REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja używanego motocykla w 2018 r. krok po kroku

Łukasz Kuźmiuk
Rejestracja używanego motocykla w 2018 r. krok po kroku / Fot. Fotolia
Rejestracja używanego motocykla w 2018 r. krok po kroku / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zima i wiosna to dobre pory roku na kupno motocykli. Ceny maszyn są niższe niż podczas sezonu, a dodatkowo świeżo zakupione używane jednoślady można wcześniej przygotować na pierwsze ciepłe dni. Sprawdź jak w 2018 roku zarejestrować używany motocykl.
Rieju, <a class=motocykle Fot. Fotolia"/>

Fotolia

Jakie dokumenty są potrzebne do przerejestrowania używanego motocykla?

REKLAMA

Przede wszystkim należy zebrać wszystkie wykazane poniżej dokumenty i uzupełnić wniosek o rejestrację pojazdu. Niektóre wydziały komunikacji udostępniają możliwość pobrania wniosku ze swojej strony, jednak zawsze taki wniosek można uzyskać na miejscu w urzędzie. Można też kliknąć tutaj, aby pobrać wniosek.

REKLAMA

Umowa kupna-sprzedaży – to najważniejszy dokument, który musimy posiadać, by móc przerejestrować używany motocykl. Umowa ta potwierdza, że sprzedający przenosi na kupującego prawa własności pojazdu. Podczas zawierania umowy należy dokładnie wpisać wszelkie dane z dowodów osobistych i dowodu rejestracyjnego pojazdu, by w trakcie przerejestrowywania jednośladu w wydziale komunikacji nie pojawiły się niespodziewane problemy ze strony urzędników. Umowę kupna-sprzedaży należy przygotować w dwóch identycznych egzemplarzach i każdy z nich musi być podpisany przez sprzedającego i kupującego.

W przypadku gdy poprzedni właściciel nie przerejestrował pojazdu, musimy zebrać wcześniejsze umowy kupna-sprzedaży, wykazujące poprzednich właścicieli maszyny i historię jednośladu. Uwaga, muszą to być oryginały lub kopie potwierdzone notarialnie – w przeciwnym wypadku urzędnik z wydziału komunikacji może odrzucić wniosek o rejestrację pojazdu.

Karta pojazdu – to dokument, w którym zapisana jest historia prawna pojazdu. Karta pojazdu jest obowiązkowa dla maszyn zarejestrowanych po 1 lipca 1999 roku. W przypadku nowych motocykli wystawia ją producent lub importer, a jej brak w momencie zakupu może wiązać się z dodatkowymi formalnościami. Brak posiadania karty pojazdu przez sprzedającego powinien wzbudzić naszą czujność, ponieważ możliwe jest, że osoba sprzedająca pojazd chce coś ukryć, np. pochodzenie auta z kradzieży. Najlepszym rozwiązaniem jest wymuszenie na sprzedającym wyrobienie wtórnika karty pojazdu jeszcze przed podpisaniem umowy.

Dowód rejestracyjny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdzenie posiadania aktualnego ubezpieczenia OC zakupionego pojazdu

Dowód osobisty

Druk PCC-3 - czyli deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych. Od każdej umowy kupna-sprzedaży pojazdu o wartości ponad 1000 zł trzeba odprowadzić podatek w wysokości 2% ceny zakupu wpisanej do umowy. Zazwyczaj to kupujący opłaca ten podatek, jednak zapis o obowiązku opłacenia podatku przez którąś ze stron powinien pojawić się na umowie. Na złożenie deklaracji PCC-3 mamy tylko 14 dni od daty zakupu - po tym czasie na kupującego nakładana jest kara w wysokości 100 zł, która z czasem rośnie.

Jak przerejestrować używany motocykl?

REKLAMA

Po zakupie motocykla mamy 14 dni na udanie się do urzędu skarbowego, właściwego dla naszego miejsca zamieszkania, gdzie składamy deklarację PCC-3, opłacamy podatek i pobieramy zaświadczenie o dokonanych wpłatach. Następnie w okresie do 30 dni od zakupu pojazdu idziemy ze wszystkimi wymienionymi wcześniej dokumentami do swojego Wydziału Komunikacji, gdzie wypełniamy wniosek o rejestrację pojazdu. Po uzupełnieniu tego dokumentu musimy odstać swoje w kolejce do "okienka", w którym przerejestrujemy swój wymarzony jednoślad. Trzeba także pamiętać o przyniesieniu dotychczasowej tablicy rejestracyjnej motocykla.

Jeśli urzędnik ma wątpliwość co do dokumentów, może nam wydać nową tablicę rejestracyjną lub nową naklejkę legalizacyjną do dotychczasowej "blachy" (jeśli rejestrujemy motocykl zarejestrowany w tym samym mieście) oraz tzw. "miękki" dowód rejestracyjny, którego używa się do czasu odebrania stałego. "Miękki" dowód jest ważny przez 30 dni, a w tym czasie urząd powinien dopełnić wewnętrzne formalności i wystawić stały odpowiednik.

Ile kosztuje przerejestrowanie motocykla?

- 2% podatku od ceny zakupu motocykla

- wydanie tymczasowego i stałego dowodu wraz z nowymi naklejkami legalizacyjnymi na dotychczasową tablicę (w przypadku przerejestrowywania motocykla zarejestrowanego w tym samym mieście) - 81 zł

- wydanie tymczasowego i stałego dowodu wraz z nową tablicą rejestracyjną - 121,50 zł

- wyrobienie wtórnika karty pojazdu, jeśli to konieczne - 75 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA