REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Żółte znaki z czołgiem. Czemu pojawiły się przy drogach w całej Polsce?

żółte znaki z czołgiem, żółte znaki dla pojazdów wojskowych
Żółte znaki z czołgiem. Czemu pojawiły się przy drogach w całej Polsce?
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Żółte znaki z czołgiem będą dobrze widoczne przy drogach w całej Polsce od teraz aż do maja. Powód? To wynik ćwiczeń wojskowych. Nietypowe znaki drogowe całe szczęście nie mają większego znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.

Dokładnie 12 lutego w Polsce zaczęły się ćwiczenia wojskowe realizowane w ramach operacji STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. To oznacza jedno. Na drogach w całym kraju mogą się pojawić pojazdy wojskowe. Pojazdy wojskowe, dla których GDDKiA musiała przygotować dedykowane oznaczenia.

REKLAMA

Co oznaczają żółte znaki z czołgiem?

Żółte znaki z czołgiem to oznaczenia stworzone w oparciu o wojskową klasyfikację obciążenia, czyli klasę MLC (Military Load Classification). Przekazują informację na temat obiektów, które pojazdy wojskowe napotkają na swojej drodze.

Definicja żółtych znaków z czołgiem jest opisana w par. 81 ust. 1 rozporządzenia ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

  • znak W-1 "klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym",
  • znak W-2 "klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym",
  • znak W-3 "klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych",
  • znak W-4 "klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów kołowych",
  • znak W-5 "klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych",
  • znak W-6 "szerokość mostu lub środka przeprawowego",
  • znak W-7 "wysokość skrajni pionowej na moście lub w tunelu".
żółte znaki z czołgiem, żółte znaki dla pojazdów wojskowych

żółte znaki z czołgiem, żółte znaki dla pojazdów wojskowych

Żółte znaki z czołgiem. Czemu pojawiły się przy drogach w całej Polsce?

GDDKiA

Czy żółte znaki z czołgiem przekazują kierowcy cywilnemu jakąś informację?

REKLAMA

Oficjalny komunikat GDDKiA na temat żółtych znaków drogowych z czołgami brzmi następująco. "Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych". To po części prawda, a po części nie. Prawda o tyle, że bezpośrednio nie wskazują na żadne zasady ruchu drogowego w stosunku do kierowcy auta cywilnego. Nie można też dostać za ten znak mandatu. Z drugiej strony stanowią o tyle cenną informację, że ostrzegają o możliwości napotkania na drodze pojedynczych pojazdów wojskowych czy kolumn pojazdów wojskowych.

Jak kierowca powinien zachować się na widok pojazdów wojskowych na drodze? Po pierwsze musi pamiętać o szczególnej ostrożności. Pojazdy takie są często nienormatywne. Mogą być szersze od klasycznej ciężarówki. Po drugie warto pamiętać o tym, że pojazdy mają ogromną masę. Trzeba mieć zatem na uwadze np. ich długą drogę hamowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z ewentualnym ruchem pojazdów wojskowych w okresie od lutego do maja 2024 r. i ćwiczeń STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24, prośbę do kierowców ma też Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Apeluje o to, aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. To ma kluczowe znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa Polski.

żółte znaki z czołgiem, żółte znaki dla pojazdów wojskowych

żółte znaki z czołgiem, żółte znaki dla pojazdów wojskowych

Żółte znaki z czołgiem. Czemu pojawiły się przy drogach w całej Polsce?

GDDKiA

Czy można wyprzedzać kolumnę pojazdów wojskowych?

Pojazd wojskowy wyprzedzać można bez żadnego problemu. Zupełnie, jak każdy inny samochód napotkany na drodze. Sytuacja komplikuje się w przypadku kolumny pojazdów wojskowych.

REKLAMA

Czym jest kolumna pojazdów wojskowych? Według par. 17 ust. 1 rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie sposobu i trybu wydawania zezwoleń wojskowych na przejazd drogowy oraz sposobu organizacji i oznakowania kolumn pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest to grupa pojazdów wojskowych, z których z przodu po lewej stronie pierwszego pojazdu i z tyłu po lewej stronie ostatniego pojazdu w kolumnie pojazdów umieszcza się tablicę koloru pomarańczowego, która pokazuje serię pojazdów oraz sygnał świetlny błyskowy barwy żółtej. Pojazdy takie można wyprzedzać zarówno w mieście, jak i poza miastem. Tu jednak drobna uwaga. Kolumnę trzeba wyprzedzić w całości. Nie można wjeżdżać pomiędzy poszczególne ciężarówki – mówi o tym art. 32 ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Czym jest uprzywilejowana kolumna pojazdów wojskowych? To taka kolumna jak powyżej, jednak na jej początku i końcu jedzie pojazd uprzywilejowany, a więc np. radiowóz policji z włączonymi lampami błyskowymi i sygnałami dźwiękowymi. Taką kolumną nadal trzeba wyprzedzić w całości. Możliwość taka pojawia się tylko poza terenem zabudowanym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

W 2024 r. 457 fotoradarów zarejestrowało 691,3 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej dochodziło do naruszenia przepisów? Który fotoradar zarejestrował najwięcej wykroczeń w 2024 r.? Poniżej prezentujemy 5 fotoradarów z największą zarejestrowaną liczbą wykroczeń w 2024 r.

5 miejsc, gdzie najczęściej dostaniesz mandat za naruszenie prędkości

W 2024 r. 62 urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały 366,2 tys. wykroczeń. Gdzie najczęściej kierowcy przekraczali prędkość? Poniżej prezentujemy listę 5 miejsc, w których urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zarejestrowały największą liczbę naruszeń w 2024 r.

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty

5 skrzyżowań, na których kierowcy najczęściej dostają mandaty. W 2024 r. 45 urządzeń RedLight działających na skrzyżowaniach, zarejestrowało 62 tys. wykroczeń. Które lokalizacje zarejestrowały największą liczbę naruszeń? Co z systemem RedLight na przejazdach kolejowo-drogowych?

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa!

Odcinkowy pomiar prędkości we Wrocławiu już działa! Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego odcinkowego pomiaru prędkości, tym razem został uruchomiony we Wrocławiu.

REKLAMA

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Uwaga kierowcy! Jest ostrzeżenie przed opadami śniegu i ślizgawicą

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega: dziś w nocy i jutro rano opady deszczu będą zamarzały. Jest duże prawdopodobieństwo oblodzenia. Należy więc zachować szczególną ostrożność na drodze i nie tylko. Śnieg spadnie w niedzielę.

Jakiego samochodu szukają Polacy, gdy chcą wymienić pojazd [RAPORT]

Polacy planujący wymianę samochodu rozglądają się raczej za opcją używaną z silnikiem spalinowym. Tak deklaruje 55 proc. ankietowanych raportu Santander Consumer Multirent. Jakie kwoty mają w planach przeznaczyć?

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

REKLAMA

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan!

Testowanie pojazdów zautomatyzowanych. Resort Infrastruktury ma plan! W ocenie Ministerstwa Infrastruktury, projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma zapewnić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Projekt trafił do konsultacji.

Auta autonomiczne na drogach publicznych. MI chce testować

Z projektu noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym, opublikowanego w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego (RCL) wynika, że Ministerstwo Infrastruktury chce wprowadzić możliwość testowania pojazdów półautonomicznych i autonomicznych na publicznych drogach.

REKLAMA