 155/08, w którym sąd stwierdził między innymi, iż „powołane wyżej przepisy nie stanowią o formie dokumentów.

Zasadniczo dopuszczalna będzie więc każda forma dokumentu, byle uprawdopodobniona była autentyczność dokumentu.

W dobie szeroko rozwiniętych technik komunikacji nie ma podstaw do odmawiania mocy dowodowej dokumentowi przesłanemu w formie elektronicznej, czy faksem.

W ocenie Sądu nie stanowi także podstawy dla odmowy zastosowania stawki podatku 0% przy dokonaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, okoliczność dysponowania przez Skarżącą kopii listu przewozowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

  Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

  Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

  Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

  MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

  MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

  Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

  W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

  REKLAMA

  Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

  We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

  Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

  Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

  Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

  Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

  Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

  Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

  REKLAMA

  Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

  Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

  Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

  Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

  REKLAMA