REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przewóz osób - w jakich przypadkach jest legalny?

Subskrybuj nas na Youtube
miasto, korek Fot. Fotolia
miasto, korek Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 2014 roku zmieniły się zasady dotyczące odpłatnego przewozu osób. Na jakich zasadach można wykonywać tę usługę legalnie?

Legalny przewóz osób

REKLAMA

Od 7 kwietnia 2012r., czyli od wejścia w życie ustawy z 4 lutego 2011r. o zmianie w transporcie drogowym (Dz.U. z 2011 r. nr 48, poz. 247) przewóz osób po spełnieniu określonych wymagań jest legalny. Nadal jednak pojawiają się głosy, że jest to niezgodny z prawem sposób zarobku. W poniższym materiale wyjaśnimy jakie warunki trzeba spełnić by móc zarobkowo przewozić pasażerów i czym przewóz różni się od usług taksówkarskich.

REKLAMA

Wiele korporacji łączy w sobie usługi taksówkarskie i przewozu osób. Wynika to z oszczędności, a także z faktu dopasowania usług do wymagań rynku. Kierowcy jeżdżący w ramach przewozu osób nie muszą kończyć specjalnego kursu i zdawać egzaminu z zakresu transportu drogowego taksówką, tak jak w przypadku taksówkarzy, dla których taki obowiązek został wprowadzony 21 listopada 2013r. uchwałą Rady Warszawy. Potrzebują jedynie licencji na wykonywanie takiej działalności lub mogą jeździć w ramach licencji uzyskanej przez firmę.

Oferowanie obu usług w ramach jednej firmy spowodowane jest również wychodzeniem naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy nie chcą przepłacać i mogą wybierać, z której usługi skorzystają – komentuje Sławomir Jóźwiak, właściciel firmy przewozowej Night Drivers, która świadczy usługi taxi i przewozu osób.

Przewóz osób: różnice wizualne

Aby klient miał pełną świadomość i mógł bez problemu rozróżnić czy korzysta z usług taksówkarza czy przewoźnika, ustawa o transporcie drogowym nałożyła pewnie ograniczenia na tych drugich. Przede wszystkim chodzi tutaj o oznakowanie samochodów, za pomocą których świadczona jest usługa. Nie mogą one sugerować, że w jakiś sposób mamy do czynienia z taksówką.
Samochody przeznaczone do przewozu osób nie mogą umieszczać w sposób widoczny z zewnątrz pojazdu oznaczeń z nazwą, adresem, telefonem, stroną internetową przedsiębiorcy lub innych oznaczeń pozwalających na jego identyfikację. Dodatkowo nie mogą posiadać reklam usług taksówkowych i przedsiębiorców oferujących takie usługi. Z kolei taksówki mogą sobie na to wszystko pozwolić i dodatkowo umieścić na dachu pojazdu lampę lub inne urządzenie techniczne z napisem „TAXI”. Ponadto zgodnie z ustawą okazjonalny przewóz osób wykonywać można tylko i wyłącznie pojazdami przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu od 7 do 9 osób razem z kierowcą. W odróżnieniu od przewozu osób, taksówkami mogą być wszystkie pojazdy, których liczba pasażerów nie przekracza 9 osób łącznie z kierowcą. W pojeździe przeznaczonym do przewozu osób zabronione jest umieszczanie i używanie taksometru, czyli przyrządu pomiarowego służącego do obliczania należności za długość przebytej drogi przez taksówkę.

Przewóz osób: stawki za przejazdy

REKLAMA

Kolejna różnica polega na tym, że przewoźników nie obowiązują lokalne uchwały rad gminy, które wyznaczają stawki usług, dzięki czemu mogą dowolnie kształtować swoje ceny i tym samym posiadać konkurencyjne stawki w porównaniu do taksówek. Ceny za przejazd taksówkami są z góry ustalone i taryfa opłat widnieje na obowiązkowej dwustronnej tabliczce informacyjnej przyklejonej na tylnich drzwiach pojazdu. Ponadto w taksówkach ustalona jest odgórnie maksymalna opłata początkowa wynosząca 8 zł. W autach przeznaczonych do przewozu osób obowiązuje konkurencyjna kwota wynosząca najczęściej 6 zł.
By móc wykonywać przewóz osób potrzebna jest specjalna licencja na wykonywanie transportu drogowego osób. Wydawana jest ona przez starostę właściwego ze względu na siedzibę danej firmy transportowej. By uzyskać ową licencję należy spełnić tzw. ustawowe regulacje, które obejmują kompetencję zawodowe, opinię o przedsiębiorcy i jego możliwości finansowe do prowadzania takiej działalności. Przedsiębiorca ubiegający się o taką licencje musi mieć dobrą reputację, posiadać certyfikat kompetencji zawodowych, wykazać się stabilną sytuacją finansową oraz posiadać pojazdy przeznaczone do podróżowania od 7 do 9 osób razem z kierowcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak widać przewóz osób w naszym kraju został prawnie usystematyzowany i obecnie prowadzenie takiej działalności jest legalne. Należy pamiętać, że wymagane jest spełnienie kilku warunków niezbędnych do otrzymania licencji i że przewóz osób znacznie różni się od taksówek, co stanowi ważną kwestię również dla klientów. Pojawienie się na rynku usług przewozu osób stało się dużą konkurencją dla taksówek. Osoby często podróżujące taką formą transportu mogą wybierać z kim i za jaką kwotę pojadą. Stało się to dla nich bardziej opłacalne, gdyż przewóz osób oferuje niższe ceny niż taksówki, wcale nie w gorszych warunkach.

Źródło: materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 tys. euro kary dla przewoźnika. 120 euro mandatu dla kierowcy. Kary za złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą [Normy]

Złe zabezpieczenie ładunku podczas transportu za granicą może słono kosztować przewoźnika i kierowcę. W Niemczech przewoźnik zapłaci nawet 5 tys. euro kary, a kierowca 120 euro mandatu. Jakie są przepisy i normy w krajach UE?

Kupiłeś opony w internecie? Podatek PCC w 2025 może Cię zaskoczyć – zobacz, kiedy zapłacić i jak uniknąć kary

W 2025 roku fiskus sprawdza, kto powinien zapłacić podatek PCC za zakupy online. Jeśli kupiłeś opony przez internet: na OLX, Allegro lub Facebook Marketplace i możesz mieć obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia należnego podatku. Podatek od zakupu opon przez internet dotyczy także osób prywatnych. Zobacz, kiedy trzeba zapłacić PCC, ile wynosi kara za brak zgłoszenia oraz jak uniknąć konsekwencji.

Wakacyjny drink i… utracone prawo jazdy? Co grozi za alkohol na wodzie i ścieżkach

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stanowi poważne zagrożenie – niezależnie od tego, czy poruszamy się po drogach, wodzie czy ścieżkach rowerowych. Przepisy są w tym względzie jasne, choć w niektórych sytuacjach mogą budzić wątpliwości. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje grożą za nieodpowiedzialne zachowanie, w tym potencjalna utrata prawa jazdy.

KGP: 122 159 interwencji, 550 wypadków drogowych, 37 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 159 interwencji. Byli wzywani do 550 wypadków drogowych.

REKLAMA

Punkty karne: ile możesz mieć, kiedy się kasują, jak odzyskać prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile punktów karnych możesz mieć i kiedy znikają z Twojego konta? Interesują Cię najnowsze przepisy na 2025 rok dotyczące kasowania punktów, kursów redukcyjnych i tego, jak nie stracić prawa jazdy ani nie przepłacić za OC w 2025 roku? Ten kompleksowy przewodnik rozwieje wszelkie wątpliwości. Dowiedz się, co oznaczają punkty karne, jak działają nowe limity dla doświadczonych i początkujących kierowców, a także jakie są konsekwencje przekroczenia dozwolonej liczby punktów.

Nowe kary dla kierowców 2025. Rząd właśnie przyjął projekt. Konfiskata auta, więzienie, dożywotni zakaz prowadzenia

Rządowa ofensywa przeciwko piratom drogowym! W dniu 3.07.2025 Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów dla kierowców, który ma skuteczniej walczyć z najgroźniejszymi przestępstwami na drogach. Koniec z brawurą, nielegalnymi wyścigami i lekceważeniem zakazów. Bandyci drogowi mogą spodziewać się surowych kar, w tym nawet przepadku pojazdu, dożywotniego zakazu prowadzenia i więzienia. Zmiany w Kodeksie karnym i Prawie o ruchu drogowym mają wejść w życie jeszcze w 2025 roku i stanowić punkt zwrotny w walce o bezpieczeństwo na polskich drogach.

Nowy węzeł drogowy na S19 i kolejne odcinki drogi w planach

GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę dodatkowego węzła drogowego na S19 koło Białegostoku - Dobrzyniewo Północ. W planach także inne odcinki drogi. S19 w Podlaskiem ma liczyć 177 km, a budowa jest podzielona na 15 odcinków.

Stracisz prawo jazdy po 65. roku życia? Nowe badania seniorów od 1 lipca? Sprawdzamy, co naprawdę się zmienia

Czy po 65. roku życia naprawdę trzeba będzie robić badania, żeby nadal prowadzić samochód? W sieci krąży wiele niepokojących informacji, ale nie wszystkie mają potwierdzenie w przepisach. Sprawdziliśmy, jakie zmiany faktycznie wchodzą w życie, co grozi za brak badań po 75. roku życia i czy osoby starsze mogą legalnie prowadzić auto bez zaświadczenia lekarskiego.

REKLAMA

Szok: 85-latek wjechał do galerii handlowej. Czy seniorzy powinni mieć badania, by zachować prawo jazdy? Tak wyglądają przepisy 2025

Incydent w Gdyni, gdzie 25 czerwca 85-letni kierowca wjechał samochodem do wnętrza centrum handlowego Riviera przy ul. Kazimierza Górskiego, wywołał lawinę pytań o bezpieczeństwo na drogach i zdolność osób starszych do prowadzenia pojazdów. Zdarzenie to, choć na szczęście bez poważniejszych obrażeń, zakończyło się mandatem dla mężczyzny i wnioskiem policji o skierowanie go na badania zdrowotne. To nietypowe zdarzenie ponownie stawia kluczowe pytanie: czy badania lekarskie dla kierowców seniorów powinny być obowiązkowe? Czy seniorzy mogą prowadzić auto po 80-tce bez dodatkowych wymogów? Sprawdzamy, jak wyglądają przepisy dla kierowców seniorów 2025.

500 zł kary za przejazd autostradą. Ty też możesz dostać wezwanie

Choć system e-TOLL przeszedł już do historii, konsekwencje jego działania wciąż odczuwają tysiące kierowców. Od miesięcy z Izby Administracji Skarbowej w Łodzi wysyłane są pisma wzywające do zapłaty 500 zł kary za przejazd autostradą bez opłaty. Nie są to oszustwa, to realne działania urzędów skarbowych. Kogo dotyczą wezwania? Jak się odwołać? Sprawdź, zanim będzie za późno.

REKLAMA