Jak rozliczyć koszt usług doradczych w logistyce
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Spółka logistyczna zawarła z kontrahentem (firmą doradczą) umowę na świadczenie usług doradztwa w zakresie pozyskiwania kapitału przez Spółkę. Dostarczane przez kontrahenta informacje, analizy są wykorzystywane przez Spółkę przy wyborze najbardziej korzystnych źródeł pozyskania kapitału. Płatności za wykonaną usługę są dokonywane na podstawie faktur wystawianych przez kontrahenta. Czy operator logistyczny może rozliczyć dokonane płatności na rzecz kontrahenta z tytułu zawartej umowy jako koszt uzyskania przychodów?
REKLAMA
Ustawa o PDOP, w art. 12 wymienia przykładowy katalog przysporzeń, które stanowią przychód. Niemniej, na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 4 z kategorii przychodów podlegających opodatkowaniu zostały wyłączone przychody otrzymane na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego (…). Z uwagi na to, że wskazana grupa przychodów nie podlega opodatkowaniu, w konsekwencji, również koszty poniesione w celu osiągnięcia tego przychodu nie będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Powstaje zatem wątpliwość, czy do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć również usług doradztwa, które pośrednio mogą być związane z takim przychodem.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Poniesiony wydatek, aby mógł zostać uznany za koszt uzyskania przychodów musi wykazywać bezpośredni lub pośredni związek z osiąganymi przez Spółkę przychodami. Koszty bezpośrednie to koszty, których poniesienie jest konieczne w celu osiągnięcia przychodu. Możliwe jest w ich przypadku powiązanie z konkretnym przychodem. Natomiast koszty pośrednie, to odpowiednio koszty, których nie można przypisać do konkretnego przychodu.
Podatki w logistyce
REKLAMA
W analizowanym przypadku, Spółka poniosła koszty wynagrodzenia z tytułu usług doradztwa w zakresie pozyskiwania kapitału. Niewątpliwie są to koszty pośrednie działalności przedsiębiorcy. Dotyczą całokształtu działalności. Niemniej czy jest to przesłanka wystarczająca, aby uznać przedmiotowe koszty za stanowiące koszt uzyskania przychodów.
Kwestia zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w związku z pozyskiwaniem kapitału przez spółki była wielokrotnie rozstrzygana przez sądy administracyjne. Niemniej ze względu na rozbieżne stanowiska w tej sprawie została podjęta w dniu 24 stycznia 2011r., uchwała siedmiu sędziów NSA , sygn. akt II FPS 6/10. NSA stwierdził, że wydatki bezpośrednio powiązane z przychodem, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 4 nie mogą zostać zakwalifikowane do kosztów uzyskania przychodów. Jednakże, nie dotyczy to kosztów pośrednich, za które należy uznać wydatki ogólne związane z funkcjonowaniem osoby prawnej.
„Zgodzić należy się zatem z oceną, że wydatki związane z nabyciem usług w celu emisji akcji należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Są one typowymi kosztami pośrednimi związanymi z prowadzona działalnością gospodarczą, której efekty podlegają opodatkowaniu. Podsumowując stwierdzić należy, że tylko wydatki związane z emisją nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę akcyjną kapitału zakładowego, nie są kosztami uzyskania przychodów, stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 4 oraz art. 7 ust. 1 i 2 w związku z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. (…) Pozostałe wydatki stanowiąc koszty ogólne funkcjonowania spółki kapitałowej stanowią zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. koszty uzyskania przychodów”.
Wobec tego, uwzględniając powyższą uchwałę, wydatki poniesione przez Spółkę na usługi doradcze należy uznać za koszty związane z ogólnym funkcjonowaniem Spółki, niewykazujące bezpośredniego związku z konkretnym przychodem. W związku z tym, Spółka może przedmiotowe wydatki zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów bez względu na to czy w późniejszym okresie osiągnie przychód z tytułu powiększenia kapitału.
Jak rozliczać przychody w firmie logistycznej
Warto zwrócić uwagę, że w odniesieniu do podobnego stanu faktycznego orzekał WSA w Poznaniu (wyrok z dnia 1 lutego 2012r., sygn. akt I SA/Po 839/11). WSA powołując się na wspomnianą uchwałę NSA, stwierdził, że wydatki poniesione na usługi doradcze są kosztami pośrednimi, podlegającymi ujęciu w kosztach uzyskania przychodów. „(...) wydatków poniesionych na usługi doradcze, również wówczas, gdy dochodzi do podwyższenia kapitału zakładowego, nie można kwalifikować do kosztów związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego. Są to wydatki związane z funkcjonowaniem ogólnym spółki, służące zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów, które nie wykazują związku z konkretnym przychodem. Takie wydatki - stanowiące koszty pośrednie - podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dniu, na który ujęto ten koszt w księgach rachunkowych (art. 15 ust. 4, 4d i 4e u.p.d.o.p.). Wyłączenie ich z kosztów uzyskania przychodów stanowi naruszenie art. 15 ust. 1 w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 4 u.p.d.o.p.”
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.