Jak odliczyć podatek wobec błędnej stawki VAT na fakturze za usługę transportową
REKLAMA
REKLAMA
Prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przysługuje, zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawa o VAT), w zakresie w jakim nabyte towary lub usługi służą lub będą służyć do wykonywania działalności opodatkowanej podatnika. Jednocześnie jak wskazuje treść art. 86 ust. ust. 2 pkt 1 tej ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określona w fakturze otrzymanej przez podatnika z tytułu nabycia usługi/towaru.
REKLAMA
Od powyższej zasady ustawodawca wprowadził kilka wyjątków ograniczających prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego. I tak, powołując się na treść art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, m.in. nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Można odliczyć podatek nawet przy błędnej stawce VAT na fakturze za usługę transportową
REKLAMA
W konsekwencji, odnosząc powyższe przepisy na grunt przedstawionego problemu należy uznać, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego jest zasadniczo ograniczone jedynie w sytuacji gdy wystawiona przez sprzedawcę faktura dokumentuje transakcję, która korzysta ze zwolnienia z opodatkowania lub w ogóle takiemu opodatkowaniu nie podlega. Tym samym, skoro ustawodawca nie ograniczył prawa do odliczenia podatku naliczonego w sytuacji gdy podmiot wystawiający fakturę VAT omyłkowo zastosował błędną stawkę podatku (choćby wyższą - tak jak w analizowanym przypadku zamiast 0% przyjął stawkę 23%), Spółka uprawniona jest do odliczenia kwoty podatku naliczonego wykazanego w tej fakturze VAT.
Jednocześnie, w gestii Spółki należy poinformowanie kontrahenta o popełnionym błędzie. Jeśli kontrahent ów błąd poprawi powinien wystawić fakturę korygującą in minus. Spółka zobowiązana będzie wówczas do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego z chwilą otrzymania tej korekty (co wynika z brzmienia art. 86 ust. 10a ustawy o VAT).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.