Rejestracja używanego motocykla w 2018 r. krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Jakie dokumenty są potrzebne do przerejestrowania używanego motocykla?
REKLAMA
Przede wszystkim należy zebrać wszystkie wykazane poniżej dokumenty i uzupełnić wniosek o rejestrację pojazdu. Niektóre wydziały komunikacji udostępniają możliwość pobrania wniosku ze swojej strony, jednak zawsze taki wniosek można uzyskać na miejscu w urzędzie. Można też kliknąć tutaj, aby pobrać wniosek.
REKLAMA
Umowa kupna-sprzedaży – to najważniejszy dokument, który musimy posiadać, by móc przerejestrować używany motocykl. Umowa ta potwierdza, że sprzedający przenosi na kupującego prawa własności pojazdu. Podczas zawierania umowy należy dokładnie wpisać wszelkie dane z dowodów osobistych i dowodu rejestracyjnego pojazdu, by w trakcie przerejestrowywania jednośladu w wydziale komunikacji nie pojawiły się niespodziewane problemy ze strony urzędników. Umowę kupna-sprzedaży należy przygotować w dwóch identycznych egzemplarzach i każdy z nich musi być podpisany przez sprzedającego i kupującego.
W przypadku gdy poprzedni właściciel nie przerejestrował pojazdu, musimy zebrać wcześniejsze umowy kupna-sprzedaży, wykazujące poprzednich właścicieli maszyny i historię jednośladu. Uwaga, muszą to być oryginały lub kopie potwierdzone notarialnie – w przeciwnym wypadku urzędnik z wydziału komunikacji może odrzucić wniosek o rejestrację pojazdu.
Karta pojazdu – to dokument, w którym zapisana jest historia prawna pojazdu. Karta pojazdu jest obowiązkowa dla maszyn zarejestrowanych po 1 lipca 1999 roku. W przypadku nowych motocykli wystawia ją producent lub importer, a jej brak w momencie zakupu może wiązać się z dodatkowymi formalnościami. Brak posiadania karty pojazdu przez sprzedającego powinien wzbudzić naszą czujność, ponieważ możliwe jest, że osoba sprzedająca pojazd chce coś ukryć, np. pochodzenie auta z kradzieży. Najlepszym rozwiązaniem jest wymuszenie na sprzedającym wyrobienie wtórnika karty pojazdu jeszcze przed podpisaniem umowy.
Dowód rejestracyjny
Potwierdzenie posiadania aktualnego ubezpieczenia OC zakupionego pojazdu
Dowód osobisty
Druk PCC-3 - czyli deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych. Od każdej umowy kupna-sprzedaży pojazdu o wartości ponad 1000 zł trzeba odprowadzić podatek w wysokości 2% ceny zakupu wpisanej do umowy. Zazwyczaj to kupujący opłaca ten podatek, jednak zapis o obowiązku opłacenia podatku przez którąś ze stron powinien pojawić się na umowie. Na złożenie deklaracji PCC-3 mamy tylko 14 dni od daty zakupu - po tym czasie na kupującego nakładana jest kara w wysokości 100 zł, która z czasem rośnie.
Jak przerejestrować używany motocykl?
REKLAMA
Po zakupie motocykla mamy 14 dni na udanie się do urzędu skarbowego, właściwego dla naszego miejsca zamieszkania, gdzie składamy deklarację PCC-3, opłacamy podatek i pobieramy zaświadczenie o dokonanych wpłatach. Następnie w okresie do 30 dni od zakupu pojazdu idziemy ze wszystkimi wymienionymi wcześniej dokumentami do swojego Wydziału Komunikacji, gdzie wypełniamy wniosek o rejestrację pojazdu. Po uzupełnieniu tego dokumentu musimy odstać swoje w kolejce do "okienka", w którym przerejestrujemy swój wymarzony jednoślad. Trzeba także pamiętać o przyniesieniu dotychczasowej tablicy rejestracyjnej motocykla.
Jeśli urzędnik ma wątpliwość co do dokumentów, może nam wydać nową tablicę rejestracyjną lub nową naklejkę legalizacyjną do dotychczasowej "blachy" (jeśli rejestrujemy motocykl zarejestrowany w tym samym mieście) oraz tzw. "miękki" dowód rejestracyjny, którego używa się do czasu odebrania stałego. "Miękki" dowód jest ważny przez 30 dni, a w tym czasie urząd powinien dopełnić wewnętrzne formalności i wystawić stały odpowiednik.
Ile kosztuje przerejestrowanie motocykla?
- 2% podatku od ceny zakupu motocykla
- wydanie tymczasowego i stałego dowodu wraz z nowymi naklejkami legalizacyjnymi na dotychczasową tablicę (w przypadku przerejestrowywania motocykla zarejestrowanego w tym samym mieście) - 81 zł
- wydanie tymczasowego i stałego dowodu wraz z nową tablicą rejestracyjną - 121,50 zł
- wyrobienie wtórnika karty pojazdu, jeśli to konieczne - 75 zł
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.