REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja nowego samochodu w 2018 r. krok po kroku

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Rejestracja nowego samochodu w 2018 r. krok po kroku/ fot. Fotolia
Rejestracja nowego samochodu w 2018 r. krok po kroku/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoba, która zakupiła nowy samochód jest zobowiązana do jego rejestracji w ciągu 30 dni od dnia zakupu. Rejestracji dokonuje się w wydziale komunikacji we właściwym miejscowo starostwie. Procedura rejestracji nowego samochodu w 2018 r. nie zmieni się.

Procedura rejestracji nowego samochodu jest bardzo podobna do rejestracji używanego auta – w obu przypadkach konieczne jest złożenie wniosku o rejestrację pojazdu i kompletu odpowiednich dokumentów w wydziale komunikacji.

REKLAMA

Wniosek i potrzebne dokumenty

Przed rejestracją pojazdu warto go ubezpieczyć ponieważ pojazd bez ważnego OC nie może poruszać się po drogach

Procedurę rejestracji zacznij do wypełnienia wniosku o rejestrację pojazdu. Wniosek możesz otrzymać w starostwie, pobrać ze strony wydziału komunikacji lub pobrać klikając tutaj. We wniosku należy podać takie informacje jak np. rok produkcji pojazdu, jego model, typ itd.

Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2018
NOWOŚĆ
na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

W dalszej kolejności musisz skompletować następujące dokumenty (w oryginale):

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • dowód własności pojazdu (np. umowa kupna samochodu, faktura VAT);
 • potwierdzenie dokonania wszystkich opłat;
 • świadectwo zgodności WE (homologacja) – otrzymujesz je od producenta pojazdu; świadectwo zgodności potwierdza, że pojazd spełnia unijne wymogi;
 • Kartę pojazdu;
 • Dowód osobisty/paszport, a jeżeli kupiłeś samochód na firmę to wydruk z KRS zaświadczenie z CEiDG.;
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu;
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy w przypadku pojazdu wyprodukowanego w Unii Europejskiej.

Opłaty

Jednym z załączników do wniosku jest potwierdzenie dokonania wszystkich opłat. Aby rejestracja przebiegła prawidłowo musisz uiścić osobiście w urzędzie lub przelewem na konto następujące opłaty:

 • 85 zł — opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu;
 • 13,50 zł — opłata za pozwolenie czasowe;
 • opłaty za tablice rejestracyjne:
  • 80 zł — samochodowe;
  • 40 zł — motocyklowe;
  • 30 zł — motorowerowe;
  • 1 000 zł — indywidualne;
 • 75 zł — opłata za kartę pojazdu — jeśli producent albo importer pojazdu nie wydał karty;
 • 50 gr — opłata ewidencyjna, którą zapłacisz osobno za wydanie: dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i nalepki kontrolnej.

W przypadku gdy rejestrujesz pojazd, który nie był wcześniej rejestrowany w Polsce, ale został sprowadzony do Polski przed 1 stycznia 2016 r. musisz uiścić,,opłatę recyklingową’’, która wynosi 500 zł. Opłata recyklingowa jest płacona przelewem na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jeśli rejestrujesz pojazd, który nie był wcześniej rejestrowany w Polsce i został sprowadzony do Polski po 1 stycznia 2016 r. — nie płacisz „opłaty recyklingowej".

W urzędzie

REKLAMA

Po skompletowaniu wszystkich dokumentów i dokonaniu opłat należy złożyć wniosek i dokumenty w wydziale komunikacyjnym. Można tego dokonać osobiście, wysłać je pocztą, a nawet złożyć przez Internet, jeżeli twój wydział komunikacyjny przewiduje taką możliwość.

Urzędnik może odmówić ci rejestracji pojazdu gdy np. nie dostarczysz jakiegoś dokumentu. W takim wypadku możesz odwołać się od jego decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Po otrzymaniu dokumentów urząd zarejestruje twój pojazd na 30 dni – otrzymasz ,,miękki dowód rejestracyjny’’. W tym czasie urząd przygotuje dla ciebie ,,twardy’’ dowód rejestracyjny, który musisz odebrać w urzędzie. Informację o gotowości dokumentu do odebrania otrzymasz mailem albo w sms.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r.  Prawo o ruchu drogowym (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

Dobra passa motoryzacji dobiega końca

Chociaż produkcja sprzedana pojazdów w I kwartale br. przekroczyła 60 mld zł, ogólne wyniki branży wskazują, że dobra passa przemysłu motoryzacyjnego w Polsce dobiega końca. Tak wynika z informacji firmy AutomotiveSuppliers.pl.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

REKLAMA

Konfiskata auta nietrzeźwym kierowcom. Będą zmiany przepisów, ale czy na pewno łagodniejsze dla kierujących pojazdami

Kolejna zmiana przepisów dotyczących przepadku pojazdów jako kary dla nietrzeźwych kierowców. . Do Sejmu trafił projekt zmiany ustawy, w ramach którego to nie policja, ale sąd będzie dokonywał konfiskaty, ale jednocześnie zaostrzone zostaną przepisy dotyczące przepadku pojazdu.

Pijany kierowca staranował ogrodzenie. Stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

35-letni pijany kierowca ciężarowej scanii staranował ogrodzenie prywatnej posesji w Szydłówku koło Mławy. Kary nie będą niskie. 

REKLAMA