REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Żółte znaki z czołgiem. Czemu pojawiły się przy drogach w całej Polsce?

żółte znaki z czołgiem, żółte znaki dla pojazdów wojskowych
Żółte znaki z czołgiem. Czemu pojawiły się przy drogach w całej Polsce?
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Żółte znaki z czołgiem będą dobrze widoczne przy drogach w całej Polsce od teraz aż do maja. Powód? To wynik ćwiczeń wojskowych. Nietypowe znaki drogowe całe szczęście nie mają większego znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.

Dokładnie 12 lutego w Polsce zaczęły się ćwiczenia wojskowe realizowane w ramach operacji STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. To oznacza jedno. Na drogach w całym kraju mogą się pojawić pojazdy wojskowe. Pojazdy wojskowe, dla których GDDKiA musiała przygotować dedykowane oznaczenia.

REKLAMA

Co oznaczają żółte znaki z czołgiem?

Żółte znaki z czołgiem to oznaczenia stworzone w oparciu o wojskową klasyfikację obciążenia, czyli klasę MLC (Military Load Classification). Przekazują informację na temat obiektów, które pojazdy wojskowe napotkają na swojej drodze.

Definicja żółtych znaków z czołgiem jest opisana w par. 81 ust. 1 rozporządzenia ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

  • znak W-1 "klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym",
  • znak W-2 "klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym",
  • znak W-3 "klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych",
  • znak W-4 "klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów kołowych",
  • znak W-5 "klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych",
  • znak W-6 "szerokość mostu lub środka przeprawowego",
  • znak W-7 "wysokość skrajni pionowej na moście lub w tunelu".
żółte znaki z czołgiem, żółte znaki dla pojazdów wojskowych

żółte znaki z czołgiem, żółte znaki dla pojazdów wojskowych

Żółte znaki z czołgiem. Czemu pojawiły się przy drogach w całej Polsce?

GDDKiA

Czy żółte znaki z czołgiem przekazują kierowcy cywilnemu jakąś informację?

REKLAMA

Oficjalny komunikat GDDKiA na temat żółtych znaków drogowych z czołgami brzmi następująco. "Znaki te kierowane są jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych". To po części prawda, a po części nie. Prawda o tyle, że bezpośrednio nie wskazują na żadne zasady ruchu drogowego w stosunku do kierowcy auta cywilnego. Nie można też dostać za ten znak mandatu. Z drugiej strony stanowią o tyle cenną informację, że ostrzegają o możliwości napotkania na drodze pojedynczych pojazdów wojskowych czy kolumn pojazdów wojskowych.

Jak kierowca powinien zachować się na widok pojazdów wojskowych na drodze? Po pierwsze musi pamiętać o szczególnej ostrożności. Pojazdy takie są często nienormatywne. Mogą być szersze od klasycznej ciężarówki. Po drugie warto pamiętać o tym, że pojazdy mają ogromną masę. Trzeba mieć zatem na uwadze np. ich długą drogę hamowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z ewentualnym ruchem pojazdów wojskowych w okresie od lutego do maja 2024 r. i ćwiczeń STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24, prośbę do kierowców ma też Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Apeluje o to, aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. To ma kluczowe znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa Polski.

żółte znaki z czołgiem, żółte znaki dla pojazdów wojskowych

żółte znaki z czołgiem, żółte znaki dla pojazdów wojskowych

Żółte znaki z czołgiem. Czemu pojawiły się przy drogach w całej Polsce?

GDDKiA

Czy można wyprzedzać kolumnę pojazdów wojskowych?

Pojazd wojskowy wyprzedzać można bez żadnego problemu. Zupełnie, jak każdy inny samochód napotkany na drodze. Sytuacja komplikuje się w przypadku kolumny pojazdów wojskowych.

REKLAMA

Czym jest kolumna pojazdów wojskowych? Według par. 17 ust. 1 rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie sposobu i trybu wydawania zezwoleń wojskowych na przejazd drogowy oraz sposobu organizacji i oznakowania kolumn pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej jest to grupa pojazdów wojskowych, z których z przodu po lewej stronie pierwszego pojazdu i z tyłu po lewej stronie ostatniego pojazdu w kolumnie pojazdów umieszcza się tablicę koloru pomarańczowego, która pokazuje serię pojazdów oraz sygnał świetlny błyskowy barwy żółtej. Pojazdy takie można wyprzedzać zarówno w mieście, jak i poza miastem. Tu jednak drobna uwaga. Kolumnę trzeba wyprzedzić w całości. Nie można wjeżdżać pomiędzy poszczególne ciężarówki – mówi o tym art. 32 ust. 6 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Czym jest uprzywilejowana kolumna pojazdów wojskowych? To taka kolumna jak powyżej, jednak na jej początku i końcu jedzie pojazd uprzywilejowany, a więc np. radiowóz policji z włączonymi lampami błyskowymi i sygnałami dźwiękowymi. Taką kolumną nadal trzeba wyprzedzić w całości. Możliwość taka pojawia się tylko poza terenem zabudowanym.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA