REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Żółte znaki z czołgiem. Czemu pojawiły się przy drogach w całej Polsce?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
żółte znaki z czołgiem, żółte znaki dla pojazdów wojskowych
Żółte znaki z czołgiem. Czemu pojawiły się przy drogach w całej Polsce?
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Żółte znaki z czołgiem będą dobrze widoczne przy drogach w całej Polsce od teraz aż do maja. Powód? To wynik ćwiczeń wojskowych. Nietypowe znaki drogowe całe szczęście nie mają większego znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.

Dokładnie 12 lutego w Polsce zaczęły się ćwiczenia wojskowe realizowane w ramach operacji STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. To oznacza jedno. Na drogach w całym kraju mogą się pojawić pojazdy wojskowe. Pojazdy wojskowe, dla których GDDKiA musiała przygotować dedykowane oznaczenia.

REKLAMA

Co oznaczają żółte znaki z czołgiem?

Żółte znaki z czołgiem to oznaczenia stworzone w oparciu o wojskową klasyfikację obciążenia, czyli klasę MLC (Military Load Classification). Przekazują informację na temat obiektów, które pojazdy wojskowe napotkają na swojej drodze.

Definicja żółtych znaków z czołgiem jest opisana w par. 81 ust. 1 rozporządzenia ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

  • znak W-1 "klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym",
  • znak W-2 "klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym",
  • znak W-3 "klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych",
  • znak W-4 "klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów kołowych",
  • znak W-5 "klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych",
  • znak W-6 "szerokość mostu lub środka przeprawowego",
  • znak W-7 "wysokość skrajni pionowej na moście lub w tunelu".
żółte znaki z czołgiem, żółte znaki dla pojazdów wojskowych

żółte znaki z czołgiem, żółte znaki dla pojazdów wojskowych

Żółte znaki z czołgiem. Czemu pojawiły się przy drogach w całej Polsce?

GDDKiA

Czy żółte znaki z czołgiem przekazują kierowcy cywilnemu jakąś informację?

REKLAMA

Oficjalny komunikat GDDKiA na temat żółtych znaków drogowych z czołgami brzmi następująco. "Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych". To po części prawda, a po części nie. Prawda o tyle, że bezpośrednio nie wskazują na żadne zasady ruchu drogowego w stosunku do kierowcy auta cywilnego. Nie można też dostać za ten znak mandatu. Z drugiej strony stanowią o tyle cenną informację, że ostrzegają o możliwości napotkania na drodze pojedynczych pojazdów wojskowych czy kolumn pojazdów wojskowych.

Jak kierowca powinien zachować się na widok pojazdów wojskowych na drodze? Po pierwsze musi pamiętać o szczególnej ostrożności. Pojazdy takie są często nienormatywne. Mogą być szersze od klasycznej ciężarówki. Po drugie warto pamiętać o tym, że pojazdy mają ogromną masę. Trzeba mieć zatem na uwadze np. ich długą drogę hamowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z ewentualnym ruchem pojazdów wojskowych w okresie od lutego do maja 2024 r. i ćwiczeń STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24, prośbę do kierowców ma też Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Apeluje o to, aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. To ma kluczowe znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa Polski.

żółte znaki z czołgiem, żółte znaki dla pojazdów wojskowych

żółte znaki z czołgiem, żółte znaki dla pojazdów wojskowych

Żółte znaki z czołgiem. Czemu pojawiły się przy drogach w całej Polsce?

GDDKiA

Czy można wyprzedzać kolumnę pojazdów wojskowych?

Pojazd wojskowy wyprzedzać można bez żadnego problemu. Zupełnie, jak każdy inny samochód napotkany na drodze. Sytuacja komplikuje się w przypadku kolumny pojazdów wojskowych.

REKLAMA

Czym jest kolumna pojazdów wojskowych? Według par. 17 ust. 1 rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie sposobu i trybu wydawania zezwoleń wojskowych na przejazd drogowy oraz sposobu organizacji i oznakowania kolumn pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest to grupa pojazdów wojskowych, z których z przodu po lewej stronie pierwszego pojazdu i z tyłu po lewej stronie ostatniego pojazdu w kolumnie pojazdów umieszcza się tablicę koloru pomarańczowego, która pokazuje serię pojazdów oraz sygnał świetlny błyskowy barwy żółtej. Pojazdy takie można wyprzedzać zarówno w mieście, jak i poza miastem. Tu jednak drobna uwaga. Kolumnę trzeba wyprzedzić w całości. Nie można wjeżdżać pomiędzy poszczególne ciężarówki – mówi o tym art. 32 ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Czym jest uprzywilejowana kolumna pojazdów wojskowych? To taka kolumna jak powyżej, jednak na jej początku i końcu jedzie pojazd uprzywilejowany, a więc np. radiowóz policji z włączonymi lampami błyskowymi i sygnałami dźwiękowymi. Taką kolumną nadal trzeba wyprzedzić w całości. Możliwość taka pojawia się tylko poza terenem zabudowanym.

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: będą zmiany w cenach za badania techniczne pojazdów. Co czeka kierowców i stacje kontroli pojazdów

Jak informuje resort, jeszcze w grudniu 2024 roku złożono wniosek o wpisanie projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ma ona na celu całkowitą rewolucję w opłatach za badania techniczne samochodów i innych pojazdów.

Samochód w firmie. Teraz Ford Transit we flocie Truck Care: 20 modeli z zabudową izotermiczną na wynajem krótkoterminowy

Truck Care firma oferująca kompleksowy wynajem pojazdów użytkowych zdecydowała się na powiększenie swojej floty wynajmu krótkoterminowego o kolejne Fordy. Tym razem wybór padł na 20 Transitów z zabudową izotermiczną. Zamówione samochody trafią do oferty najmu krótkoterminowego.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

Logistyka miejska – niedoceniane narzędzie w zarządzaniu miastem

W wielu polskich miastach, miasteczkach i gminach podejmowanie decyzji urbanistycznych coraz częściej przypomina eksperyment na żywym organizmie. Zamiast opartego na potrzebach mieszkańców, przemyślanego procesu planowania i zarządzania przestrzenią, obserwujemy kopiowanie rozwiązań z europejskich metropolii – bez refleksji, bez analizy lokalnych uwarunkowań, bez udziału społeczności.

REKLAMA

CANARD: Fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie znowu uszkodzony. Okoliczności zdarzenia bada Policja

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało, że po raz kolejny został uszkodzony fotoradar na Al. Jerozolimskich w Warszawie. Przed kolejnym zamontowaniem fotoradaru podjęte zostaną działania, które zmniejszą ryzyko jego ponownego uszkodzenia.

KGP: 123 383 interwencji, 488 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 123 383 interwencji. Byli wzywani do 488 wypadków drogowych.

BMW ulubioną marką młodych kierowców, ale OC potrafi zaskoczyć ceną

BMW serii 3, szczególnie w wersji sprzed niemal dwóch dekad, to dziś najczęściej wybierany samochód wśród kierowców w wieku 18–25 lat. Jak wynika z danych Rankomat.pl, młodzi użytkownicy dróg zdecydowanie preferują pojazdy dynamiczne, z mocniejszym silnikiem i sportowym charakterem. Jednak ten wybór ma swoją cenę – i to niemałą.

SEAT Arona: ekologia w nieznanym wymiarze. Ryż zamiast na wysypiska trafia na taśmę montażową

SEAT rozpoczyna produkcję modelu SEAT Arona z dwoma elementami wykonanymi z oryzytu – odnawialnego materiału pochodzenia naturalnego, powstającego z produktów ubocznych ryżu. Każdy egzemplarz zawiera 60 gramów ryżu, co przekłada się na roczne zużycie 5 ton surowca, który w innym przypadku trafiłby na wysypiska.

REKLAMA

Co Polacy sądzą o Strefach Czystego Transportu?

Zdania na temat SCT są podzielone. Z danych raportu "Ekologiczna motoryzacja w Polsce – wyzwania i kierunki rozwój". wynika, że chociaż ponad 50 proc. Polaków uważa, że Strefy Czystego Powietrza przyczynią się do poprawy zdrowia mieszkańców dużych aglomeracji, to 63 proc. obawia się ich negatywnego wpływu na lokalną gospodarkę.

Turysto, płać i nie narzekaj! Urzędnik parkuje za darmo, Ty sponsorujesz – nawet w weekendy!

Czy właśnie staliśmy się świadkami kolejnego skoku na kieszeń zmotoryzowanych Polaków? Sejm w błyskawicznym tempie przegłosował zmiany w Ustawie o drogach publicznych, otwierając samorządom drogę do tworzenia śródmiejskich stref płatnego parkowania nawet w małych miejscowościach.

REKLAMA