REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lotnisko Katowice: 8 proc. więcej ładunków w 2011 r.

REKLAMA

REKLAMA

Ponad 12,1 tys. ton ładunków odprawił w ubiegłym roku Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach. To 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Do 2014 r. na lotnisku będzie nowa baza cargo.

"Ubiegłoroczny wynik potwierdził dominującą pozycję pyrzowickiego lotniska wśród polskich portów regionalnych w zakresie lotniczego cargo.

REKLAMA

Jesteśmy też liderem na polskim rynku w zakresie obsługi dalekodystansowych czarterów cargo" - powiedział rzecznik podkatowickiego portu Cezary Orzech.

W minionym roku z i do Pyrzowic odprawiono 12 tys. 138 ton frachtu, z czego 7.033 ton nadano w eksporcie, a 5.104 ton w imporcie.

W samym grudniu ubiegłego roku odprawiono o prawie 30 proc. frachtu więcej niż w tym samym czasie 2010 r. 

Czartery cargo

REKLAMA

Ważną część połączeń cargo stanowią loty dalekodystansowe, głównie czartery. W roku 2011 r. lotnisko obsłużyło rejsy czarterowe cargo do Johannesburga, Buenos Aires, Tokio, Moskwy, Istambułu, Dallas i Chicago. W wielu przypadkach realizowały je wielkie Jumbo Jety. "Na żadnym innym polskim lotnisku tak często nie są obsługiwane komercyjne czartery cargo" - podkreślił Orzech.

Lotnisko Katowice - jako jedyne w Polsce - od dwóch lat utrzymuje także regularne dalekodystansowe połączenie cargo do Hamilton w pobliżu Toronto w Kanadzie. Operacje wykonywane są raz w tygodniu. Dotychczas na tej trasie przewieziono w sumie ok. 4,5 tys. ton frachtu.

Swoje bazy w Pyrzowicach mają też światowe firmy kurierskie DHL, FedEx, UPS, TNT. 

Nowa baza cargo

Do 2014 r. w Katowice Airport ma powstać nowa baza cargo, zlokalizowana w południowo-wschodniej części lotniska. Obecnie trwają prace wykończeniowe nowego hangaru technicznego, który będzie oddany do użytku w lipcu tego roku.

Ponadto jeszcze w tym roku będzie ogłoszony przetarg na wykonawcę nowej drogi startowej. Prace budowlane powinny rozpocząć się najpóźniej w czwartym kwartale tego roku, a zakończą się w trzecim kwartale 2014 r. Długość nowej drogi startowej wyniesie 3,2 tys. m, z możliwością przedłużenia do 3,6 tys. m.

REKLAMA

Dzięki tej inwestycji zwiększą się możliwości pyrzowickiego lotniska w zakresie obsługi dalekodystansowych połączeń towarowych. Obecnie siatka połączeń pasażerskich z Pyrzowic obejmuje loty regularne w 32 kierunkach oraz czarterowe na sześciu trasach.

Port rozbudowuje infrastrukturę obsługi technicznej samolotów, zamierzając stać się portem bazowym dla kolejnych przewoźników. W październiku ubiegłego roku rozpoczęła się modernizacja terminalu pasażerskiego A - gdzie realizowane są odprawy poza strefę Schengen.

Obiekt otrzyma nową elewację, a jego powierzchnia użytkowa wzrośnie o tysiąc metrów kw., do 8,6 tys. mkw. Zakończenie modernizacji planowane jest wiosną tego roku.

W Pyrzowicach trwają także prace budowlane związane z realizacją największej inwestycji w dotychczasowej historii portu. Kosztem 81 mln zł w ciągu dwóch lat powstanie nowa płyta postojowa na 13 samolotów wielkości Airbusa A320 czy Boeinga 737.

(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    REKLAMA

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    REKLAMA

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

    Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

    REKLAMA