REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym są przewozy multimodalne i czy opłaca się fracht Rail Air & Seair?

Iwona Połowicz
fot. DHL
fot. DHL
Ruediger Nehmzow

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiadając na coraz większe wymagania klientów, którzy z jednej strony oczekują krótkiego czasu tranzytu, a z drugiej redukcji kosztów transportu, operatorzy logistyczni wprowadzają nowoczesne rozwiązania transportowe, jakimi są przewozy multimodalne.

Według Konwencji o międzynarodowym transporcie multimodalnym towarów, transport multimodalny oznacza „przewóz towarów przy użyciu co najmniej dwóch różnych gałęzi transportu, na podstawie umowy o przewóz multimodalny, z miejsca położonego w jednym kraju, gdzie towar przejął w pieczę operator transportu multimodalnego, do oznaczonego miejsca przeznaczenia położonego w innym kraju”.

REKLAMA

Multimodalny to znaczy transport lotniczy z morskim i lotniczy z kolejowym

Wśród najczęściej wykorzystywanych rozwiązań multimodalnych możemy wyróżnić połączenie transportu lotniczego z transportem morskim tzw. Sea-air oraz transportu lotniczego z kolejowym tzw. Rail-air.

REKLAMA

W przypadku serwisu Sea-air, na trasie z Azji do Europy, towar na pierwszym odcinku płynie do portu np. w Dubaju, popularnego miejsca przeładunkowego, wykorzystywanego przez wielu operatorów logistycznych, skąd następnie ładowany jest na samolot lecący do Europy.

Połączenie transportu morskiego i lotniczego daje wymierne oszczędności w postaci ok. 25-30% niższych kosztów frachtu w porównaniu do transportu lotniczego, przy jednoczesnym skróceniu czasu tranzytu nawet o ok. 40-45%, w stosunku do transportu morskiego.

Z rozwiązań tych korzystają zarówno potentaci rynkowi, jaki i małe firmy, bowiem jedni jak i drudzy szukają oszczędności podczas transportu swoich towarów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejny serwis multimodalny – Rail-air, w celu obniżenia kosztów transportu wykorzystuje transport kolejowy, przy pomocy którego towar jest dostarczany do określonego lotniska, skąd leci do lotniska przeznaczenia w Europie.

Usługa ta jest wprawdzie mniej popularna niż Sea-air i oferowana przez niewielu operatorów logistycznych na świecie, jest jednak szczególnie polecana w przypadku transportu przesyłek ciężkich, powyżej 500 kg.


Oferując serwis Rail-air, operatorzy logistyczni są w stanie zagwarantować oszczędności kosztowe sięgające ok. 20-25% w porównaniu do transportu lotniczego, przy wydłużeniu czasu tranzytu jedynie do ok. 10 - 12 dni.

Niższe koszty w logistyce

Optymalizacja kosztów jest w dzisiejszych czasach istotnym elementem funkcjonowania niemal każdej branży, niezależnie od wielkości i zasięgu działalności firmy.

Dlatego też nowoczesne rozwiązania transportowe (jak Sea-air i Rail-air), które pozwalają na znaczną redukcję kosztów, cieszą się dziś coraz większą popularnością wśród klientów operatorów logistycznych.

REKLAMA

Przewozy multimodalne oparte są na korzyściach, jakie płyną z połączenia szybkości frachtu lotniczego z niskimi kosztami frachtu morskiego lub kolejowego. Każdy z tych serwisów zapewnienia ściśle określony set up operacyjny, ze wskazanym harmonogramem wypłynięć/wyjazdów, przylotów oraz miejsc przeładunkowych.

Serwis Rail-air i Sea-air to również bardzo dokładnie zaplanowany proces logistyczny gdzie obok optymalizacji kosztów transportu, klienci otrzymują konkretne czasy tranzytu, co daje im możliwość właściwego zaplanowania dostaw swoich towarów.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA