REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić krajowy list przewozowy w usłudze kurierskiej

Tomasz Dobczyński

REKLAMA

REKLAMA

Krajowy list przewozowy stanowi dowód zawarcia umowy na realizację usługi kurierskiej na terenie Polski. Jakie są najważniejsze części tego dokumentu. Przedstawiamy opis każdego z nich.

Najpełniejszą definicję omawianego dokumentu w usłudze kurierskiej stanowi regulamin świadczenia usług realizowanych przez firmę X-press couriers Sp. z o.o..

REKLAMA

Regulamin obowiązuje od pierwszego września 2009. Zgodnie z nim list przewozowy w usłudze kurierskiej jest dowodem zawarcia umowy, którego podpisanie przez nadawcę potwierdza m.in. znajomość warunków świadczenia usług kurierskich, zasad odpowiedzialności, które z momentem podpisania stają się wiążące dla stron.

Celem poniższego artykułu jest poszerzenie wiedzy na temat warunków świadczenia usług przez firmy kurierskie działające na polskim rynku.

Nadawca i odbiorca przesyłki

„Nadawca przesyłki” oznacza osobę (fizyczną lub prawną), której nazwisko lub nazwę naniesiono na liście przewozowym jako nadawcę.

REKLAMA

Najczęściej jest to podmiot zlecający wykonanie usługi kurierskiej. Głównymi danymi, które identyfikują nadawcę są: nazwisko osoby wysyłającej przesyłkę w imieniu nadawcy, numer telefonu oraz pełny adres siedziby osoby będącej nadawcą przesyłki. Nadawca powinien jak najdokładniej podać dane odbiorcy przesyłki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minimalizuje to ryzyko błędnego doręczenia wysyłanego towaru. Pojęcie „odbiorca” oznacza osobę fizyczną lub prawną, której nazwisko lub nazwę naniesiono na liście przewozowym jako odbiorcę.

Niezbędnymi danymi są: nazwisko odbiorcy, numer telefonu oraz jego pełny adres. Ważny jest prawidłowy kod pocztowy, według którego kierowane są przesyłki w sortowni firmy kurierskiej. 


Na liście przewozowym wpisać należy również dokładnie liczbę paczek w przesyłce (różnica pomiędzy paczką a przesyłką stanowi temat odrębnego artykułu na portalu) oraz całkowitą wagę. Należy również wskazać płatnika za usługę. Pole „płatnik” jest zawsze powiązane z polem „numer klienta”.

Fakturą za zrealizowaną usługę kurierską zostanie obciążona strona, której numer klienta jest wskazany w liście przewozowym. Może nią być nadawca, odbiorca lub strona trzecia.

Następną kwestią zaznaczenie na liście przewozowym wybrany zasięg geograficzny usługi. W krajowych usługach kurierskich rozróżnia się dwie grupy usług: krajowe i lokalne.

Usługa krajowa świadczona jest na terenie całej Polski i realizowana jest w ciągu jednego dnia roboczego od daty nadania przesyłki.

Standardowa i niestandardowa przesyłka pocztowa

Należy zwrócić uwagę na możliwe uzupełnienia usługi standardowej. 

Są to najczęściej:

 • zastrzeżenia godzinowe doręczeń,
 • doręczenia w sobotę lub Święta,
 • odbiór przesyłki w godzinach wieczornych lub nawet nocnych,
 • wymagane specjalne powiadomienia nadawcy o doręczeniu (sms lub e-mail),
 • ponadstandardowe ubezpieczenie paczki (w przypadku wybrania tej usługi należy wpisać na liście przewozowym opis zawartości wraz z zadeklarowaną wartością, którą można potwierdzić za pomocą odpowiednich dokumentów),
 • usługa zwrotu dokumentów dołączonych do listu przewozowego (np.: dodatkowego protokołu) ROD lub zwrotu podpisanej przez odbiorcę kopii listu przewozowego
 • usługa paczki za pobraniem COD.

W wypadku zlecenia usługi COD należy zapoznać się z warunkami zwrotu pobranej gotówki.

Jeśli zadeklarowany zostanie zwrot gotówki na konto bankowe nadawcy, może być konieczne wpisanie na liście przewozowym numeru konta. Innym sposobem zwrotu gotówki może być przekaz pocztowy lub osobisty zwrot gotówki przez kuriera.

REKLAMA

W firmach kurierskich, gdzie teren Polski podzielony jest na strefy (zwykle jest to strefa „główna” w miastach, gdzie ustanowiono przedstawicielstwo terenowe firmy kurierskiej oraz „dodatkowa” w każdym innym mieście), należy przed zleceniem usługi ustalić dostępność wymienionych wyżej usług dodatkowych we wskazanym mieście doręczenia paczki.

Jeśli chodzi o drugi typ usługi realizowanej na terenie kraju, są to usługi lokalne (miejskie i podmiejskie). Za usługę miejską uważa się usługę kurierską świadczoną w granicach administracyjnych miasta, w której znajduje się lokalny oddział firmy kurierskiej. Doręczenie przesyłki następuje w dniu nadania z przewidywanym terminem do 3 godzin od momentu odbioru.

Za usługę podmiejską uważana jest usługa kurierska świadczona na terenach oddalonych w promieniu maksymalnie 45 kilometrów od granic administracyjnych miasta, w którym znajduje się lokalny oddział firmy kurierskiej. Doręczenie w takim przypadku następuje w dniu nadania z przewidywanym terminem do 5 godzin. 

Czas doręczenia przesyłki kurierskiej

Zakres usług lokalnych również mogą być rozszerzony, co należy wskazać na liście przewozowym. Do najbardziej popularnych należą (nie wliczając usług wymienionych przy okazji charakterystyki usługi krajowej): usługa „ekspres” skracająca czas doręczenia na terenie miasta średnio z trzech godzin do jednej, usługa nadania przesyłki na pociąg (cena usługi nie zawiera opłaty konduktorskiej wg cennika PKP) oraz przesyłka zwrotna (kurier zawozi przesyłkę do miejsca odbioru i po dokonaniu odpowiednich czynności na przesyłce przez odbiorcę, zawozi ją z powrotem do nadawcy). 

List przewozowy w usłudze krajowej, podobnie jak w usłudze międzynarodowej może być wypisany ręcznie lub może zostać wydrukowany przez nadawcę za pomocą aplikacji udostępnionych przez firmę kurierską. Istotną rzeczą, szczególnie przy odbiorze przesyłki jest wyraźny podpis odbiorcy (czytelne nazwisko, nigdy parafka). Dotyczy to zarówno papierowego listu, jak i elektronicznego podpisu na palmtopie kuriera. Ustalenie losów przesyłki przy nieczytelnym podpisie odbiorcy jest wysoce utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe.

Wypełnienie krajowego listu przewozowego charakteryzuje się bardzo podobnymi regułami jak wypadku lotniczego listu AWB, co było tematem osobnego artykułu. W opinii autora zlecając usługę międzynarodową nadawca powinien mieć większą wiedzę z zakresu usług celnych przy ogólnej jedynie znajomości zakresu usług w danej firmie kurierskiej.

W usłudze krajowej jest odwrotnie. Wymagana jest dobra znajomość usług oferowanych przez firmę kurierską, natomiast znika całkowicie konieczność znajomości przepisów międzynarodowych i celnych.

Należy jednak pamiętać, że w obu przypadkach ogólny stan wiedzy nadawcy o zamawianej usłudze będzie miał dokładne odzwierciedlenie w sposobie wypełnienia listu przewozowego. To z kolei jest jedną z przesłanek prawidłowo wykonanej usługi kurierskiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Po jakim czasie kasują się punkty karne w 2024 r.?

  Punkty karne stanowią skuteczny straszak na kierowców. Choć z czasem się przedawniają. Czy jednak wszyscy wiedzą po jakim czasie? W 2024 r. obowiązują na szczęście jednolite zasady kasowania punktów karnych.

  Renault 5 powraca. Teraz jako elektryk z serii E-Tech

  Po 28 latach Renault 5 powraca na rynek. Teraz jako elektryczny hatchback. Nowy model E-Tech będzie miał nawet 150 koni, pokona nawet 400 km na ładowaniu, a do tego sam może się stać zasobnikiem energii. Można zasilać z niego np. urządzenia w domu.

  Ile kosztuje najtańszy nowy samochód w Polsce w 2024 r.?

  Dziś zajmiemy się najtańszym, fabrycznie nowym samochodem oferowanym w Polsce w 2024 r. Ile kosztuje taki pojazd? I czy kierowcy uda się zamknąć w kwocie niższej, niż 60 tys. zł? Oto przegląd rynku i 5. budżetowych propozycji.

  Debiut MG3 Hybrid+. Czyżby pojawił się tani pogromca hybrydowego Yarisa i Clio?

  MG3 Hybrid+ ma brytyjskie logo i chińską duszę. Duszę wojownika! Hybrydowa wersja hatchbacka niedługo ruszy na podbój Europy. I ma naprawdę dużo asów w rękawie. Na tyle dużo, że Yaris i Clio powinni się bać? Bez wątpienia tak.

  REKLAMA

  Badania techniczne także poza stacjami kontroli pojazdów. Przepisy wykonawcze są w drodze

  Dziś właściciel traktora musi jechać na przegląd do okręgowej stacji. To oznacza wydatek na paliwo i torowanie dróg. To może się jednak zmienić już 1 czerwca 2024 r. W drodze jest akt wykonawczy do przepisów, które pozwolą na wykonanie przeglądu poza SKP.

  Czy numer VIN pojazdu oznacza dane osobowe? Pytanie absurdalne. Odpowiedź jeszcze bardziej!

  Pojęcie danych osobowych stanowi gorący kartofel prawny. Bo jest mało precyzyjne i wymaga interpretacji. Czy numer VIN pojazdu oznacza dane osobowe? Na ten temat wypowiedziało się TSUE. Część rynku motoryzacyjnego nie będzie zadowolona z odpowiedzi.

  Karta parkingowa niepełnosprawnego straciła ważność. Ile kierowca dostanie mandatu za parkowanie na niebieskiej kopercie?

  Karty parkingowe osób niepełnosprawnych wkrótce tracą ważność. To wynik działania przepisów i sytuacja, która oznacza poważny problem. Ile wynosi mandat za parkowanie na niebieskiej kopercie bez ważnej karty? To jedna z wyższych kar w taryfikatorze.

  Samochód w firmie 2024. Które branże i profesje kupują najwięcej nowych aut? Jakie modele są najpopularniejsze? Jakie odliczenia podatkowe od samochodów?

  Najwięcej nowych samochodów zamawiają przedsiębiorcy, którzy trudnią się programowaniem, doradztwem lub prowadzą działalność związaną z transportem – wynika z danych Carsmile. Jakie jeszcze profesje stoją na ożywionym popytem na nowe samochody? Jakie auta są najpopularniejsze? Ile kosztuje leasing i wynajem dłpugoterminowy?

  REKLAMA

  Zasada ograniczonego zaufania. Drogowy obowiązek czy raczej możliwość?

  Mądrzejszy powinien ustąpić... Tak w języku osiedlowym można byłoby wytłumaczyć istotę zasady ograniczonego zaufania. Uzupełnia ona reguły drogowe. Ale uzupełnia jako dodatkowy obowiązek kierowców czy raczej możliwość i ostrzeżenie? Rozstrzygnijmy tę kwestię.

  Jazda na rowerze po alkoholu w 2024 r. Czy rowerzysta straci prawo jazdy?

  Rower i alkohol to złe połączenie. Odradzamy je i to stanowczo. Jaka jednak kara grozi za prowadzenie roweru po alkoholu w 2024 r.? I czy rowerzysta straci np. prawo jazdy? Odpowiedzmy na te pytania.

  REKLAMA