REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czemu samochód na tym znaku drogowym znika? To ważne ostrzeżenie. Mocno przydaje się szczególnie teraz

Czemu samochód na tym znaku drogowym znika? To ważne ostrzeżenie. Mocno przydaje się szczególnie teraz
Czemu samochód na tym znaku drogowym znika? To ważne ostrzeżenie. Mocno przydaje się szczególnie teraz
Kuba Brzeziński
Infor

REKLAMA

REKLAMA

Samochód z tego znaku rzeczywiście znika. Jest ku temu jednak ważny powód. Jak musi zareagować kierowca? Powinien zdjąć nogę z gazu i zachować szczególną ostrożność. Powinien, ale tego nie zrobi. Bo w Polsce takiego znaku drogowego nie ma. Jest gdzieś indziej.

Znaki drogowe stanowią temat rzekę. Tym bardziej że oznaczeń jest naprawdę wiele, a do tego kierowcy nie zawsze znają definicję każdego z nich. Tak właśnie jest w przypadku oznaczenia ze znikającym samochodem? Tak, tyle że tu historia wygląda nieco inaczej. Bo powód niewiedzy wśród polskich kierowców staje się jakby oczywisty.

REKLAMA

Przed czym ostrzega znak ze znikającym autem?

REKLAMA

Samochód na znaku P-33 (bo takie oznaczenie ma ta tablica) rzeczywiście znika. To nie tylko kwestia nadinterpretacji graficznej. Tyle że nie znika za sprawą magicznej sztuczki, sił nadprzyrodzonych czy członków obcej cywilizacji. On znika we mgle. Znak ma prostą funkcję. Ma informować o tym, że pojazd zaraz pojawi się na fragmencie drogi, na którym występuje wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się mgły, deszczu, zadymienia czy silnych opadów śniegu. Zjawiska te mogą poważnie ograniczyć widoczność kierującym.

Jak powinien zareagować kierowca, który dostrzeże przed maską znak P-33? Tak naprawdę powinien wykonać trzy kroki. Po pierwsze musi zachować szczególną ostrożność. Jeszcze uważniej musi obserwować otoczenie drogi i zachowania innych użytkowników drogi. Po drugie powinien zredukować prędkość. Po trzecie powinien włączyć światła mijania i ewentualnie przeciwmgielne.

Gdzie można spotkać znak drogowy P-33?

Polscy kierowcy nie znają definicji znaku P-33, bo... w naszym kraju takiego oznaczenia nie ma. To znak ostrzegawczy, ale charakterystyczny dla Hiszpanii. I to też nie w całej. Jest raczej rzadko spotykany, a do tego prawie... nowy. Bo wygląd oznaczenia został zmieniony w 2023 r. Wcześniej tablica nie przedstawiała znikającego samochodu, a samochód z kropkami nad dachem. Forma oznaczenia została zmieniona dla większej czytelności.

Czy w Polsce sprawdziłby się hiszpański znak ostrzegający o mgle?

Znak P-33 spokojnie mógłby się sprawdzić w Polsce, ale mimo wszystko mocno okresowo. Wiosną, zwłaszcza po opadach deszczu, powinien stanąć przed wjazdem do lasu, przy drodze poprowadzonej przez pole, ewentualnie zagłębienie terenu. To miejsca, w którym wystąpienie mgły jest szczególnie wysokie. Choć i my możemy mieć swój zamiennik. Drogowcy zawsze mogą postawić znak A-30 "inne niebezpieczeństwa" i doprecyzować napisem na tabliczce, że chodzi o mgłę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot prawa jazdy. 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

REKLAMA

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

REKLAMA

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA