REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
System CEPiK ma błędy? fot. Fotolia
System CEPiK ma błędy? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki dostępowi online do bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), każdy będzie mógł sprawdzić historię pojazdu. Niestety aktualnie baza danych zawiera błędy, jakie?

Projekt ustawy, która udostępni CEPiK obywatelom

Obecnie dopracowywany jest projekt o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zakłada on, że po podaniu numeru nadwozia VIN, daty pierwszej rejestracji oraz numeru rejestracyjnego, każdy będzie miał możliwość sprawdzenia w CEPiK informacji na temat wybranego pojazdu. Do tej pory takie dane były jedynie udostępniane tylko wybranym służbom na przykład policji, ITD czy wydziałowi komunikacji. Specjaliści jednak podkreślają, że dla prawidłowego funkcjonowania systemu obecnie i w przyszłości, kluczowa jest przede wszystkim jakość dostępnych danych.  Bieżący stan bazy ma istotny wpływ między innymi na procedurę kształtowania wolumenów zamówień w branży aftermarket. Dane oficjalne nie są odpowiednio przygotowane i przedstawione, dlatego dystrybutorzy części korzystają głównie z opracowań specjalistycznych, prywatnych firm.

REKLAMA

Zobacz też: Brak tablic rejestracyjnych, a mandat

Jakie błędy są w CEPiK?

REKLAMA

Aktualny stan informacji CEPiK zawiera mnóstwo błędów. Również ich funkcjonalność jest niewystarczająca nie tylko dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej, organów państwa, ale także dla samych kierowców. Do tworzenia bazy CEPiK zastosowano dane z wydziału komunikacji bez ich wcześniejszej weryfikacji. Wynikiem tego jest to, że według statystyk w Polsce mamy 18 milionów samochodów, choć tak naprawdę ich liczba nie przekracza 13 milionów. Również wiek samochodu to wartość zawyżona nawet o kilka lat. Obecnie nie istnieje żadne narzędzie prawne, które by zobowiązało sprzedającego pojazd do jego wyrejestrowania w urzędzie gminy, dlatego też historia auta w CEPiK będzie często niepełna. Chcąc odpowiednio dobrze zmodernizować bazy trzeba opracować skuteczne metody ich uzupełnienia oraz zabezpieczenia przed tak zwanym „obejściem”.

Przede wszystkim należy sprecyzować zakres osób, które miały by możliwość dostępu do odnowionej bazy danych. Według przedstawicieli branży motoryzacyjnej powinni to być nabywcy używanych pojazdów, jak i również diagności ze stacji kontroli pojazdów. Dzięki dobrze opracowanym informacjom zawartych w bazach CEPiKu, zwiększa się szansa na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Zobacz też: Kiedy Policja może zabrać dowód rejestracyjny?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak uzupełnić bazę CEPiK?

REKLAMA

Eksperci zgodnie twierdzą, że taka baza powinna być uzupełniona o dane ze stacji kontroli pojazdów. Dotyczyć one mają obowiązkowego badania technicznego i jego przebiegu. Ma to ograniczyć poszukiwania kierowcy takiej stacji diagnostycznej, która dopuściłaby niezdolny do jazdy pojazd. Jedną z planowanych opcji jest konieczność zarejestrowania pojazdu w bazie CEPiK przed badaniem w konkretnej stacji kontroli pojazdów. Gdyby taki pojazd przeszedłby negatywnie badanie to uniemożliwiłoby przeprowadzenie go w innej, gdyż w bazie pozostałby ślad po poprzednim wyniku.

Prace nad modernizacją systemu wciąż trwają.  Pomysłodawcy czerpią inspirację z doświadczeń z Wielkiej Brytanii i Szwecji, gdzie już wprowadzono podobne systemy. Jednak wspólny, europejski system ewidencji pojazdów to odległa przyszłość. Dzięki takiej opcji utrudniłoby to handel kradzionymi pojazdami oraz popularne cofanie liczników przed sprzedażą.  Jak na razie takie rozwiązanie może pozostać jedynie w planach na przyszłość.

Zobacz też: Wydanie wtórnika karty pojazdu

Źródło: Materiały Prasowe ProfiAuto

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA