Jak dokonać korekty faktury przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów
REKLAMA
REKLAMA
Kupujemy towary w innych niż Polska państwach członkowskich UE. Z tego tytułu rozpoznajemy na gruncie podatku VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru (WNT). Sporadycznie otrzymujemy faktury korygujące dotyczące transakcji, w których zmniejszony zostaje obrót z tytułu transakcji.
REKLAMA
W jaki sposób powinniśmy rozliczać takie faktury, czy powinny one zostać ujęte w dacie wpływu, czy też koniecznym jest korygowanie deklaracji, w której rozliczyliśmy WNT.
Otrzymywane przez Spółkę faktury korygujące, które zmniejszają obrót z tytułu dokonanej transakcji to tzw. faktury korygujące in minus. Sposób rozliczania takich faktur określony został w art. 86 ust. 10a ustawy o podatku od towarów i usług.
Z wskazanego przepisu wynika, że w przypadku gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą in minus, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę korektę faktury otrzymał.
Jeżeli natomiast podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: Korekta przed i po zapłaceniu podatku
REKLAMA
W oparciu o treść analizowanej regulacji należy rozróżnić dwie sytuacje. Jeżeli podatnik dokonał już odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury pierwotnej i dopiero wówczas otrzymał fakturę korygującą, to wówczas nabywca zobowiązany jest do rozliczenia faktury korygującej in minus w miesiącu, w którym otrzymał fakturę.
Odmiennie należy natomiast potraktować przypadek, w którym podatnik, który otrzymał fakturę korygującą in minus nie obniżył jeszcze kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z treści faktury pierwotnej. W takiej sytuacji, nabywca zobowiązany jest do rozliczenia faktury korygującej łącznie (w tym samym okresie rozliczeniowym) z fakturą pierwotną.
Powyższa zasada ogólna dotycząca rozliczenia faktur korygujących in minus przez nabywcę ma zastosowanie do wszystkich rodzajów transakcji. Zarówno do obrotu krajowego, jak i transgranicznego, stąd też regulacja ta odnosi się również do faktur korygujących in minus otrzymywanych przez Spółkę w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.
Należy pamiętać, że w przypadku WNT, powiązanie kwoty podatku VAT należnego i naliczone jest tak ścisłe, że zasady rozliczania faktur korygujących in minus w zakresie kwoty podatku VAT naliczonego przesądzają również o zasadzie rozliczenia podatku VAT należnego z tytułu WNT.
Inaczej mówiąc, w przypadku WNT otrzymanie przez Spółkę faktury korygującej in minus wiązać się będzie z odpowiednią korektą zarówno kwoty podatku VAT naliczonego jak również kwoty podatku VAT należnego.
Podsumowując, w odpowiedzi na zadane pytanie należy wskazać, że w zależności od tego, czy Spółka rozliczyła już WNT, którego dotyczy faktura korygująca, czy też nie dokonała rozliczenia model postępowania powinien wyglądać następująco.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: Rozliczenia faktury korygującej in minus w miesiącu jej otrzymania
Jeżeli Spółka rozliczyła już WNT zobowiązana jest do rozliczenia faktury korygującej in minus w miesiącu, w którym otrzymuje fakturę.
Zatem Spółka powinna dokonać korekty obrotu w związku z otrzymaną fakturą korygującą in minus w okresie rozliczeniowym, w którym faktura ta wpłynęła do Spółki, przy czym Spółka powinna skorygować zarówno podatek należny jak i naliczony.
Nieprawidłowym byłoby natomiast korygowanie deklaracji VAT 7 za okres, w którym rozliczono WNT. Poza tym konieczna jest również stosowna korekta informacji podsumowującej.
Natomiast, jeżeli WNT nie zostało jeszcze rozliczone, wówczas faktura korygująca in minus powinna zostać rozliczona łącznie z fakturą pierwotną (w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.