REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy firma logistyczna powinna zabiegać o certyfikaty jakości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Dobczyński
O jakie certyfikaty powinna zabiegać firma logistyczna
O jakie certyfikaty powinna zabiegać firma logistyczna
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym ze sposobów ukazania wiarygodności w branży logistycznej są certyfikaty, które poświadczają zgodność z normą tworzącą standardy w określonym obszarze. Jakim normom zaufać, o jakie certyfikaty warto się postarać.

Konkurencja na rynku usług logistycznych z roku na rok rośnie. Efektem tego jest to, że ceny powinny być nieustannie obniżane, a jakość podnoszona. Jednym ze sposobów ukazania wiarygodności co do jakości oferowanych usług przez firmy logistyczne są certyfikaty, które poświadczają zgodność z normą tworzącą standardy w określonym obszarze. W artykule zostaną przedstawione te normy, którym firmy logistyczne najczęściej ufają wdrażając je do swojej struktury.

REKLAMA

Wśród badanej grupy dwudziestu czołowych firm świadczących usługi logistyki i transportu najczęściej wdrażanymi certyfikatami jakości były: 

  • Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością zgodny z normą ISO 9001 w wersji aktualnej podczas jej wdrożenia, 
  • Certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskowego potwierdzający zgodność z normą ISO 14001 w wersji aktualnej podczas jej wdrożenia, 
  • Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji potwierdzający zgodność z normą ISO 27001 w wersji aktualnej podczas jej wdrożenia, 
  • Certyfikat Upoważnionego Przedsiębiorcy AEO (Authorised Economic Operator).

REKLAMA

Norma ISO w wersji 9001:2008 jest podstawą do wdrożenia i certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością (SZJ) w organizacji. Opiera się na ośmiu podstawowych zasadach jakości: koncentracji na kliencie, przywództwie (kadra kierownicza jest odpowiedzialna za wyznaczenie polityki, celów, strategii i kierunków rozwoju organizacji), zaangażowaniu ludzi, podejściu procesowym, podejściu systemowym do zarządzania, ciągłym doskonaleniu, rzeczowym podejściu do podejmowanych decyzji oraz wzajemnych korzyściach w stosunkach z dostawcami.

Norma ISO 14001 określa metody wdrażania efektywnych systemów zarządzania środowiskowego. W normie zdefiniowano reguły równowagi między zachowywaniem rentowności i minimalizacją wpływu działalności na środowisko naturalne. Organizacje stosujące założenia tej normy potrafią osiągnąć oba powyższe cele. Norma obejmuje w szczególności: dyrektywy w zakresie ochrony środowiska naturalnego, informacje dotyczące procedur kontroli i czynności naprawczych oraz przegląd technik zarządzania.


REKLAMA

Norma ISO 27001 określa wymagania związane z ustanowieniem, wdrożeniem, eksploatacją, monitorowaniem, przeglądem, utrzymaniem i doskonaleniem Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji. Oparta jest na podejściu procesowym i wykorzystuje model PDCA, czyli Plan – Do – Check – Act, czyli Planuj – Wykonuj – Sprawdzaj – Działaj. Wykaz zabezpieczeń w omawianym zakresie podzielony jest na jedenaście obszarów. Są to: polityka bezpieczeństwa, organizacja bezpieczeństwa informacji, zarządzanie aktywami, bezpieczeństwo zasobów ludzkich, bezpieczeństwo fizyczne i środowiskowe, zarządzanie systemami i sieciami, kontrola dostępu, pozyskiwanie, rozwój i utrzymanie systemów informatycznych, zarządzanie incydentami związanymi z bezpieczeństwem informacji, zarządzanie ciągłością działania oraz zgodność z wymaganiami prawnymi i własnymi standardami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Obecnie bardzo popularny wśród operatorów logistycznych jest certyfikat Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego AEO. Przyznany w jednym państwie członkowskim jest uznawany we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Nadaje uprawnienia do korzystania z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej (m.in. możliwy przez przedsiębiorcę wybór miejsca) oraz pozwala na uproszczenia przewidziane w ramach przepisów celnych. Przedsiębiorca AEO podlega mniejszej niż inni przedsiębiorcy liczbie kontroli fizycznych i kontroli dokumentów, a w przypadku wytypowania jego przesyłki do kontroli przeprowadzana jest ona w sposób priorytetowy. Dodatkowo firma może zostać wcześniej powiadomiona o wytypowaniu przesyłki do kontroli oraz jest uprawniona do składania przywozowej deklaracji skróconej, z ograniczonym zakresem danych bezpieczeństwa.

Certyfikaty dla firm logistycznych

Firmy logistyczne, które są nastawione na obsługę konkretnych sektorów gospodarki muszą uzyskać konieczne zaświadczenia w tym zakresie.

Należą do nich m.in.:

  • Certyfikat Systemu Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points) dla sektora spożywczego,
  • certyfikat umożliwiający prowadzenie magazynu leków dla obsługi sektora farmaceutycznego, c
  • certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności zgodny z normą ISO 22000 w wersji aktualnej podczas jej wdrożenia.

Poza tym firmy logistyczne, a szczególnie firmy kurierskie oferują klientom swoje firmowe koperty do nadawania dokumentów, które zostały wytworzone zgodnie z zaleceniami opisanymi w certyfikacie FSC. Organizacja o nazwie Forest Stewardship Council jest międzynarodowym zrzeszeniem promującym społecznie korzystne oraz finansowo rozsądne zarządzanie lasami zgodnie z potrzebami środowiska. Podstawowym warunkiem posługiwania się tym certyfikatem jest zaopatrywanie się w surowiec pochodzący z lasu prowadzonego zgodnie z normami odpowiedzialnej gospodarki FSC. 

Można stwierdzić, że część firm logistycznych posługuje się certyfikatem, który potwierdza ich zaangażowanie w rozwój pracowników. Takimi certyfikatami są m.in. „Investor in people”, „Pracodawca Nowej Ery”.

Zdarza się, że firmy logistyczne uzyskują Certyfikat zgodny z normą ISO 18001 Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy w wersji aktualnej podczas jej wdrożenia, niemniej nie są to częste przypadki. Jednym z wiodących celów firmy funkcjonującej na rynku jest udowodnienie klientowi lub potencjalnemu klientowi, że jakość świadczonych usług jest bardzo wysoka, z pewnością wyższa niż u konkurencji. Często klient musi zaryzykować i powierzyć ładunek do transportu lub magazynowania, aby skonfrontować warunki oferty z rzeczywistością. Certyfikaty jakości z pewnością to ryzyko zmniejszają i pokazują, że firma trzyma się określonych reguł w obszarze funkcjonowania tego certyfikatu.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

Weekendowy zlot fanów motoryzacji zakończył się interwencjami policji – funkcjonariusze odnotowali ponad 100 wykroczeń

Policjanci mieli ręce pełne roboty. Skontrolowanie fanów na zlocie motoryzacyjnym w Olsztynie w wielu przypadkach skończyło się zatrzymaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i wlepieniem mandatów. Ponadto uczestnicy chcieli zorganizować nielegalny wyścig.

KGP: 110 856 interwencji, 350 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 856 interwencji. Byli wzywani do 350 wypadków drogowych.

Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy 4 razy droższe niż dla seniora. Jest na to pewien sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu? [Porady eksperta]

Zakup samochodu to poważna decyzja finansowa, wymagająca dokładnej analizy dostępnych opcji. Polacy chętnie wybierają auta z drugiej ręki – w bazie CARFAX, liczącej 23 mln używanych samochodów w Polsce, pojazdy pozostające własnością pierwszego właściciela stanowią 16 proc. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie używanego samochodu?

Kładki dla zwierząt – zielona moda czy tykająca bomba nad głowami kierowców?

Kładki dla zwierząt to ważny krok w kierunku ekologii i już obowiązkowy element infrastruktury. Ale, gdy nikt się nimi odpowiednio nie zajmie, mogą stanowić zagrożenie dla kierowców. Dlaczego? Jak to zmienić?

Ceny benzyny 95 spadną poniżej 6 zł za litr [Prognozy]

Gwałtowna obniżka cen ropy najprawdopodobniej przełoży się w przyszłym tygodniu na spadek cen benzyny 95 poniżej 6 zł za litr i diesla z ceną w okolicach 6 zł.

W Łodzi zrobią porządek z hulajnogami

Łódź chce zapanować nad hulajnogami. Źle zaparkowane, leżące na chodniku jednoślady utrudniają przejście pieszym, więc włodarze chcą uporządkować ich zwrot. Do końca maja w Śródmieściu powstanie 313 miejsc do parkowania hulajnóg - ich działania dopilnują operatorzy.

REKLAMA

Amerykańskie cła odbiją się na polskim przemyśle motoryzacyjnym

Jak to możliwe skoro w Polsce nie produkuje się samochodów, które trafiają na amerykański rynek? Ale wartość wytwarzanych w Polsce komponentów montowanych w tych pojazdach szacowana jest nawet na 350 mln euro rocznie. O tym, co nas czeka w branży w rozmowie z PAP mówi prezes PZPM, Jakub Faryś.

Jazda na rowerze staje się ulubionym sportem Polaków

Jazda na rowerze z każdym rokiem zyskuje na popularności. Kolarstwo uchodzi za ulubioną aktywność fizyczną Polaków. Rodacy nie zadowalają się już zwykłym "góralem". Ci, którzy planują w najbliższym czasie zaopatrzyć się w dwa kołka kupują kolejny rower albo wymieniają na lepszy.

REKLAMA